Jaki sprzęt pojechał na narodową, zimową wyprawę na K2 2017/18? [część I]

Jaki sprzęt pojechał na narodową, zimową wyprawę na K2 2017/18? [część I]

Polacy pod K2.

Narodowa zimowa wyprawa na K2 2017/18 jest prawdopodobnie najważniejszym tegorocznym wydarzeniem wysokogórskim na świecie. Wraz ze zdobyciem najwyższego szczytu Ziemi – Mount Everest zimą, w lutym 1980 roku przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego, rozpoczął się wielki pościg mający na celu zdobycie wszystkich ośmiotysięczników zimą. Dziś po niemal 40 latach na placu boju został ostatni szczyt do zdobycia, góra, która wzbudza niesamowite emocje wśród wszystkich wspinaczy, piękny a zarazem niezwykle trudny ośmiotysięcznik – K2. Polacy zimą pod K2 byli już dwukrotnie. Pierwszy raz na przełomie 1987/88 Krzysztof Wielicki i Leszek Cichy dotarli na wysokość ok 7300m. n.p.m., gdzie założyli jeden z obozów, drugi raz w 2003 r. wyprawa Netia-K2 osiągnęła wysokość ok 7650 m. n.p.m.

Podobno do trzech razy sztuka, zatem po 15 latach Polacy ponownie wracają pod tę majestatyczną górę, aby wyrównać rachunki i wejść na ten niezdobyty zimą szczyt. Kierownikowi wyprawy, Krzysztofowi Wielickiemu, który po raz trzeci zagości zimą pod K2, udało się zebrać wyjątkowy zespół ludzi posiadających doświadczenie i umiejętności, które przy dobrych warunkach atmosferycznych połączonych z nutką szczęścia pozwolą cieszyć się nam z sukcesu.

Recepta, aby zdobyć K2 zimą, jest teoretycznie prosta: potrzebni są odpowiedni ludzie, którzy będą mieć wystarczająco dużo szczęścia, aby wykorzystać sprzyjające warunki atmosferyczne.

To wszystko trzeba połączyć z doskonałym i niezawodnym sprzętem, który pozwoli wspinać się na dużej wysokości w ciężkich warunkach atmosferycznych i trudnym terenie. Od czasów zimowego wejścia na Everest w sprzęcie górskim nastąpiła niesamowita zmiana. Ewolucja odcisnęła piętno na wadze, wytrzymałości oraz parametrach technicznych sprzętu. W stosunku do lat 80-tych ekwipunek na wyprawę jest także dużo łatwiej dostępny, a akcje górskie ułatwia stały dostęp radiowy oraz satelitarny.

zimowa wyprawa na K2
K2 (fot. Polski Himalaizm Zimowy)

W jaki zatem sprzęt wyposażeni zostali uczestnicy zimowej wyprawy na K2?

Jako sklep górski Weld.pl jesteśmy niezmiernie dumni, że mieliśmy przyjemność od samego początku być bardzo blisko i aktywnie wspierać przygotowania do tego wielkiego wyzwania, z jakim przyjdzie się zmierzyć himalaistom. Przez nasze ręce przeszła duża część sprzętu, pomagaliśmy przy jego wyborze, dopasowaniu dla poszczególnych uczestników oraz działaliśmy wspólnie podczas  dwudniowej akcji pakowania całej wyprawy. Mając zastem szczegółową wiedzę na temat doboru  sprzętu, jaki znajduje się pod ścianą K2, postaram się dwóch artykułach odpowiedzieć na pytanie, w jaki sprzęt wyposażeni zostali uczestnicy zimowej wyprawy na K2 2017/18. Pierwszy z nich poświęcony zostanie odzieży, natomiast drugi sprzętowi górskiemu i wspinaczkowemu używanemu podczas wyprawy.

1.Bielizna Brubeck – ­pierwsza warstwa odzieży przygotowana została przez polską markę Brubeck. W jej skład weszły bokserki, skarpetki, koszulki oraz kalesony, które uczestnikom zapewnić mają komfort termiczny podczas całej wyprawy.

2. Bluza Alvika Hajla – materiał Polartec PowerStretch, z którego wykonana została Hajla jest jednym z najcieplejszych materiałów stretchowych dostępnych na rynku. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety kurtek stretchowych, Hajla idealnie sprawdzi się jako druga warstwa termiczna podczas akcji górskiej oraz odpoczynku w namiocie. Ogromną zaletą tej bluzy jest smukły, dopasowany krój oraz ciasny i dobrze przylegający kaptur wraz z wysoką gardą, która sprawdzi się jako ochrona termiczna głowy i szyi podczas akcji górskiej. Niewątpliwą zaletą tego modelu, służącego jako warstwa termiczna, jest brak bocznych kieszeni, który ogranicza wagę i liczbę szwów produktu, a także lekko skręcony suwak, który nie podrażnia brody podczas użytkowania.

Bluza Alvika Hajla na K2
Alvika Hajla (fot. weld.pl)

3. Legginsy Alvika – odpowiednik bluzy Hajla. Legginsy wykonane z materiału Polartec PowerStretch mają zapewnić komfort podczas wspinaczki oraz odpoczynku w namiocie.

4. Kurtka The North Face Summit L3 Ventrix Hoody – zastosowany w kurtce materiał Ventrix zapewnia bardzo wysoki poziom oddychalności połączony z wysokimi właściwościami termicznymi. Syntetyczna ocieplina Ventrix, wyposażona w specjalne kanały wentylacyjne, będzie oddychać na niezwykle wysokim poziomie, niedostępnym dla konkurencyjnych produktów wykonanych z puchów syntetycznych, a mimo to będzie świetnie izolować termicznie. Biorąc pod uwagę wszystkie zalety kurtka TNF L3 Ventrix Hoody doskonale sprawdzi się jako trzecia warstwa termiczna pod element puchowy lub jako warstwa zewnętrzna w cieplejsze dni.

Kurtka The North Face Summit L3 Ventrix Hoody
The North Face Summit L3 Ventrix Hoody (fot. TNF)

5. Kurtka puchowa The North Face Himalayan Parka – najgrubsza i zarazem najcieplejsza kurtka puchowa od lat stanowiąca podstawowy element katalogu produktów marki The North Face. Ocieplona puchem gęsim o współczynniku 800cui oraz zaopatrzona w wiatroszczelną membranę Gore Windstopper będzie służyć wspinaczom jako kurtka bazowa podczas „ładowania baterii” między wyjściami w ścianę K2 oraz podczas czekających ich trekkingów.

The North Face Himalayan Parka
The North Face Himalayan Parka (fot. TNF)

6. Kombinezon puchowy The NorthFace Himalayan Suit – kombinezon puchowy czyli zewnętrzna warstwa. Kombinezon zaprojektowany został z myślą o wspinaczce w najwyższych górach świata i służyć będzie podczas wyprawy jako zewnętrzna osłona przed wiatrem i chłodem, podczas poręczowania i zakładania poszczególnych obozów wyprawy. Na warstwę termiczną kombinezonu składa się ocieplina z puchu naturalnego oraz puchu syntetycznego – Primaloft. Warstwę ochronną stanowi Pertex Endurance oraz, w miejscach szczególnie narażonych na uszkodzenia mechaniczne, dwuwarstwowa membrana DryVent. To właśnie w tym modelu kombinezonu na szczycie Nanga Parbat jako pierwsi zimą stanęli Simone Moro i Ali Sadpara. Biorąc pod uwagę skrajnie niekorzystne warunki atmosferyczne oraz duże trudności techniczne, wyprawa została ponadto wyposażona w specjalnie przygotowane i ekstremalnie ciepłe kombinezony puchowe przygotowane przez firmę Małachowski, które wykorzystane zostaną podczas ataku szczytowego.

The NorthFace Himalayan Suit
The North Face Himalayan Suit (fot. TNF)

7. Łapawice primaloft’owe Camp Summit’N – ciepłe i lekkie łapawice wypełnione puchem syntetycznym Primaloft Gold pokryte membraną chroniącą przed śniegiem. Łapawice Camp Summit’N służyć będą podczas trekkingu i w bazie podczas wykonywania codziennych czynności.

Łapawice primaloft’owe Camp Summit'N
Camp Summit’N (fot. Camp)

8. Łapawice puchowe Mountain Hardwear Absolute Zero Mitt – gruba i ciepła łapawica puchowa wzmocniona bardzo lekką i świetnie oddychającą membraną OutDry zaprojektowana z myślą o wspinaczce wysokogórskiej powyżej 8tys. metrów. Łapawica Absolute Zero wykorzystywana będzie przez wspinaczy podczas poręczowania i przygotowywania obozów, a także podczas, miejmy nadzieję, skutecznego ataku szczytowego.

9. Łapawice grzejące ThermIc Powergloves Mittens V2 – ogrzewane łapawice z Primaloftem i membraną Dryzone. Dzięki systemowi podgrzewania łapawica będzie wykorzystywana w chłodniejsze dni podczas odpoczynku w namiocie oraz podczas akcji górskiej.

10. Skarpety ekspedycyjne Lorpen TEPEX – najcieplejsza skarpeta w kolekcji trójwarstowywch skarpet marki Lorpen. Skarpeta wykonana została z dwóch warstw Polartec’u PowerStretch oddzielonych warstwą Primaloftu. Taka budowa pozwala uzyskać bardzo ciepłą i dopasowaną do anatomicznego kształtu stopy skarpetę. Ponadto zewnętrzna warstwa PowerStretch chroniąca skarpetę m.in. przed uszkodzeniami mechanicznymi dzięki swojej śliskiej budowie ułatwia zakładanie butów ekspedycyjnych. Skarpeta Lorpen TEPEX oraz podobne jej modele skarpet Lorpen TEP, TEPA i TEPAP wielokrotnie były używane podczas wypraw w najwyższe góry świata i są nieodłącznym sprzymierzeńcem butów ekspedycyjnych.

Lorpen TEPEX
Lorpen TEPEX (fot. Lorpen)

11. Skarpety Sidas Pro-S V2 Heat Set – skarpety zaprojektowane we współpracy z marką X-Socks wzbogacone w system grzewczy marki Sidas. System oparty na przewodzącym ciepło rewolucyjnym materiale Xianit połączonym z bateriami, pozwala uzyskać prawie 16h grzania. Skarpeta dedykowana jest wszystkim, który narzekają na trudności z utrzymaniem ciepła w stopach. Podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 skarpeta niewątpliwie świetnie sprawdzi się podczas akcji górskich w najzimniejsze dni oraz pozwoli wspinaczom chronić się przed odmrożeniami podczas odpoczynku w namiocie.

12. Skarpety wełniane Comodo – w doborze skarpet na trekking do bazy pod K2 oraz do przemieszczania się po bazie grono uczestników zaufało polskiej firmie produkującej wysokiej klasy skarpety wełniane Comodo. Grube wełniane modele takie jak: STWA, TRE10 oraz TRE9 w połączeniu z butami Kamik Alborg pozwolą uzyskać komfort termiczny przy temperaturze sięgającej -500

Skarpety wełniane Comodo
Skarpety Comodo (fot. Comodo)

13. Buty Kamik Alborg – buty zaprojektowane, aby wytrzymywać siarczyste mrozy będą służyć uczestnikom wyprawy do przemieszczania się między namiotami w bazie oraz podczas trekkingu do i z bazy pod K2. Wysoka cholewka butów Alborg została wykonana z nubuku, natomiast jego dolna warstwa z chroniącej przed przemoknięciem i odpornej na niskie temperatury gumy, ponadto syntetyczny kauczuk w podeszwie zapewnia przyczepność na śniegu. Komfort termiczny w temperaturze dochodzącej do -500C zapewnia gruba prawie centymetrowa wyciągana wkładka z materiału

14. Buty Ekspedycyjne Millet Everest Summit GTX oraz LaSportiva Olympus Mons Evo – od lat są to jedne z najpopularniejszych modeli butów ekspedycyjnych na rynku. Oba buty są niezwykle zaawansowane technicznie i termicznie, dzięki czemu pozwalają zdobywać najwyższe góry świata. Dobór buta na wyprawę wysokogórską jest indywidualny i zależy od preferencji wspinacza. Biorąc pod uwagę spodziewane dużo niższe niż latem temperatury, uczestnicy wyprawy z reguły wybierali większe niż dotychczas rozmiary. Oba wspomniane modele mają podobną liczbę reprezentantów.

Millet Everest Summit GTX
Millet Everest Summit GTX (fot. weld.pl)

 

To tylko część elementów odzieży, które na wyprawę wzięli ze sobą uczestnicy Narodowej Zimowej Wyprawy na K2. W kolejnej części przyjrzymy się sprzętowi, który w tym momencie znajduje się pod ścianą K2.

 

Maciek Smolnik