Jaki prezent dla wspinacza?

prezent dla wspinacza (fot. weld.pl)

Kilka pomysłów na prezent dla wspinacza

Prezenty, prezenty, prezenty. Okazji do ich zakupu jest wiele, prezent na urodziny, prezent na święta czy też prezent… bez okazji. Pewnie wielu z Was staje przed dylematem, co kupić swoim najbliższym. Nie da się ukryć, że trafiony prezent to nie taka prosta rzecz. Aby ułatwić Wam poszukiwania postanowiliśmy przyjść z pomocą i stworzyć listę ciekawych i użytecznych prezentów, które powinny zadowolić każdego wspinacza. W naszej liście prezentów nie znajdziecie standardowych prezentów za jakie można uznać klasyczny sprzęt wspinaczkowy taki jak: karabinek wspinaczkowy, ekspresy bądź uprząż. Większość z poniższych rzeczy używamy sami, dlatego możemy z czystym sumieniem Wam je polecić jako prezent dla zaawansowanego jak i początkującego wspinacza.

Drewniana chwytotablica Witchholds

Chwytotablica jest jednym z podstawowych trenażerów wspinaczkowych. Drewniana chwytotablica nie tylko będzie efektownym prezentem, ale także dzięki swojemu nienachalnemu wyglądowi uzupełni wystrój niejednego mieszkania. Drewniana chwytotablica zapewnia nie tylko wymagający i efektywny trening, ale także nie niszczy naskórka. Polska marka Witchholds w swojej ofercie posiada dwa zbliżone wyglądem modele. Jeden charakteryzujący się mniejszymi chwytami dedykowany dla zaawansowanych wspinaczy, drugi z trochę większymi dedykowany dla początkujących adeptów treningu. Dzięki chwytotablicy można odbyć jednostkę treningową przy Netflixie i stać się prawdziwym dzikiem prawie bez wychodzenia z domu. Świetnym prezentem dla wspinacza jest także chwytotablica mobilna, która pozwala przeprowadzić trening niemalże w każdym miejscu na świecie. Chwytotablica mobilna świetnie sprawdza się także podczas rozgrzewki w skałach.

Trening na chwytotablicy Witchholds (fot. Michał Oborzyński)
Trening na listewkach Witchholds (fot. Michał Oborzyński)

Jeśli myślicie o chwytotablicy lub innych przyrządach treningowych to warto spojrzeć także na ofertę marki YY Vertical. Wśród wielu produktów znaleźć można cztery rodzaje drewnianych chwytotablic VerticalBoard dedykowanych dla wspinaczy na każdym poziomie zaawansowania. Ofertę uzupełniają dwie drewniane chwytotablice mobilne oraz kilka drewnianych przyrządów do treningu siły palców. Więcej o chwytotablicach tej marki, przeczytasz w naszym dedykowanym artykule:

Chwytotablica drewniana Y&Y Vertical

Krem do skóry dla wspinaczy

Krem do dłoni Varapo lub ClimbOn to znakomity podarunek, który będzie świetnym dodatkiem do prezentu lub też prezentem głównym. Krem znajduje się w zgrabnym pudełeczku, które dzięki niewielkim wymiarom świetnie sprawdzi się w transporcie. Oba kremy mają za zadanie regenerować skórę po treningu i przyśpieszyć proces gojenia się palców po treningu lub wspinaniu w skałach. Varapo lub ClimbOn są niezastąpione podczas kilkudniowego wyjazdu wspinaczkowego, gdy często „skałowstręt” utrudnia nam wspinanieKremy z powodzeniem mogą być także używane w CrossFit’cie lub treningu na siłowni.

