DMM zimą na K2

DMM Aero HMS i Elite Climb

Karabinki marki DMM, które wzięły udział w Zimowej Narodowej Wyprawie na K2 2017/18

Podczas Zimowej Narodowej Wyprawy na K2 2017/18 wykorzystywane były trzy modele zakręcanych karabinków DMM oraz  jeden karabinek niezakręcany. Dlaczego do zimowego wspinania lepiej używać karabinków zakręcanych? Karabinki zakręcane są łatwiejsze w obsłudze w warunkach zimowych, dużo łatwiej jest odkręcić zamek w grubych rękawiczkach lub, gdy lekko przymarznie, niż go, np. obrócić i pociągnąć do góry, jak to się dzieję w wypadku systemu quicklock.

Karabinek zakręcany DMM Boa SG

Karabinek DMM Boa SG (81x120mm) jest jednym z największych karabinków dostępnych na rynku. Ten 12centymetrowy karabinek w kształcie gruszki, świetnie sprawdza się we wszelkich operacjach w grubych rękawicach. Dzięki bardzo szerokiemu prześwitowi (24mm) sprawdza się i jest poręczny nawet w najtrudniejszych warunkach. Podczas Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, używane były karabinki w czterech kolorach: srebrnym, czerwonym, zielonym i niebieskim. Różne kolory karabinków ułatwiają organizację sprzętu, co znacząco przyśpiesza operacje sprzętowe. Karabinek ten świetnie sprawdzał się ponadto do zjazdów na półwyblince.

DMM BOA SG na K2
DMM BOA SG podczas poręczowania na K2 (fot. Marek Chmielarski/Artur Małek)

Karabinek zakręcany DMM Aero HMS SG

Karabinek DMM Aero HMS SG (69x114mm) jest klasycznym karabinkiem typu HMS. Na wyprawę wybrany został ze względu na swoją legendarną wytrzymałość. Klasyczny kształt oraz optymalną wielkość (prześwit 19mm) spowodowała, że karabinek DMM Aero HMS SG stanowił uzupełnienie dla dedykowanych do określonych celów karabinków DMM Boa SG oraz Phantom SG. Jedynym minusem karabinka DMM Aero HMS SG do zastosowania w warunkach górskich jest jego waga wynosząca 85g.

DMM Aero HMS na K2
DMM Aero HMS i reszta sprzętu używanego podczas zimowej wyprawy na K2 (fot. Marek Chmielarski/Artur Małek)

Karabinek zakręcany DMM Phantom SG

Mały (54x94mm) i lekki (42g) a mimo to niezwykle wytrzymały karabinek zakręcany. Dzięki swojej wielkości oraz niewielkiej wadze świetnie sprawdza się jako karabinek sprzętowy. Ponadto DMM Phantom SG używany był przy poręczowaniu. Niestety, niewielki prześwit, zaledwie 15mm, znacznie ogranicza jego możliwości.

Karabinek niezakręcany DMM Shadow

Mały (58x102mm) i lekki (42g), niezakręcany karabinek z prostym zamkiem. Podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 karabinek DMM Shadow używany był podczas poręczowania i jako karabinek sprzętowy.

DMM na K2
Artur Małek i sprzęt DMM w ścianie K2 (fot. Marek Chmielarski/Artur Małek)

Karabinek zakręcany DMM Phantom HMS SG

Karabinek, który swoją premierę miał niestety już po zakończeniu wyprawy. Karabinek DMM Phantom HMS SG posiada zalety klasycznego HMS tzn. prześwit 20mm oraz szerokość 71mm jednocześnie zawierając w sobie niekwestionowane zalety karabinka Phantom SG czyli niewielką wagę (56g) oraz długość (96mm). Jego parametry czynią go niemalże idealnym karabinkiem górski, który najprawdopodobniej będzie grał pierwsze skrzypce w górach. Przy wyborze sprzętu na ekspedycję warto się zastanowić także nad karabinkiem zakręcanym DMM Shadow HMS SG.

DMM Phantom HMS SG
DMM Phantom HMS SG (fot. dmmclimbing.com)

2 thoughts on “DMM zimą na K2

Komentarze są wyłączone.