Plecak z materiału Dyneema – Ferrino Instinct

plecak dyneema cordura ferrino instinct (fot. ferrino.it)

Użycie ultralekkiego i bardzo wytrzymałego dwuwarstwowego materiału opartego na włóknach z materiału Dyneema pozwoliło stworzyć marce Ferrino, bardzo lekki, wytrzymały, a zarazem odporny na wodę plecak górski. Laminat oparty na włóknach z Dyneemy, stanowi główny materiał zastosowany przy produkcji plecaka Ferrino Instinct. Warto jednak zauważyć, że nie wszystkie części plecaka zostały wykonane z tego materiału. Pozostałe elementy plecaka zostały wykonane z wykorzystaniem wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne włókien Cordura i Super Fabric. W stosunku do innych dostępnych na rynku ultralekkich plecaków górskich, plecaki Ferrino Instinct posiadają rozbudowany system nośny i system troczenia ekwipunku. Mimo wielu możliwości jakie daje plecak wyprawowy Ferrino Instinct o pojemności 80l, jego waga wynosi zaledwie 1640g! Warto zauważyć, że wiele elementów plecaka np. pas biodrowy można zdemontować. Zdemontowanie wszystkich „zbędnych” elementów obniża wagę plecaka Ferrino Instinct 65+15 do 1100g!

Ultralekkie plecaki wspinaczkowe z dynemy marki Ferrino dostępne są w czterech pojemnościach:

 

 

Lekki plecak na wyprawę w góry Ferrino Instinct 65+15

Ferrino Instinct 65 + 15 to największy plecak w linii plecaków wspinaczkowych wykonanych z  Dyneemy tej marki. Przy maksymalnej pojemności 80l, waga tego modelu wynosi zaledwie 1640g. Model ten od konkurencyjnych lekkich plecaków o takim litrażu wyróżnia rozbudowany system nośny – Hollow Back System. Zazwyczaj lekkie duże plecaki wyprawowe przypominają worek z szelkami. W tym wypadku specjalne profilowane poduszki na plecach i miękko wyściełany pas biodrowy umożliwiają wygodne transportowanie plecaka nawet ze sporym obciążeniem.

System Hollow Back System (fot. ferrino.it)
System Hollow Back System (fot. ferrino.it)

Warto też zauważyć, że model ten posiada rozbudowany system troczenia ekwipunku oraz  punkt stanowiskowy umożliwiający podwieszenie plecaka podczas wspinaczki wysokogórskiej. Podczas działalności górskiej świetnie sprawdza się dwustronny zasuwak YKK na froncie, który umożliwia łatwy i szybki dostęp do zawartości plecaka. Rolowany komin pozwala dopasować pojemność plecaka do potrzeb użytkownika. W warunkach wysokogórskich, demontując elementy systemu nośnego oraz systemu troczenia, możemy odchudzić plecak do wagi 1,1kg.

Parametry:

 • materiał: Dyneema, Double Diamond Cordura, Super Fabric
 • wymiary: 70 x 40 x 35cm
 • pojemność: 65 + 15l
 • waga: 1640g, waga minimalna: 1100g
Plecak Ferrino Instinct 65+15 oraz namiot Ferrino Blizzard dedykowane są do wspinaczki wysokogórskiej (fot. ferrino)
Plecak Ferrino Instinct 65+15 oraz ultralekki namiot Ferrino Blizzard 2 dedykowane są do wspinaczki wysokogórskiej (fot. Ferrino.it)

Lekki plecak wspinaczkowy Ferrino Instinct 40+5

Ferrino Instinct 40+5 to jeden z najbardziej uniwersalnych plecaków górskich na rynku. Ze względu na swoje parametry oraz zastosowane materiały model ten można zastosować w praktycznie każdej aktywności górskiej. Materiały zastosowane przy produkcji plecaka cechuje się bardzo wysoką wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne. Gruby splot włókien z dyneemy sprawia, że plecak mimo braku zastosowania membrany jest także odporny na deszcz i śnieg. Dwa rzędy szpejarek znajdujące się na froncie plecaka, system troczenia liny oraz punkt stanowiskowy umożliwiający podwieszenie pozwalają zastosować plecak podczas wspinaczki górskiej i wielo-wyciągowej. Boczny system troczenia nart, wewnętrzna przegroda na lawinowe ABC oraz system mocowania kijów i czekanów powodują, że plecak sprawdzi się także podczas skituringu. Podobnie jak większy brat, model ten posiada na froncie dwustronny zasuwak YKK ułatwiający dostęp do wnętrza plecaka. Największą zaletą plecaka jest jednak jego niska waga i rozbudowany, jak na taką wagę, system nośny Hollow Back System umożliwiający wygodne poruszanie się z plecakiem. Waga całego plecaka wynosi 1150g, jednak ze względu na możliwość demontażu pasa biodrowego oraz niektórych elementów plecaka, model ten możemy odchudzić do zaledwie 770g. Biorąc pod uwagę taką wagę oraz pojemność plecaka, model Ferrino Instinct 40+5 dedykowany jest dla wszystkich poszukujących lekkiego uniwersalnego plecaka w góry.

Parametry:

 • materiał: Dyneema, Double Diamond Cordura , Super Fabric
 • wymiary: 60 x 21 x 32cm
 • pojemność: 40 + 5l
 • waga: 1150g, waga minimalna 770g
Ambasador Ferrino Alex Txikon (fot. ferrino)
Ambasador marki Alex Txikon używa Ferrino Instinct 40+5 podczas trekkingu (fot.Ferrino)

Uniwersalny plecak wspinaczkowy o pojemności 30l

Wśród modeli o pojemności około 30l w linii plecaków z dyneemy marki Ferrino posiadamy dwa modele. Ferrino Instinct 30+5 posiada podobną konstrukcję co dwa wcześniej przedstawione modele. Główną różnicę w tym modelu stanowi brak frontowego zasuwaka, co znacząco obniża wagę plecaka, a przy takiej pojemności nie ma dużego znaczenia. Poza tym model ten zachowuje wszystkie cechy i zalety swoich większych braci. Cechy tego modelu sprawiają, że plecak ten świetnie sprawdzi się na szybkie wypady w góry zarówno w skale jak i lodzie. Odmienną konstrukcję posiada najmniejszy z plecaków tej serii – Ferrino Instinct 25. Plecak ten posiada mniej rozbudowany (minimalistyczny pas biodrowy bez możliwości demontażu) i bardziej miękki system nośny (mniejsza ilość pianki). Istotną różnicę w konstrukcji plecaka stanowi także brak rolowanego komina oraz ograniczenie systemu bocznego troczenia do zaledwie jednego mocowania. Takie zabiegi pozwoliły osiągnąć wagę plecaka na poziomie 495g.

Parametry Ferrino Instinct 30+5 / Instinct 25:

 • materiał: Dyneema, Double Diamond Cordura , Super Fabric
 • wymiary: 60 x 20 x 27cm / 53 x 27 x 19 cm
 • pojemność: 30 + 5l / 25l
 • waga: 850g, waga minimalna 690g / 495g

  Plecak Ferrino Instinct 40 + 5 można wykorzystać podczas wspinaczki lodowej (fot. ferrino)
  Plecak Ferrino Instinct 25 można wykorzystać podczas wspinaczki lodowej (fot. Ferrino.it)