W miejscu narodzin ostatecznego konceptu, czyli na Sekcja Wspinaczkowa KS Korona (fot. Kasia Berbeka)
Varapo to polska firma, która powstała w Sekcji Wspinaczkowej KS Korona (fot. Kasia Berbeka)

W trosce o skórę i palce wspinacza warto także spojrzeć na olejki marki Crimp Oil. Marka została założona przez jedną z czołowych wspinaczek świata –  Caroline Sinno. Historia marki zaczęła się kiedy jej założycielka odniosła pierwszą poważną kontuzję palca. Nie mogąc się wspinać zrobiła rezonans magnetyczny, który nie ustalił przyczyny kontuzji. Rozpoczęła więc terapię przy pomocy naturalnych olejków eterycznych. Olejki Crimp Oil nie tylko przyśpieszają regenerację po kontuzjach, ale także pomagają im zapobiegać.

Olejki Crimp Oil przyśpieszają regenerację (fot. crimpoil)
Naturalne olejki Crimp Oil przyśpieszają regenerację i pomagają unikać kontuzji (fot. crimpoil)

Więcej o tym jak należy dbać i regenerować skórę wspinacza przeczytasz w naszym artykule:

Skóra, palce i dłonie wspinacza – jak o nie dbać?

Siedzonko w skały Rock Slave

Siedzonko turystyczne Rock Slave Pad Seat to fantastyczny kompromis pomiędzy tradycyjnym krzesełkiem składanym, a jego brakiem i siedzeniem na ziemi. Siedzonko w skały Rock Slave zapewnia oparcie zarówno w przerwie między wstawkami jak i po wspinaniu na campingu. Wygodne w transporcie, kompaktowe, może przydać się pod skałką, w lesie, na łące lub wszędzie, gdzie tylko zechcecie je zabrać.

Siedzonko w skały Rock Slave Pad Seat (fot. rockslave.com)
Siedzonko w skały Rock Slave Pad Seat (fot. rockslave.com)

Okulary do asekuracji LePirate

Pamiętacie chwile, kiedy odpadał Wam kark, bo staliście z głową zadartą do góry przez pół godziny asekurując swojego partnera? Lekarstwem na całe zło są okulary do asekuracji LePirate. Dzięki prostemu systemowi zapożyczonemu z peryskopu asekuracja jest o wiele prostsza i nie wymaga nieustawicznego wpatrywania się w partnera z zadartym karkiem. Okulary do asekuracji to niezbędny element w wyposażeniu każdego wspinającego się z liną. Jeśli nie chcesz, aby Twój partner wspinaczkowy zostawiał majątek u fizjoterapeutów, podaruj mu pod choinkę komfort i wygodę, kupując okulary do asekuracji.

Okulary do asekuracji (fot. LePirate)
Okulary do asekuracji LePirate (fot. LePirate)

Więcej o okularach do asekuracji marki LePirate przeczytasz w naszym artykule:

Okularki do asekuracji LePirate

Jednym z pierwszych i zarazem najbardziej rozpoznawalnych producentów okularów do asekuracji jest marka YY Vertical. Firma Y&Y Vertical rozpoczęła swoją historię we Francji w 2013 r. To właśnie logo tej marki kojarzy się wspinaczom z tego rodzajem produktu. Obecnie w ofercie marki znaleźć można całą gamę ciekawych i innowacyjnych okularów do asekuracji. Poza klasycznymi plastikowymi okularami do asekuracji, znaleźć można okulary z metalową oprawką oraz nakładki na okulary korekcyjne lub słoneczne. W osobnym wpisie, krótko i zwięźle opisaliśmy pełną ofertę marki:

Okulary do asekuracji Y&Y Vertical

Kij do wpinek Betastick

Kij do wieszania ekspresów Betastick to dla wielu najlepszy prezent, jaki można sobie wymarzyć. W niektórych rejonach wysoko osadzone pierwsze wpinki mogą odebrać całą przyjemność wspinania. Dzięki temu fantastycznemu wynalazkowi można zniwelować ten problem. Z biegiem czasu, zdobywając kolejne stopnie wtajemniczenia, przy pomocy kija do wpinek Betastick można wykonywać inne operacje np. zawieszać linę lub zdejmować ekspresy. Więcej na temat kija do wpinek Betastick i jego możliwości przeczytasz w naszym artykule:

Betastick, czyli kij do wieszania ekspresów

Roczny zapas magnezji

To najpewniejszy, najbardziej uniwersalny i przydatny prezent, jaki można podarować każdemu wspinaczowi. Każdy ze wspinaczy w ciągu roku zużywa potężne ilości magnezji. Nigdy nie jest jej więc za wiele. Magnezję można kupić w różnej formie (np. kulka magnezji lub kostka magnezji) oraz gramaturze(np. 250g). Mniejsze opakowania świetnie skomponują się z chwytotablicą lub szczoteczką do chwytów, większe opakowania (650g, 1250g lub 2500g), które znajdziecie w ofercie marki Wings Chalk zapewnią spokój na długie miesiące wspinania. Świetnym wyborem jest też zestaw Wings Chalk: magnezja ze szczoteczką do chwytów.

Maria Gęga magnezjuje przed próbą (fot. Kamil Pala)
Maria Gęga magnezjuje przed próbą (fot. Kamil Pala)

Szczoteczka do chwytów i kolorowy plaster wspinaczkowy

Szczotka do chwytów to jeden z podstawowych atrybutów wspinacza. Czyste chwyty ułatwiają wspinanie zarówno w skałach jak i na ścianie wspinaczkowej. Z pewnością jest to drobny prezent, który zadowoli każdego wspinacza. Z pomocą w kwestii tego elementu przychodzi nam marka Chupa Climb i jej kolorowe szczotki do chwytów. Trzy dostępne kolory: różowy, niebieski i pomarańczowy pozwolą dopasować szczotkę do koloru woreczka na magnezję. Jeśli jednak szukamy klasyki to z pomocą przychodzi nam czarna szczotka do chwytów Wings Chalk Monobrush.

Biały plaster do tejpowania palców to standard. Zawsze można jednak trochę ekstrawagancji dzięki kolorowym plastrom Chupa Climb. Ciekawym produktem dostępnym w sklepie wspinaczkowym weld.pl jest kolorowy plaster w aluminiowym opakowaniu – Chupa Climb Finger Tape 3,8cm Alu Bar. Puszka pozwala utrzymać plaster w czystości podczas transportu w plecaku wspinaczkowym. Po wykończeniu plastra, puszkę można ponownie zapełnić kolorowym plastrem wspinaczkowym Chupa Climb Finger Tape 3.8cm Refill.

 

Czyszczenie chwytów wspinaczkowych (fot. Maciek Smolnik)
Czyszczenie chwytów to jedna z podstawowych czynności wspinaczkowych (fot. Maciek Smolnik)

Jak to często bywa w kwestii akcesoriów wspinaczkowych z pomocą przychodzi nam marka YY Vertical. W ofercie tej marki znaleźć można dwa modele drewnianych szczotek do chwytów: Infinity Brush oraz Vertical Brush. Oba modele występują w dwóch rozmiarach: małym i dużym. Model Vertical Brush to klasyczna drewniana szczotka do chwytów wspinaczkowych,  powstała z resztek drewna topolowego pozostałego przy produkcji chwytotablic VerticalBoard. Włosie dzika pozwala na używanie szczotki w każdym miejscu bez obaw o uszkodzenie skały, chwytów czy też drewnianych przyrządów treningowych. Wyjątkowa pod względem włosia jest szczotka YY Vertical Infinity. W modelu tym zastosowano sztuczne nylonowe włosie o bardzo dużej gęstości. Duża gęstość oraz wysoka sztywność powoduje, że szczotka genialnie czyści chwyty wspinaczkowe z magnezji. Nie powinna być ona jednak używana m.in w piaskowcu.

Szczotka do sztucznych chwytów YY Vertical Infinity (fot YY Vertical)
Wyjątkowa szczotka do sztucznych chwytów YY Vertical Infinity (fot YY Vertical)

Szczotka do czyszczenia liny wspinaczkowej

Każdy z nas wie, jak łatwo ubrudzić się podczas wspinania. Najbardziej narażonym na ubrudzenie elementem sprzętu jest lina wspinaczkowa. Z pomocą przychodzi nam przyrząd Beal Rope Brush, czyli specjalna szczotka służąca do czyszczenia liny. Czyszczenie liny wspinaczkowej przebiega w bardzo prosty sposób. Szczotkę do czyszczenia wystarczy nałożyć na linę i przeciągnąć przez całą długość. Szczotka Beal Rope Brush sprawdzi się zarówno do czyszczenia lin dynamicznych, jak i statycznych do pracy na wysokości.

Szczotka do czyszczenia liny wspinaczkowej Beal Rope Brush (fot. beal.com)
Szczotka do czyszczenia liny wspinaczkowej Beal Rope Brush (fot. beal.com)

Nóż turystyczny lub multitool

Nóż to przydatny element ekwipunku każdej osoby spędzającej wolny czas na świeżym powietrzu. W skałach nóż posłuży m.in do przycięcia liny wspinaczkowej, przygotowania posiłku lub obozowiska. Prawdopodobnie najpopularniejszym modelem używanym przez wspinaczy jest lekki nóż wspinaczkowy Petzl Spatha. Podobną konstrukcją i wagą charakteryzuje się nóż wspinaczkowy Edelrid Rope Tooth posiadający w zestawie miękko wyściełane etui. Decydując się na wybór takiego prezentu, warto sprawdzić ofertę jednego z najbardziej znanych producentów wysokiej jakości noży i narzędzi wielofunkcyjnych – marki Gerber. Multitool’e i noże turystyczne Gerber projektowane są z największą dbałością o jakość wykonania i funkcjonalność.

Nóż Gerber świetnie uzupełnia sprzęt wspinaczkowy (fot. gerber.com)
Nóż Gerber świetnie uzupełnia sprzęt wspinaczkowy (fot. gerbergear.com)

Podręczny przyrząd treningowy

Trening podczas dojazdu do pracy, gotowania lub czytania książki? Z przyrządem Black Diamond Forearm Trainer jest to możliwe. Wykonana z plastycznego tworzywa obręcz pozwala pracować nad kondycją palców i przedramienia w wolnej chwili. Ugniatając charakterystyczny ring można przygotować formę potrzebną do różnorakich wyzwań wspinaczkowych. Black Diamond Forearm Trainer świetnie sprawdzi się także podczas rozgrzewki przed sesją wspinaczkową. Altermnatywą dla produktu marki Black Diamond jest YY Vertical Climbing Ring. Na korzyść produktu marki YY Vertical przemawia owalny kształt bardziej pasujący do kształtu dłoni oraz cztery wersje kolorystyczne odpowiadające różnym stopniom oporu.

Przyrząd do rozgrzewki YY Vertical Climbing ring. (fot. YY Vertical)
Przyrząd do rozgrzewki YY Vertical Climbing Ring. (fot. YY Vertical)

Ciekawym przyrządem do rozgrzewki palców jest trenażer YY Verical Alien. Guma YY Vertical Alien pozwala zrównoważyć różnicę napięcia istniejącą pomiędzy zginaczami i prostownikami palców. Efektem jego użytkowania jest poprawa siły chwytu i większa precyzja podczas siły kontaktowej. Produkt dostępny jest w 3 różnych kolorach odpowiadającym poziom sztywności.

Guma do treningu palców YY Vertical Alien. (fot. YY Vertical)
Guma do treningu palców YY Vertical Alien. (fot. YY Vertical)

To tylko kilka możliwych opcji na ciekawy prezent dla wspinacza…

Jako fani prezentów użytecznych rekomendujemy aby wybrany prezent był funkcjonalny i dopasowany do rzeczywistych potrzeb obdarowywanego. Oczywiście, aby prezent spełniał w stu procentach oczekiwania, można dołączyć do niego słodycze. Najlepiej ulubione czekoladki albo domowe pierniki. Wspinacze tylko mówią, że nie jedzą takich rzeczy 😉

Trening na ścianie wspinaczkowej (fot. Michał Oborzyński)
Trening na ścianie wspinaczkowej (fot. Michał Oborzyński)

 

Może Cię także zainteresować: