Test butów wspinaczkowych Scarpa Drago.

Test butów wspinaczkowych Scarpa Drago (fot. Maciek Smolnik)

Scarpa Drago test butów wspinaczkowych

W początkowym etapie mojej przygody ze wspinaniem wybierałem twarde i sztywne buty wspinaczkowe. Po 2-3 modelach dla początkujących, których nazw już nie pamiętam, zaufałem nowemu wówczas modelowi LaSportiva Miura VS. To właśnie LaSportiva Miura VS towarzyszyła mi podczas pierwszych trudniejszych przejść w skałach. Przez kilka sezonów zajechałem kilka par Miur VS. Ponieważ moja aktywność w skałach przeniosła się na bouldering postanowiłem spróbować modelu LaSportiva Solution. Niestety kształt buta zupełnie mi nie pasował. W tym samym czasie w ofercie marki Scarpa pojawił się model Instinct VS. Po trzech kolejnych parach Instnct’ów, postanowiłem spróbować jakiegoś miękkiego buta, który będzie zapewniać dobre haczenie palców i pięty. Początkowo moje myśli skierowały się w kierunku butów Scarpa Instinct VSR, czyli wersji z miększą gumą dobrze mi znanego buta (Instinct VS ma gumę Vibram XS Edge a Instinct VSR Vibram XS Grip). 

Buty Scarpa Instinct VS towarzyszyły mi w skałach oraz na ścianie (fot. Michał Oborzyński)
Buty Scarpa Instinct VS towarzyszyły mi w skałach oraz na ścianie (fot. Michał Oborzyński)

Stwierdziłem jednak, że różnica między tymi butami nie jest aż tak wielka i trzeba spróbować czegoś naprawdę miękkiego. Mimo, że nie miałem przekonania do tak miękkich butów, zdecydowałem się dać szansę zachwalanemu modelowi- Scarpa Drago. Miał być on alternatywą na poszczególnych drogach/boulderach do sprawdzonych Instinct’ów. W pierwszym sezonie moja aktywność w Drago ograniczała się do wspinania w piaskowcu i kilku boulderów na Jurze. Mając w głowie, że na Jurze potrzebny jest twardy i sztywny but, przez dłuższy czas nawet do głowy mi nie przyszło, aby spróbować założyć Drago. Jedna wstawka jednak zmieniła całą moją optykę, dotyczącą tego buta.

Pewnego razu w skałach, w cruxie typowo jurajskiej drogi, nie sprawdzało mi się popularne stwierdzenie „stoisz tak jak trzymasz”. Trzymałem świetnie, nie stałem zupełnie. Przez cały dzień prób nie mogłem znaleźć żadnych stopni bądź ustawienia, które pozwalałoby mi chociaż troszkę komfortowo czuć się na stopniach w cruxie. Łapiąc się ostatniej deski ratunku, na ściąganie ekspresów założyłem buty Scarpa Drago. Czułem, że to nie mogło się udać, nie miałem jednak nic do stracenia. Miałem iść tylko na wędkę aby ściągnąć ekspresy. Naprawdę moje zdziwienie było wielkie, gdy z wielką łatwością przeszedłem cruxa. Ba, po chwili byłem przy stanie, w ciągu! Chwilę wcześniej nie byłem w stanie zrobić kilku poszczególnych ruchów, teraz w miejscu, gdzie przed chwilą ledwo stałem – jestem w stanie magnezjować ręce. Drogę zrobiłem następnego dnia. Od tego momentu to Drago jest dla mnie butem numerem 1, a w Scarpa Instinct się głównie rozgrzewam bądź patentuję.

Drago nie boi się wapienia. Próba na drodze Moralne Salto VI.6+ ,  Zastudnie/Ostroga (fot. Ania Heben)

Buty wspinaczkowe Scarpa Drago – opis modelu.

Buty wspinaczkowe Scarpa Drago zostały zaprojektowane z myślą o średniozaawansowanych i zaawansowanych wspinaczach, poszukujących butów do boulderingu w skałach jak i na ścianie wspinaczkowej. Model ten okazał się także świetnym butem do wspinania z liną po wymagających drogach. Niewątpliwie, wpływ na to miała konstrukcja buta oraz zastosowane w nim technologie.

Na pierwszy rzut oka Scarpa Drago sprawia wrażenie bardzo asymetrycznego i agresywnego. Jednak lekkość konstrukcji, rozciągliwy materiał na podbiciu oraz pojedyncza taśma velcro zapewnia świetne dopasowanie tego modelu do stopy. But jest dużo wygodniejszy niż się wydaje. To właśnie na komfort i dopasowanie zwraca się szczególną uwagę podczas pierwszego kontaktu z modelem Scarpa Drago. Nie są to jednak kluczowe cechy butów, które sprawiają, że Scarpa Drago to jeden z najpopularniejszych modeli wśród zawodników Pucharu Świata.

Daila Ojeda (fot. Scarpa / Jan Novak)
Daila Ojeda udowadnia, że w butach Scarpa Drago można prowadzić trudne drogi. (fot. Scarpa)

Zastosowana w butach guma Vibram XS Grip 2 o grubości 3.5mm zapewni maksimum tarcia na każdym typie powierzchni. Miękka i delikatna guma Vibram XS Grip 2, pozwala wspinaczowi komfortowo stawać na tarciowych stopniach. Agresywny, podgięty ku dołowi czubek w połączeniu z nowoczesnym system PCB Tension, pozwala z dużą precyzją i komfortem stanąć na niemalże każdej krawądce. To właśnie system PCB Tension sprawia, że buty wspinaczkowe Scarpa Drago, mimo swojej miękkości, świetnie sprawdza się na Jurze. Druga z technologii, mająca istotny wpływ na zalety tego modelu, kryje się pod skrótem SRT (Surround Rubber Tension). SRT to nic innego niż warstwa miękkiej gumy M50, otaczającej przednią część buta. Guma zapewnia nie tylko świetne właściwości haczenia palców, ale także zapobiega deformacji buta w czasie użytkowania. Oczywiście wpływa także na wygodę butów. Niewątpliwą zaletą modelu Drago jest mała, miękka i precyzyjna pięta, która ułatwia haczenie jej podczas wspinaczki.

Scarpa Drago świetnie stoją w piaskowcu (fot. Ania Heben)
Scarpa Drago świetnie stoją w piaskowcu. Próba na drodze 100 Kotletów VI.6 – Rożnów. (fot. Ania Heben)

Zalety:

  • Wszechstronny but wspinaczkowy.
  • Wygoda i dopasowanie, mimo asymetrycznej i agresywnej konstrukcji.
  • Innowacyjne systemy wpływające na użytkowanie buta.
  • Świetne czucie stopni. Świetne haczenie palców i pięty.
  • Niewielkie deformacje buta w czasie użytkowania.

Wady:

  • Odczucie stosunkowo płytkiej pięty przy pierwszej przymiarce.
  • Niewielka sztywność butów wymaga od wspinacza precyzji stawania na stopniach.
  • Cienka warstwa miękkiej gumy Vibram XS Grip 2 szybciej się zużywa.

 

Uważaj by niezostawić butów wspinaczkowych w liściach (fot. Maciek Smolnik)
Uważaj by nie zostawić butów wspinaczkowych w liściach (fot. Maciek Smolnik)

Scarpa Drago LV – nowa wersja butów Scarpa Drago?

Gdzieś słyszałem teorię, że białe Drago są nową/aktualną wersją, a żółte starą, która wypadła z kolekcji. Nic bardziej mylnego. Od zeszłego roku w ofercie marki Scarpa równocześnie występują dwie wersje butów wspinaczkowych Drago. Faktem jest jednak, że biała wersja Drago, czyli Scarpa Drago LV, jest nowsza i powstała na bazie ogromnego sukcesu pierwotnej żółtej wersji.

Nie jest to jednak tylko kwestia designu i kolorystyki. Buty wspinaczkowe Scarpa Drago LV zostały stworzone w trosce o wspinaczy o mniejszej objętości stopy, dla których buty Scarpa Drago były zbyt szerokie. Literki LV to po prostu nic innego niż skrót od dwóch angielskich słów: Low Volume. Wśród wielu marek produkty oznaczone literami LV, mają bardziej kobiecą kolorystykę lub są produkowane w mniejszych rozmiarach. Buty Scarpa Drago LV występują w pełnej rozmiarówce, nie są to więc typowo damskie buty wspinaczkowe.

Buty Scarpa Drago LV w akcji (fot. Scarpa/ Greg Mionske)
Czy buty wspinaczkowe Scarpa Drago LV to wersja dla kobiet? (fot. Scarpa/ Greg Mionske)

Buty wspinaczkowe Scarpa Drago LV są węższe w pięcie i śródstopiu. Teoretycznie więc model Scarpa LV przeznaczony jest dla osób o węższych i bardziej płaskich stopach. Model ten posiada wszystkie wspomniane powyżej zalety klasycznej wersji butów. Buty do wspinaczki  Scarpa Drago LV posiadają jednak subtelną modyfikację pięty w stosunku do standardowej wersji. System PAF (pressure absorbing fit), bo o nim mowa, ma zapewniać lepsze dopasowanie na pięcie, zmniejszyć nacisk na Achillesa i jednocześnie zwiększyć napięcie stopy celem lepszego stawania na małych stopniach.

Miałem przyjemność przymierzyć i wspinać się w obu wersjach. Mimo, że białe Drago wydawały mi się ciut ciaśniejsze, podczas wspinaczki nie zauważyłem znaczących różnic między obiema wersjami. Z informacji jakie do mnie docierają, wynika jednak, że dla osób z wąskimi stopami (w szczególności kobiet i małych rozmiarów kobiet) Drago LV leży trochę lepiej. Rozmiarówka wypada podobnie, aczkolwiek dobór rozmiaru buta jest kwestią indywidualną stąd znane mi są odchylenia rozmiaru o pół stopnia w jedną bądź drugą stronę.

Buty wspinaczkowe Scarpa Drago LV zostały zaprojektowane z myśla o węższych stopach (ft. Scarpa UK /mark_langley)
Buty wspinaczkowe Scarpa Drago LV zostały zaprojektowane z myślą o węższych stopach (fot. Scarpa UK /mark_langley)

 

Maciek Smolnik

Może Cię także zainteresować: