Okularki do asekuracji LePirate

Okularki do asekuracji LePirate (fot. lepirate)

Okulary LePirate

LePirate to marka powstała kilka lat temu z połączenia wizji hiszpańskich wspinaczy oraz doświadczenia i wiedzy jednej z fabryk produkujących okulary. Marka stawia na dostarczanie na rynek nowoczesnych i uniwersalnych produktów w atrakcyjnej cenie. Marka rozpoczęła budowę swojej oferty od okularów do asekuracji i to one jako pierwsze pojawiły się w Polsce. Na bazie doświadczenia i analizy potrzeb rynku, została stworzona cała linia okularów górskich, wspinaczkowych i lifestylowych.

Okulary do asekuracji LePirate

Na przestrzeni ostatnich lat używanie okularów z pryzmatycznymi soczewkami stało się normą zarówno w większości europejskich rejonów wspinaczkowych, jak i na ścianach wspinaczkowych. Zakup pierwszej pary okularów do asekuracji zwykle jest spowodowany pojawiającym się po wspinaniu z liną bólem szyi.

Posiadanie okularów do asekuracji jest zalecane, gdy:

  • Często i długo asekurujesz swojego partnera, na długich drogach lub podczas patentowania projektów.
  • Masz problemy z kręgosłupem lub szyją.

Aby zapobiec dyskomfortowi lub bólowi podczas asekuracji, warto rozważyć zakup okularów. Nie powinniśmy więc czekać na pojawienie się pierwszych skutków niepoprawnej pozycji podczas asekuracji. Warto także zauważyć, że osoby używające okularów do asekuracji bardziej skupiają się na swoim partnerze. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli okularów do asekuracji. Jak więc wybrać odpowiednie okulary do asekuracji?

 

Okulary do asekuracji wpływają na komfort asekuranta (fot. lepirate)
Okularki do asekuracji wpływają na komfort asekuranta (fot. lepirate)

Rodzaj oprawki w okularkach do asekuracji

Pierwsze okulary do asekuracji na rynku zostały zaprojektowane i stworzone przez Alberta Schneidera. Miały one metalową oprawkę, która jest bardziej wytrzymała i mniej podatna na złamania. W perspektywie czasu metalowa oprawka ma jednak tendencję do odkształceń. Z biegiem czasu na rynku pojawiło się coraz więcej okularów do asekuracji z plastikową oprawką. Główną zaletą plastikowych oprawek jest niższa cena oraz większy wybór kolorystyczny. Plastikowa oprawka jest odporna na zginanie i odkształcenia. Słabym punktem plastikowych okularów do asekuracji jest jednak miejsce łączenia plastikowej oprawki z metalowym zawiasem. To właśnie w tym miejscu najłatwiej jest uszkodzić okulary.

Plastikowe oprawki okularów do asekuracji Lepirate (fot. lepirate)
Plastikowe oprawki okularów do asekuracji LePirate (fot. lepirate)

Wielkość soczewek pryzmatycznych

Soczewki pryzmatyczne są najważniejszym elementem okularów do asekuracji. Wśród dostępnych na rynku modeli można wyróżnić firmy, które w swoich okularach zastosowały mniejsze lub większe soczewki. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety.

Duże soczewki pryzmatyczne dają szersze pole widzenia i pozwalają na lepsze dopasowanie do różnych kształtów twarzy. Ponieważ każdy człowiek ma inny rozstaw oczu, szerokie soczewki pryzmatyczne są łatwiejsze do dopasowania dla większej liczby osób. Ponadto duże soczewki pryzmatyczne zmniejszają uczucie zawrotów głowy. Z kolei mniejsze soczewki znacząco redukują wagę okularów, co zwiększa komfort noszenia, oraz umożliwiają lepsze widzenie otoczenia.

Porównanie wielkości soczewek pryzmatycznych (fot. lepirate)
Porównanie wielkości soczewek pryzmatycznych (fot. lepirate)

Wśród okularów do asekuracji z dużymi soczewkami pryzmatycznymi można wyróżnić modele marki: LePirate, Simond i Belaggles. Mniejsze soczewki pryzmatyczne zostały natomiast zastosowane w okularach m.in: Y&Y, Metolius, LACD, Belay Specs, Tembo.

UWAGA: Wbrew obiegowej opinii, okularki do asekuracji nie mają efektu powiększającego. Takie wrażenie można porównać do efektu teleskopowego wywołanego podczas patrzenia przez tubę.

Okulary do asekuracji – czy waga ma znaczenie?

Waga sprzętu wspinaczkowego zwykle ma duże znaczenie. Nie wspinasz się jednak z okularami do asekuracji, więc ich waga nie powinna mieć znaczenia. Wyjątkiem jest używanie okularów podczas wspinaczki wielowyciągowej. Różnica wagi między najlżejszymi a najcięższymi modelami wynosi około 50 g, więc jest ona niezauważalna podczas transportu sprzętu. Warto jednak zauważyć, że waga okularów jest głównie zależna od wielkości soczewek pryzmatycznych. Cięższe okulary bardziej obciążają nos i są zwykle bardziej podatne na przesuwanie się podczas gwałtownych ruchów głową (aczkolwiek dużo zależy od dopasowania). Mniejsze, a zarazem lżejsze soczewki pryzmatyczne mają mniejsze pole widzenia i trudniej je dopasować.

Okulary do asekuracji LePirate (fot. Marcin Ciepielewski)
Okulary do asekuracji LePirate (fot. Marcin Ciepielewski)

Przeciwsłoneczne okulary sportowe

W ofercie marki LePirate znaleźć można także przeciwsłoneczne okulary sportowe oraz bambusowe okulary lifestylowe. Więcej na ten temat przeczytasz w osobnym artykule:

Okulary przeciwsłoneczne LePirate

Może Cię także zainteresować: