Limitowana wersja buta LaSportiva Miura – poznaj buta LaSportiva Miura XX!

Lasportiva Miura XX

Odwiedzając stoisko marki La Sportiva na targach OutDoor 2016 we Friedrichshafen, uświadomiłem sobie, że na dość szybko zmieniającym się i ewoluującym rynku wspinaczkowym dostępny jest produkt, który w praktycznie niezmienionej formie dostępny jest w sklepach wspinaczkowych od momentu, gdy zacząłem się wspinać, czyli od ponad 12 lat. Ba, nie dość , że jest on dostępny, to nadal ma ogromne grono zaufanych użytkowników, którzy nie potrafią sobie wyobrazić bez niego wspinania na wyślizganych jurajskich płytach. Mowa oczywiście o butach wspinaczkowych La Sportiva Miura, które w 1997r. zrewolucjonizowały rynek butów wspinaczkowych i niezmiennie od 20 lat używane były przez tysiące wspinaczy podczas wyjazdów w skały lub wspinania na ścianie.

Lasportiva Miura XX
Buty wspinaczkowe Lasportiva Miura XX (fot.lasportiva)

Historia buta La Sportiva Miura XX

Miura okrzyknięta jako AK-47 w arsenale LaSportivy przez specjalizujący się w testach sprzętu outdoorowego portal Outdoorgearlab od kilku lat była ulubionym modelem najlepszego wspinacza na świecie – Adama Ondry.

To w nich poprowadził jedne z najtrudniejszych dróg świata, które stanowiły dla niego kamienie milowe we wspinaniu sportowym: La Rambla (9a+ , 2008r.), Golpe de Estado (9b, 2010r.), La Dura Dura (9b+ , 2013r. ) czy Change (9b+ , 2012r. ). Jednak już podczas wizyty Adama w Mamutowej przy okazji KFG w 2010r. dowiedzieliśmy się, iż Miura, jaką używa Adam, nie jest dokładnie tym samym modelem, który znamy z półek sklepowych. Od tego czasu zadawałem sobie pytanie, kiedy na rynku pojawi się poprawiona wersja tego klasycznego modelu. Miura wprawdzie już wcześniej doczekała się liftingu w wersji rzepowej, jednak ze względu na zastosowanie innowacyjnego systemu P3, Miura VS nie była idealnym odwzorowaniem kształtu Miury wiązanej. Klasyczna wiązana Miura nadal była jednak niezmieniana, prace trwały. Adam już w 2012r. w prototypie tego modelu poprowadził pierwsze 9b+ na świecie, a my musieliśmy czekać aż do 2017r. W 20 rocznicę wypuszczenia na rynek wciąż jeszcze żywej legendy do sklepów zawitała limitowana wersja pod tytułem LaSportiva Miura XX wzbogacona o podpis Adama Ondry oraz datę przejścia linii Change 9b+ na języku.

Buty Lasportiva Miura XX
Buty wspinaczkowe Lasportiva Miura XX (fot.lasportiva)

Różnice między Miurą a Miurą XX

Czym różni się Lasportiva Miura XX od starej dobrej Miury? Podstawowa różnica kryje się w znanym z Miury VSP3 System®. Dzięki zastosowaniu tego systemu but jest bardziej precyzyjny, a swoje właściwości zachowuje dłużej. Osobiście przerobiłem w życiu dwie pary Miur wiązanych i trzy pary Miur VS. Muszę przyznać, że po pewnym czasie użytkowania widać sporą różnicę. System P3 nie jest chwytem marketingowym i Miura VS rzeczywiście znacznie dłużej zachowuje swój kształt. Gdzie jeszcze znajdziemy różnice? Już na pierwszy rzut dostrzeżemy zmianę koloru, limitowana Miura XX jest trochę mniej limonkowa 🙂 Poprawiono także wnętrze buta, dzięki czemu Miura XX jest milsza w dotyku dla stopy. Sznurówki zostały takie same, Vibram XS Edge o grubości 4mm pozostał, więc wszystko gra 🙂 Biorąc pod uwagę zmiany, możemy stwierdzić, że model LaSportiva Miura XX jest odwzorowaniem Miury VS w wersji na rzepy.

Buty Lasportiva Miura XX
Buty wspinaczkowe Lasportiva Miura XX (fot.lasportiva)

Maciek Smolnik