Namioty Ferrino i TNF na K2

Ferrino Pilier w obozie II na żebrze Abruzzi (Fot. Marek Chmielarski)

Posiadanie własnego suchego i bezpiecznego miejsca noclegu jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka według amerykańskiego uczonego Abrahama Maslowa. Podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 potrzeba ta była zaspokajana przez namioty czołowych producentów namiotów ekspedycyjnych. Jak można zauważyć na zdjęciach z wyprawy, poza no-name’owymi plandekami, które chronią w bazie elementy wyposażenia wyprawy , himalaiści korzystają z namiotów The North Face oraz Ferrino.

Namiot bazowy The North Face 2-Meter Dome

Patrząc na bazę, pierwszym namiotem, który rzuca się w oczy, jest namiot bazowy w kształcie igloo The North Face 2-Meter Dome. To wielokrotnie sprawdzona konstrukcja, która podczas wyprawy może zastąpić każde pomieszczenie – zaczynając od sypialni dla prawie ośmiu osób, poprzez salon, na kuchni kończąc. Uczestnicy wyprawy do dyspozycji mają dwa namioty The North Face 2-Meter Dome. W jednym z nich znajduje się centrum komunikacji satelitarnej umożliwiające uczestnikom wyprawy kontakt ze światem, w drugim z nich himalaiści mają ciche miejsce na regenerację i wypoczynek.

Namiot bazowy The North Face 2-Meter Dome
Namiot bazowy The North Face 2-Meter Dome w bazie pod K2 (fot. Artur Małek/Marek Chmielarski)

Namiot ekspedycyjny Ferrino Pilier

Namiot ekspedycyjny Ferrino Pilier produkowany w wersji dwu-  i trzyosobowej jest jednym z najpopularniejszych produktów tego typu na rynku. Ferrino Pilier został zaprojektowany tak, aby z łatwością mógł być rozłożony przez jedną osobę w maksymalnie krótkim czasie. Dwuwarstwowa konstrukcja tropik – podpinka została wykonana z wytrzymałego i wodoszczelnego materiału, który zapewnia całkowitą izolację przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Trzy skrzyżowane maszty są bardzo wytrzymałe i chronią użytkownika przed niemalże huraganowym wiatrem często spotykanym w Himalajach. Podczas wyprawy namioty Pilier były używane między innymi w obozie I na drodze wiodącej Żebrem Abruzzi. Namiot Ferrino Pilier należy do linii HighLab, czyli najbardziej technicznych produktów marki Ferrino, testowanych przez 24h/7 w otwartych i niezależnych centrach testowych znajdujących się na alpejskich lodowcach. O filozofii oraz marce Ferrino przeczytasz w naszym artykule „Ferrino – namioty, które sprawdziły się w górach”.

Namiot Ferrino Pilier w ABC
Namiot Ferrino Pilier w ABC (fot. Artur Małek)

Wszechstronny namiot wyprawowy Ferrino Svalbard 3.0

Ferrino Svalbard 3.0 jest czwartą odsłoną modelu produkowanego od 1987 roku. Na przestrzeni ponad  30 lat stworzony został  uniwersalny namiot przeznaczony dla trzech osób. Dwuwarstwowa konstrukcja tropik – podpinka została wykonana z wytrzymałego i wodoszczelnego materiału, który zapewnia całkowitą izolację przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Trzy skrzyżowane maszty są bardzo wytrzymałe na  uszkodzenia generowane przez huraganowy wiatr, który  częsty obecny jest w wysokich górach. Namiot posiada wiele udogodnień ułatwiających akcję górską oraz wypoczynek. Podczas Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 namiot Ferrino Svalbard 3.0 służył w bazie poszczególnym uczestnikom wyprawy jako własne „cztery kąty”.

Wszechstronny namiot wyprawowy Ferrino Svalbard 3.0
Namiot wyprawowy Ferrino Svalbard 3.0 w bazie (fot. Artur Małek)

Namiot ekspedycyjny The North Face Assault

Jest to jeden z najpopularniejszych modeli ekspedycyjnych na rynku. Na jego popularność wpływa przede wszystkim wytrzymała i trwała, a zarazem lekka konstrukcja. The North Face Assault został stworzony z niezwykle lekkiego materiału Futurelight i specjalnej konstrukcji stelaża – DAC Poles.  Dwuosobowa wersja namiotu rozłożona bez zbędnego, w wielu przypadkach, przedsionka waży zaledwie ok. 1500 g! Założenie przedsionka pozwala na powiększenie powierzchni użytkowej i zwiększenie komfortu użytkowania. Namiot The North Face Assault wykorzystywany był podczas akcji górskiej pod K2. Namiot The North Face Assault należy do linii Summit Series, czyli najbardziej technicznych produktów marki The North Face.

Namiot ekspedycyjny The North Face Assault
Namiot ekspedycyjny The North Face Assault w obozie I (fot. Artur Małek/ Marek Chmielarski)

Więcej o sprzęcie biorącym udział w wyprawie przeczytasz: