Okularki do asekuracji LePirate

Okularki do asekuracji LePirate (fot. lepirate)

Okulary LePirate

LePirate to marka powstała kilka lat temu z połączenia wizji hiszpańskich wspinaczy oraz doświadczenia i wiedzy jednej z fabryk produkujących okulary. Marka stawia na dostarczanie na rynek nowoczesnych i uniwersalnych produktów w atrakcyjnej cenie. Marka rozpoczęła budowę swojej oferty od okularów do asekuracji i to one jako pierwsze pojawiły się w Polsce. Na bazie doświadczenia i analizy potrzeb rynku, została stworzona cała linia okularów górskich, wspinaczkowych i lifestylowych.

Okularki do asekuracji LePirate

Na przestrzeni ostatnich lat używanie okularów z pryzmatycznymi soczewkami stało się normą zarówno w większości europejskich rejonów wspinaczkowych jak i na ścianach wspinaczkowych. Zakup pierwszej pary okularów do asekuracji zwykle jest spowodowany pojawiającym się po wspinaniu z liną bólem szyi.

Posiadanie okularów do asekuracji jest zalecane gdy:

  • Często i długo asekurujesz swojego partnera, na długich drogach lub podczas patentowania projektów
  • Masz problemy z kręgosłupem lub szyją

Aby zapobiec dyskomfortowi lub bólowi podczas asekuracji, warto rozważyć zakup okularów. Nie powinniśmy więc czekać do pierwszych skutków niepoprawnej pozycji podczas asekuracji. Warto także zauważyć, że osoby które mają założone okularki podczas asekuracji, bardziej skupiają się na swoim partnerze. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli okularów do asekuracji. Jak więc wybrać odpowiednie okularki do asekuracji?

Okulary do asekuracji wpływają na komfort asekuranta (fot. lepirate)
Okularki do asekuracji wpływają na komfort asekuranta (fot. lepirate)

Rodzaj oprawki

Pierwsze okulary do asekuracji na rynku zostały zaprojektowane i stworzone przez Alberta Schneidera. Okularki te posiadały metalową oprawkę. Metalowa oprawka okularów jest bardziej wytrzymała i mniej podatna na złamania. W perspektywie czasu metalowa oprawka ma jednak tendencję do odkształceń. Z biegiem czasu na rynku pojawiło się coraz więcej okularów do asekuracji z plastikową oprawką. Główną zaletą plastikowych oprawek jest niższa cena oraz większy wybór kolorystyczny. Plastikowa oprawka jest odporna na zginanie i odkształcenia. Słabym punktem plastikowych okularów do asekuracji jest jednak miejsce łączenia plastikowej oprawki z metalowym zawiasem. To właśnie w tym miejscu najłatwiej jest uszkodzić okularki.

Plastikowe oprawki okularów do asekuracji Lepirate (fot. lepirate)
Plastikowe oprawki okularów do asekuracji LePirate (fot. lepirate)

Wielkość soczewek pryzmatycznych

Soczewki pryzmatyczne są najważniejszym elementem okularów do asekuracji. Wśród dostępnych na rynku modeli można wyróżnić firmy, które w swoich okularach zastosowały mniejsze lub większe soczewki. Zastosowanie jednych i drugich ma swoje wady i zalety. Duże soczewki pryzmatyczne dają szersze pole widzenia i pozwalają na lepsze dopasowanie do różnych kształtów twarzy. Każdy człowiek ma inny rozstaw oczu, szerokie soczewki pryzmatyczne są więc łatwiejsze do dopasowania dla większej liczby osób. Ponadto duże soczewki pryzmatyczne zmniejszają uczucie zawrotów głowy. Mniejsze soczewki znacząco redukują wagę okularów, zwiększają także widzenie otoczenia.

Porównanie wielkości soczewek pryzmatycznych (fot. lepirate)
Porównanie wielkości soczewek pryzmatycznych (fot. lepirate)

Wśród okularów do asekuracji z dużymi soczewkami pryzmatycznymi można wyróżnić modele marki: LePirate, Simond i Belaggles. Mniejsze soczewki pryzmatyczne zostały natomiast zastosowane w okularach m.in: Y&Y, Metolius, LACD, Belay Specs, Tembo.

UWAGA: Wbrew obiegowej opinii, okularki do asekuracji nie mają efektu powiększającego. Takie wrażenie można porównać do efektu teleskopowego wywołanego podczas patrzenia przez tubę.

Okularki do asekuracji – czy waga ma znaczenie?

Waga sprzętu wspinaczkowego ma zwykle duże znaczenie. Nie wspinasz się jednak z okularami do asekuracji, wiec ich waga nie powinna mieć znaczenia. Wyjątkiem jest używanie okularów podczas wspinaczki wielowyciągowej. Różnica wagi między najlżejszymi, a najcięższymi modelami wynosi ok 50g. Jest więc ona niezauważalna podczas transportu sprzętu. Warto jednak zauważyć, że waga okularów jest głównie zależna od wielkości soczewek pryzmatycznych. Cięższe okulary bardziej obciążają nos i są zwykle bardziej podatne na przesuwanie się podczas gwałtownych ruchów głową (aczkolwiek dużo zależy od dopasowania). Mniejsze, a zarazem lżejsze soczewki pryzmatyczne jednak mają mniejsze pole widzenia.

Okulary do asekuracji (fot. LePirate)
Różowe okulary do asekuracji (fot. lepirate)