Kategoria sprzęt wspinaczkowy jest niezwykle obszerna i dotyczy sprzętu wykorzystywanego przez wspinaczy podczas wspinaczki sportowej, wspinaczki na własnej asekuracji, turystki zimowej oraz wspinaczki lodowej.
Lina wspinaczkowa i uprząż wspinaczkowa
Podstawowym atrybutem każdego wspinacza jest lina wspinaczkowa oraz uprząż. Dobór liny i uprzęży zależny jest od rodzaju aktywności, jaką chcemy uprawiać. Do wspinaczki tradowej oraz górskiej powinniśmy stosować liny dynamiczne połówkowe (Mammut) oraz ergonomiczne, wytrzymałe uprzęże posiadające duża liczbę szpejarek (Black Diamond / Ocun). W wypadku wspinaczki sportowej bardzo ważnym elementem jest waga, uprząż sportowa powinna być zatem stosunkowo lekka, natomiast pojedyńcza lina wspinaczkowa nie powinna przekraczać średnicy 10mm ( Millet / Edelrid / Sterling / Roca).
Karabinki, ekspresy i przyrządy zjazdowe
Kolejnymi atrybutami każdego wspinacza są ekspresy i przyrządy asekuracyjno-zjazdowe (DMM). Ich wybór podobnie jak dobór uprzęży i liny dynamicznej zależny jest od preferowanego rodzaju aktywności. Do wspinaczki górskiej i tradowej powinno się stosować maksymalnie lekki zestaw ekspresów, natomiast we wspinaczce sportowej dominują ciężkie i masywne ekspresy na grubej taśmie. Więcej o ekspresach przeczytasz na naszym blogu w artykule „Wpinanie liny wspinaczkowej do ekspresów”.
Sprzęt do wspinaczki na własnej asekuracji
Sprzęt do wspinania na własnej asekuracji jest przeznaczony dla zaawansowanych i odpowiednio przeszkolonych wspinaczy chcących uciec poza ramy wspinaczki sportowej. Najbardziej powszechnym sprzętem do wspinania na własnej asekuracji są kości wspinaczkowe. Kości wspinaczkowe dzielimy na kości pasywne takie jak DMM Wallnuts oraz kości mechaniczne takie jak DMM Dragon, powszechnie nazywane friendami lub camami. Podczas wspinaczki na własnej asekuracji koniecznym jest ponadto posiadanie bezpiecznego i dopasowanego kasku wspinaczkowego.
Raki, czekany i śruby lodowe
Podczas wspinaczki lodowej, drytoolingu oraz turystyki zimowej niezbędny sprzęt stanowią raki i czekany. Podobnie jak w wypadku reszty sprzętu wspinaczkowej dobór raków i czekanów jest zależny od preferowanej formy aktywności. Do wspinania lodowego oraz drytoolingu stosuje się mocno wygięte czekany, potocznie nazywane dziabami, z ostrzem lodowym lub mixtowym (Petzl) oraz raki automatyczne ( Grivel / Black Diamond ) z długimi zębami atakującymi i zapewniającymi optymalną penetrację lodu. Do turystyki zimowej stosuje się mniej wygięte czekany wspinaczkowe lub czekany turystyczne. Dobór rodzaju raków zależny jest też od stopnia zaawansowania takiej turystyki oraz posiadanego obuwia. Profesjonaliści oraz zaawansowani turyści stosują raki automatyczne i półautomatyczne, raków takich nie da się jednak zamocować dla zwykłych butów górskich. Posiadacze butów trekkingowych, nieposiadających specjalnego mocowania na raki z tyłu buta, korzystać mogą jedynie z raków koszykowych.
Akcesoria wspinaczkowe
W ofercie sklepu wspinaczkowego weld.pl znajdują się ponadto liczne elementy sprzętu niekonieczne podczas wspinania, lecz ułatwiające uprawianie tego sportu. Do podstawowych elementów akcesoriów wspinaczkowych należy magnezja ( DMM / Wings ), woreczki na magnezję ( DMM / Black Diamond / Millet ) oraz taśmy do plastrowania palców ( DMM / Wings ). Ponadto w naszej ofercie znajdują się torby na sprzęt wspinaczkowy (DMM), płachty na linę, okulary do asekuracji, kije do wieszania i zdejmowania ekspresów (Betastick) oraz chwytotablice (Witchold).
Via Ferrata
Wycieczki na via ferraty są coraz bardziej popularne i dla wielu stanowią pierwszy krok do przygody z Alpami. Nic w tym dziwnego, ponieważ via ferraty oferują niesamowitą przygodę w fenomenalnej górskiej scenerii. Aby w pełni i bezpiecznie korzystać z via ferrat należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do tej aktywności zawierający: uprząż wspinaczkową (Black Diamond), kask wspinaczkowy ( Mammut / Edelrid ), karabinek typu HMS (DMM) oraz lonżę do via ferraty (Camp / Ocun). W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdziecie lonże na via ferraty charakteryzujące się najlepszym stosunkiem jakości do ceny.