Porównanie butów La Sportiva Solution, Skwama i Scarpa Instinct

Martin Stranik w butach Instinct VS (fot. scarpa.com)

Buty wspinaczkowe La Sportiva Solution

Kilkanaście lat temu na rynku pojawił się but wspinaczkowy, który zrewolucjonizował rynek wspinaczkowy. Jeżeli się wtedy wspinaliście, to z pewnością kojarzycie reklamę na Facebooku… hmmm chyba jednak nie. Facebooka wtedy jeszcze praktycznie nie było, ludzie musieli czytać gazety, a w nich można było znaleźć reklamę butów wspinaczkowych, w których wspinacz haczył palce o zapisaną stojącą tablicę. Przed nim stał jakiś facet w brązowej marynarce wyglądający na uczonego – innymi słowy było poważnie. Była to reklama buta La Sportiva Solution nagrodzonego w 2006r. prestiżową nagroda IF Product Design Award. But ten przez lata zyskał miano jednego z najlepszych butów wspinaczkowych na świecie. Przez lata tysiące wspinaczy na świecie przekraczało dzięki nim swoje wspinaczkowe granice. To właśnie w butach La Sportiva Solution Bogdan Rokosz jako pierwszy pokonał pierwszą drogę o potwierdzonej wycenie VI.8 w Polsce – Sprawa Honoru.

reklama la sportiva
Reklama buta wspinaczkowego La Sportiva Solution (fot. lasportiva)

Na przestrzeni lat rynek butów się zmieniał, a La Sportiva Solution stale był na topie.

Dlaczego? Ano dlatego, że projektantom La Sportivy udało się stworzyć buta niemalże idealnego, który świetnie sprawdza się  prawie w każdej formacji skalnej, nadającego się do boulderingu jak i wspinania z liną. Trudno jednak wspinać się w nim przez dłuższy czas w połogu, na którym ze względu na agresywny kształt buta, szybko możemy dostać „zawału nóg”. Ale kto by się tam wspinał w połogu? Zastosowanie gumy Vibram® XS Grip2™, powoduje, że but jest odczuwalnie miększy od butów La Sportiva Miura VS i dla wspinaczy preferujących twardsze obuwie wspinaczkowe gorzej będzie się sprawował na krawądkach lub ząbkach znajdujących się w pionowym terenie. Miękkość gumy docenimy natomiast podczas wspinania na tarciowych stopniach lub dziurkach. Czy buty wspinaczkowe La Sportiva Solution mają jakieś wady? Niestety tak, ale są to raczej detale i zależą od preferencji wspinacza. Dla niektórych but może wydawać się za miękki na piony, dla innych natomiast za twardy na piaskowiec. W zależności od preferencji możemy także kochać lub nienawidzić pięty butów wspinaczkowych La Sportiva Solution, która przypomina twardą kulkę. Wprawdzie dzięki takiej pięcie but zachowuje swoją sztywność i w wielu przypadkach pozwala na świetne i bezbolesne haczenie pięty, niestety często utrudnia ona wymaganą precyzję. Od daty premiery but dwukrotnie przeszedł kosmetyczne zmiany – m.in stworzono wersję dla kobiet (La Sportiva Solution Woman) oraz zmieniono design rzepa oraz oblania.

Buty wspinaczkowe Lasportiva Solution (fot. lasportiva)
Buty wspinaczkowe Lasportiva Solution          (fot. lasportiva)

 

Czy LaSportiva Skwama to następca Solution’a?

La Sportiva kontynuując dobrą passę w 2016r. wypuściła model, który może uchodzić za następcę LS Solution‚a, mowa o bucie La Sportiva Skwama, który uzyskał m.in. nagrodę Editors Choice, prestiżowego magazynu Climbing. Ewolucję możemy zaobserwować na zdjęciu, które obiegło cały świat. Nalle Hukkataival, który od lat większość swoich trudnych przejść pokonał w Solutionach, wykonuje ruch na pierwszym boulderze o wycenie 9A („Burden of Dreams”) na świecie przy użyciu lewego Solutiona i prawej Skwamy. Czym różnią się buty wspinaczkowe La Sportiva Skwama od La Sportiva Solution? Przede wszystkim różnica występuje w budowie pięty. Opatentowana konstrukcja S-Heel™ zapewnia optymalne i precyzyjne haczenie, co pozwala na eliminację jednej ze wspomnianych wad Solutiona. Dodatkowo zmieniony został rzepowy system oraz oblanie zapewniające świetne haczenie palców. LS Skwama jest także znacznie miększym butem wspinaczkowym, różnica wynika m.in. z grubości systemu LaspoFlex i P3®. LS Skwama posiada ten element konstrukcyjny grubości 0,8 mm, w stosunku do 1,1 mm, które znajdziemy w Solutionie. Ze względu na miękkość La Sportiva Skwama jest moim zdaniem butem mniej uniwersalnym od Solutiona i bardziej predysponowanym do boulderingu oraz trudnych przejść w stylu RP wymagających użycia buta o najwyższym poziomie precyzji.

wspnianie la sportiva
Nalle Hukkataival na pierwszym boulderze o wycenie 9A Burden of Dreams (fot. lasportiva.com)

Scarpa Instinct – konkurencja dla LaSportivy Solution

Konkurencja od lat próbowała stworzyć odpowiednik dla Solutiona. Efekty prac były różne, ale z pewnością udało się to firmie Scarpa, która wypuściła na rynek but Scarpa Instinct VSBut ten dość szybko znalazł grono fanów, m.in. dla niego Alex Puccio rzuciła Five Ten’a 🙂 Podobnie jak buty La Sportiva Solution i La Sportiva Skwama, Scarpa Instinct jest połączeniem mocno oblanej gumą baletki z butem na rzepy. Podstawowa różnica w stosunku do Solutiona występuje w budowie pięty oraz zastosowaniu gumy Vibram XS Edge, która jest odczuwalnie twardsza i sztywniejsza od zastosowanego w Solutionie i Skwamie Vibramu Grip2. Mimo swojej sztywności guma świetnie zaciera się na skale, zatem sprawdza się także w granicie, piaskowcu czy na wyślizganych jurajskich dziurkach. Buty wspinaczkowe Scarpa Instinct VS są zatem idealnym rozwiązaniem dla osób, które uważają Solutiona za buta zbyt miękkiego i preferujących buty twardsze i sztywniejsze.

Buty wspinaczkowe Scarpa Instinct VS (fot. scarpa)
Buty wspinaczkowe Scarpa Instinct VS             (fot. scarpa)

Na fali sukcesu modelu Instinct VS , Scarpa wypuściła niemalże identycznego buta Scarpa Instinct VSR, wyposażonego podobnie jak Lasportiva Solution w bardziej miękką gumę Vibram Grip2. Można zatem stwierdzić, że buty Scarpa Instinct VSR są idealnym odpowiednikiem buta wspinaczkowego La Sportiva Solution. W rodzinie butów wspinaczkowych Scarpa Instinct, znajdziemy również dedykowany dla kobiet model Scarpa Instinct VS Women. Warto zwrócić uwagę, że mimo podobnej nazwy, damski but wspinaczkowy Scarpa Instinct wyposażony jest w gumę Vibram Grip2 (podobnie jak Scarpa Instinct VSR)

Buty wspinaczkowe Scarpa Instinct VSR (fot. scarpa)
Buty wspinaczkowe Scarpa Instinct VSR         (fot. scarpa)

Rozmiarówka Scarpa Instinct i LaSportiva Solution

Szybka pomoc w wypadku rozmiarówki: nosząc na co dzień buty w rozmiarze 41 i mając stopę o długości 25,5 cm posiadam buta La Sportiva Solution w rozmiarze 38, natomiast buta Scarpa Instinct VS i Scarpa Instinct VSR w rozmiarze 39. Różnica +1 rozmiaru w wypadku porównania butów wspinaczkowych Scarpa VS La Sportiva wynika nie tylko z moich odczuć i została statystycznie potwierdzona 🙂 W razie jakichkolwiek pytań zapraszam do kontaktu.

Maciek Smolnik

Buty Scarpa Instinct VS towarzyszyły mi w skałach oraz na ścianie (fot. Michał Oborzyński)
Buty Scarpa Instinct VS na ścianie Poziom450 (fot. Michał Oborzyński)

Może Cię także zainteresować: