Rękawice górskie alpinistyczne i łapawice Black Diamond

Rękawiczki w góry Black Diamond (fot. blackdiamond.com

Rękawiczki Black Diamond

Black Diamond to renomowana firma, która w swojej szerokiej ofercie posiada rękawice najwyższej jakości. Rękawiczki BD łączą w sobie funkcjonalność, wytrzymałość oraz świetny design. Bez względu na to, czy jesteś pasjonatem wspinaczki lodowej, zimowej turystyki górskiej, skitouringu, czy po prostu cenisz sobie komfort w zimowe dni, rękawice Black Diamond spełnią Twoje oczekiwania. Przyjrzyjmy się bliżej modelom rękawiczek i odkryjmy, dlaczego rękawice tej marki są pierwszym wyborem dla wielu outdoorowych entuzjastów.

W swojej ofercie Black Diamond posiada kilkanaście modeli rękawic, podzielonych na kilka linii produktowych:

 • Ascent – ciepłe łapawice i rękawice na bardzo niskie temperatury
 • Pro – linia technicznych skórzanych rękawic do zimowych aktywności górskich
 • Freeride – rękawice narciarskie
 • Lightweight – uniwersalne rękawiczki softshell na każdą okazję
 • Ice – rękawice do wspinaczki lodowej i drytoolu
 • Liner – cienkie uniwersalne rękawiczki polarowe i wełniane
 • Rock – rękawiczki na via ferraty, do asekuracji i klinowania w rysach
W szerokiej ofercie rękawic Black Diamond, każdy znajdzie coś dla siebie (fot. blackdiamond.com)
W szerokiej ofercie rękawic Black Diamond, każdy znajdzie coś dla siebie (fot. blackdiamond.com)

Górskie (alpinistyczne) rękawice Black Diamond

Rękawice z serii Ascent marki Black Diamond to doskonały wybór dla miłośników zimowej turystyki górskiej oraz wysokogórskiej. Rękawice tej linii wyróżniają się doskonałą izolacją termiczną, dzięki czemu zapewniają optymalną ochronę przed niskimi temperaturami i wiatrem. Najważniejszym parametrem rękawic z linii Ascent jest ochrona termiczna.

Rękawice górskie Black Diamond (fot. blackdiamond.com)
Rękawice górskie Black Diamond są pierwszym wyborem wielu profesjonalistów (fot. blackdiamond.com)

Łapawica puchowa Black Diamond Absolute Mitts

W tej linii produktów można znaleźć najcieplejszy model marki – Black Diamond Absolute. Jest to dwuczęściowa łapawica, składająca się z rękawicy wewnętrznej i zewnętrznej, której główne ocieplenie stanowi Primaloft. Zastosowane membrany Gore-Tex sprawia, że rękawiczka ochroni nas przed wilgocią. Użycie skóry wzmocnionej Kevlarem  w części chwytnej,  pozwoliło stworzyć wytrzymałą i stosunkowo chwytną łapawicę. Konstrukcja oraz zastosowane materiały sprawiają, że model ten dedykowany jest do używania w temperaturze nawet -40 stopni Celsjusza. Takie parametry powodują, że rękawica Black Diamond Absolute polecana jest do użytkowania na szczytach o wysokości większej niż 6000 m n.p.m. Model ten wybierany jest przez osoby planujące wyjazd na wyższe szczyty Himalajów, Karakorum lub popularne szczyty – Aconcagua i Pik Lenina.

Rękawica BD Soloist oraz łapawica BD Mercury Mitts

Te na pierwszy rzut oka niepodobne do siebie modele mają więcej wspólnych cech niż różnic. Podobnie, jak opisany powyżej model składają się z dwóch części: rękawicy zewnętrznej oraz wewnętrznej. Za komfort termiczny odpowiada głównie rękawica wewnętrzna. Posiada ona ocieplinę z puchu syntetycznego Primaloft. Za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi w rękawicy zewnętrznej odpowiada membrana BD.dry™ wraz innowacyjną impregnacją GTT Empel DWR, wolną od szkodliwego PFC. Co rozróżnia oba modele? Przede wszystkim budowa zewnętrzna i ich właściwości termiczne. BD Mercury Mitts to klasyczna łapawica przeznaczona do turystyki górskiej w temperaturze do -30 stopni Celsjusza. Łapawice są dostępne również w wersji dla kobiet – Black Diamond Mercury Mitts Women. Black Diamond Soloist to natomiast zwykła, 5-cio palczasta rękawica, w związku z czym posiada ciut gorsze parametry termiczne. Oba modele ze względu na swoją dwuczęściową konstrukcję oraz zastosowane materiały pozwalają na komfortowe użytkowania do temperatury nawet -25 stopni Celsjusza. Obydwa modele dedykowane są do turystyki wysokogórskiej w warunkach zimowych na wysokości do ok 6000 m n.p.m. Świetnie sprawdzą się na takich szczytach jak Elbrus czy Kazbek.

Parametry rękawiczki BD Soloist pozwalają na działanie w śniegu (fot. blackdiamond.com)
Parametry rękawiczki BD Soloist pozwalają na pracę w śniegu (fot. blackdiamond.com)

Uniwersalne rękawice Black Diamond z linii Pro

Rękawice Black Diamond z serii Pro to profesjonalne produkty przeznaczone głównie do wspinaczki, turystyki górskiej oraz skitouringu. Wykonane są z wytrzymałej skóry, która zapewnia doskonałą chwytność i ochronę dłoni. Charakteryzują się wysoką jakością wykonania i trwałością. Dzięki swojej konstrukcji oraz kształtowi dopasowującemu się do dłoni, rękawice Black Diamond z linii Pro są cenione przez profesjonalnych wspinaczy i przewodników, poszukujących solidnych rękawic do różnorodnych aktywności w górach.

Najwyższym modelem marki BD z serii Pro jest rękawica Black Diamond Guide. Jest to dwuczęściowa rękawica, z wewnętrznym linerem, wykonanym z Primaloftu, stanowiącym główną warstwę termiczną. Za ochronę przed czynnikami zewnętrznymi odpowiada część zewnętrzna, wykonana ze skóry koziej i membrany Gore-Tex. Taka konstrukcja zapewnia komfort termiczny do temperatury -30 stopni Celsjusza oraz wysoką wytrzymałość na czynniki zewnętrzne. Niestety odbywa się to kosztem chwytności. BD Guide to nie jest rękawiczka, umożliwiająca precyzyjne operowanie sprzętem wspinaczkowym.

Black Diamond Tour to model stworzony do skitouringu (fot. blackdiamond.com)
Black Diamond Tour to model stworzony do skitouringu (fot. blackdiamond.com)

Rękawica Black Diamond Tour została stworzona z myślą o turystyce zimowej oraz skitouringu. Model ten wykonany został z wysokiej jakości koziej skóry. Dzięki użyciu miękkiej koziej skóry otrzymano rękawice o bardzo dobrej chwytności. Wewnątrz rękawicy znajdziemy polarowe wykończenie, które wpływa na komfort użytkowania. Minimalistyczny design pozwala używać tego modelu podczas każdej aktywności górskiej. Wśród podobnych, uniwersalnych modeli można wyróżnić rękawice Black Diamond Dirt Bag. Jest to model zaprojektowany z myślą o przewodnikach lub osobach operujących przy sprzęcie w niskich temperaturach. Kluczem do sukcesu jest bardzo miękka kozia skóra, która łatwo się zagina oferując czucie, jakiego nie zapewnia żaden inny materiał pochodzący z garbarni. Jednocześnie jej wytrzymałość mechaniczna jest utrzymana na bardzo wysokim poziomie, chroniąc rękawiczki przed rozdarciem i zniszczeniem.

Rękawice Black Diamond Dirt Bag można użyć w każdym przypadku (fot. blackdiamond.com)
Rękawice Black Diamond Dirt Bag można użyć w każdym przypadku (fot. blackdiamond.com)

Rękawice narciarskie Black Diamond

Rękawice narciarskich z serii Freeride to najbardziej rozbudowana grupa produktowa marki Black Diamond. Modele tej grupy zostały zaprojektowane z myślą o zapalonych narciarzach poza trasowych, stale poszukujących nowych wyzwań i eksplorujących nowe trasy. Nie są to jednak typowe rękawice narciarskie jakie znamy ze sklepów multisportowych. Pozbawione są „dodatków” jakimi charakteryzują się rękawiczki zjazdowe np. kieszonka na karnet. Modele serii Freeride łączą w sobie jednak najlepsze dostępne na rynku materiały z funkcjonalnością i wytrzymałością. Takie połączenie sprawia, że modele te można zastosować do wielu aktywności zimowych, także do turystyki zimowej.

Wśród kilku modeli rękawiczek narciarskich marki Black Diamond wyróżnić można:

Rękawiczki na skitury Black Diamond (fot. blackdiamond.com)
Rękawiczki na skitury Black Diamond (fot. blackdiamond.com)

Uniwersalne rękawiczki Black Diamond z serii Lightweight

Rękawice Black Diamond z serii Lightweight cieszą się dużym uznaniem wśród pasjonatów aktywności na świeżym powietrzu. Modele z tej linii stanowią doskonały wybór na chłodniejsze dni przez cały rok. Zimą świetnie sprawdzają się jako codzienne rękawice, idealne do biegów terenowych lub nawet skitouringu. Najcieplejszym modelem w tej kategorii jest uniwersalna rękawiczka BD Heavyweight Softshell. Model ten jest wyposażony w izolację Primaloft Gold o gramaturze 133g i posiada warstwę zewnętrzną z softshellu wzmocnioną skórą na wewnętrznej stronie dłoni. Model ten posiada ocieplinę Primaloft Gold o gramaturze 133g. Warstwę wierzchnią stanowi softshell wzmocniony skórą po wewnętrznej stronie dłoni. Dzięki swoim zaletom, takim jak elastyczność, oddychalność i ochrona przed warunkami atmosferycznymi, jest to doskonały wybór na wiosenne wyprawy skiturowe lub zimowe wycieczki w góry. Dodatkowo, możliwość obsługi urządzeń mobilnych sprawia, że model ten świetnie sprawdza się również zimą w miejskim otoczeniu.

Ocieplone rękawiczki softshell Black Diamond HeavyWeight można wykorzystać na skiturach (fot. blackdiamond.com)
Ocieplone rękawiczki softshell Black Diamond HeavyWeight można wykorzystać na skiturach (fot. blackdiamond.com)

Najbardziej wszechstronną rękawicą w tej kategorii, a być może nawet w całej ofercie marki Black Diamond, jest model Black Diamond Arc. Rękawice te zostały ocieplone materiałem Thinsulate o gramaturze 40g, co gwarantuje komfort termiczny nawet w temperaturach około -9°C. Ich zewnętrzna warstwa wykonana jest z materiału softshell, dodatkowo wzmocniona o membranę BD.dry™ w celu lepszej ochrony przed warunkami atmosferycznymi. Aby zwiększyć chwytność i wytrzymałość, po wewnętrznej stronie dłoni zastosowano wyjątkową skórę Pittards. Te wszystkie zalety składają się na rękawicę o uniwersalnym zastosowaniu. BD Arc to model idealny do aktywnej turystyki zimowej lub łatwej wspinaczki. Chwytna i dopasowana rękawiczka umożliwia operacje sprzętowe, natomiast membrana w połączeniu z ociepliną utrzyma komfort termiczny. Model ten można także wykorzystać jako przejściową rękawicę trekkingową i niezbyt mocno ocieploną rękawicę narciarską.

Cienkie, nieocieplone rękawice softshell, takie jak Black Diamond Lightweight lub Black Diamond Mont Blanc, doskonale sprawdzają się w warunkach jesiennych i wiosennych podczas turystyki górskiej. Zimą można je również wykorzystać do szybkiego poruszania się po górach, skitouringu oraz biegów terenowych. Dzięki wkładkom na kciuku i palcu wskazującym, umożliwiającym obsługę urządzeń mobilnych, oba modele można wykorzystać na co dzień.

Cienka rękawiczka Black Diamond Arc może być użyta do każdej aktywności górskiej (fot.blackdiamond.com)
Cienka rękawiczka Black Diamond Arc może być użyta do każdej aktywności górskiej (fot. blackdiamond.com)

Wspinaczka lodowa, a rękawiczki Black Diamond

Kilka z pośród wcześniej opisanych modeli rękawic sprawdzi się do wspinania lodowego. Jednak modele przeznaczone do takiej aktywności to rękawiczki z linii produktowej Ice. W kolekcji znajdują się cztery modele rękawiczek:

 • Torque ,
 • Terminator ,
 • Punisher,
 • Enforcer.

Najcieńszym z tych modeli jest Torque. Rękawice Black Diamond Torque wykonano z innowacyjnego, wysoce rozciągliwego i chroniącego przed wiatrem  materiału typu softshell. Wewnętrzne panele wyłożono, zapewniającym świetne trzymanie czekanów, materiałem Slip Stop. Okolice dłoni narażone na kontakt ze skałą zabezpieczono panelem z materiału Hypalon. Bezszwowe łączenie na małym palcu znacząco wpływa na komfort podczas wspinaczki z czekanami. Brak ociepliny sprawia, że jest model dedykowany do technicznej wspinaczki lodowej w cieplejsze dni lub drytoolingu.

Punisher to najbardziej uniwersalna rękawiczka do wspinaczki lodowej marki Black Diamond. Zastosowanie ociepliny Primaloft na wierzchu dłoni oraz polarowej podszewki zapewnia komfort termiczny podczas wspinaczki lodowej i mikstowej. Ochronę przed czynnikami zewnętrznymi zapewnia ponadto membrana BD.dry™ oraz materiał , którym wyłożona zewnętrzną część dłoni chroniąc ją podczas uderzenia o lód lub skałę. Wewnętrzną partie dłoni zabezpieczono wytrzymałą, ale miękką skórą zapewniającą doskonałe trzymanie sprzętu wspinaczkowego. Jest to doskonały uniwersalny model do technicznej wspinaczki lodowej i wspinaczki mikstowej.

Rękawiczki Black Diamond do wspinaczki lodowej (fot. blackdiamond)
Rękawiczki do wspinaczki lodowej Black Diamond (fot. blackdiamond)

Cienkie rękawiczki z serii liner

Linery to cienkie, lekkie rękawiczki zaprojektowane do noszenia jako pierwsza warstwa. Rękawiczki linerowe są idealne jako warstwa bazowa, która zwiększa izolację termiczną i chroni przed zimnem. Można je nosić w chłodniejszych temperaturach pod innymi rękawicami. Mogą być noszone solo zarówno w codziennych sytuacjach, jak i podczas aktywności na świeżym powietrzu w cieplejsze zimowe dni. Rękawiczki tego typu wykonane są z materiałów o dobrej oddychalności. Dzięki swojej lekkości i elastyczności rękawiczki linerowe są bardzo wygodne i pozwalają na swobodne wykonywanie precyzyjnych ruchów palcami.

Cienkie rękawiczki linerowe można zastosować w życiu codzinnym (fot.blackdiamond.com)
Cienkie rękawiczki linerowe można zastosować w życiu codziennym (fot. blackdiamond.com)

W ofercie Black Diamond można znaleźć kilkanaście modeli linerów, różniących się gramaturą i rodzajem zastosowanego materiału. Do najpopularniejszych rękawiczek w tej kolekcji należą cienkie polarowe rękawiczki, pozwalające na obsługę urządzeń mobilnych – LightWeight ScreenTap oraz ich grubszy odpowiednich MidWeight ScreenTap. W ofercie marki znaleźć można także cienkie rękawiczki wełniane o zróżnicowanej gramaturze.

Rękawiczki na Via Ferraty i do klinowania w rysach

Rękawice z linii produktowej Rock to produkty dedykowane na Via Ferraty i asekuracji podczas wspinania. Model na via ferraty – Black Diamond Crag to prawdopodobnie najpopularniejszy tego typu produkt na rynku. Rękawice Black Diamond Crag w części wewnętrznej dłoni wykonano z wytrzymałej skóry syntetycznej. Wierzch został wyposażony w rozciągliwy, nie krępujący ruchów wytrzymały stretch. Za dopasowanie rękawicy do dłoni użytkownika odpowiada mocny i szeroki ściągacz nadgarstkowy, wyposażony w wytrzymały rzep. Rękawiczki dostępne są w kilku kolorach, oraz w wersji z krótki palcami – Black Diamond Crag Half Finger.

Niedawno w ofercie marki pojawił się model rękawiczek do rys Black Diamond Crack. Produkt ten ułatwia pewne i precyzyjne haczenie rąk w rysach podczas wspinaczki na własnej asekuracji. Są to, prawdopodobnie najlepiej dopasowane i najbardziej ergonomiczne, rękawiczki do wspinania w rysach dostępne na rynku.  Wykorzystanie wzoru 3D umożliwia przegubowe dopasowanie, a syntetyczny zamsz zapewnia maksymalną odporność na ścieranie i wysoką oddychalność.

Rękawiczki do rys Black Diamond Crack ułatwiają wspinaczkę w rysach (fot. blackdiamond.com)
Rękawiczki do rys Black Diamond Crack ułatwiają klinowanie w rysach (fot. blackdiamond.com)