Sprzęt turystyczny Aconcagua

Jaki sprzęt na Aconcagua (6962m n.p.m.)

Aconcagua (6962m n.p.m.) jest nie tylko najwyższym szczytem Ameryki Południowej, ale także najwyższą górą na Ziemi poza Azją! Masyw Aconcagua, zbudowany z granitów pochodzenia wulkanicznego, rozległy niemalże na 60 kilometrów leży w argentyńskiej prowincji Mendoza, w pobliżu granicy z Chile. Teren otaczający górę, jest niezwykle ubogi w roślinność. Surowy pustynny klimat, pełny stromych zboczy i luźnych kamieni odwiedzany jest rokrocznie przez rzeszę wspinaczy pragnących zmierzyć się z tym wyjątkowym szczytem.

Aconcagua znacznie przewyższa okoliczne szczyty, przez co góra charakteryzuje się bardzo niskimi temperaturami wymagającymi profesjonalnego i ciepłego sprzętu. Z uwagi na specyficzne warunki atmosferyczne oraz dużą wysokość Aconcagua stanowi wyśmienity cel na rozpoczęcie przygody z wysokimi górami. Dla osób chcących zdobyć Koronę Ziemi Aconcagua stanowi idealny trening do ataku na Denali i Mount Everest.  Ponieważ droga normalna, najpopularniejsza wśród wypraw komercyjnych, nie wymaga znajomości technik alpinistycznych, Aconcagua jest niezwykle popularną górą wśród wysokogórskich turystów. W dwóch artykułach dotyczących sprzętu turystycznego i odzieży postaramy się odpowiedzieć na często zadawane pytania, co należy zabrać ze sobą, chcąc wybrać się na tę górę. Przygotujemy także listę potrzebnego, a wręcz niezbędnego, naszym zdaniem, ekwipunku.

Jaki sprzęt turystyczny należy zabrać ze sobą na wyprawę na Aconcagua ?

Zacznijmy od butów wysokogórskich.

Buty to jeden z najistotniejszych elementów wyprawy. Jak wspomniałem chwilkę wcześniej, Aconcagua znacznie przewyższa swoich sąsiadów i jak każda samotna góra charakteryzuje się silnymi wiatrami i wyjątkowo niskimi temperaturami. Wybierając buty na tę górę, powinniśmy ograniczyć ich poszukiwania do butów „podwójnych”, czyli posiadających wyciągany botek wewnętrzny. Idealnym butem na Aconcagua są buty wysokogórskie takie jak: Millet Shiva , Lasportiva G2SM lub Scarpa Phantom 6000. Dla zmarzluchów lub wspinaczy, dla których Aconcagua ma być jedynie jednym z przystanków w drodze na wyższe i trudniejsze szczyty, najlepszym wyborem będą najcieplejsze na rynku buty ekspedycyjne takie jak Millet Everest lub LaSportiva Olympus. Należy pamiętać o tym, że buty ekspedycyjne projektowane są z myślą o poruszaniu się w rakach. Buty te charakteryzują się miękką podeszwą Vibram i nie należy ich używać bezpośrednio na kamieniach. W związku z tym gorszym wyborem jest najnowsza wersja najmocniejszych butów z LaSportivy – Lasportiva Olympus Mons Cube. Przy wyborze butów ekspedycyjnych warto zastanowić się nad wyborem specjalnie dedykowanych wkładek zimowych.

Buty wysokogórskie Millet Everest Summit GTX (fot. millet.fr)
Buty wysokogórskie Millet Everest Summit GTX (fot. millet.fr)

Raki górskie dopasowane do butów wysokogórskich

Mimo iż droga na szczyt Aconcagua nie wiedzie od początku typowo śnieżnym terenem, posiadanie raków jest niezbędne. Do celów wyprawy najlepszym wyborem będą raki automatyczne Grivel G12 lub Black Diamond Sabretooth Pro. Oba modele to bardzo uniwersalne raki alpejsko-turystyczne, które z powodzeniem sprawdzą się podczas wysokogórskiego trekkingu. Oba modele posiadają długie zęby atakujące, co jest niezwykle istotne przy doborze raków do masywnych butów wysokogórskich. Niewątpliwą zaletą raka Grivel G12 jest jego niezawodność, wysoka jakość materiału, świetny antibot (który ogranicza przyklejanie się śniegu pod podeszwą buta) oraz element zabezpieczający system mocowania automatycznego. Jedyną wadą tego modelu jest jego nie najmniejsza waga. Waga przemawia natomiast na plus raka Black Diamond Sabretooth. Z minusów – BD Sabretooth nie posiada elementu zabezpieczającego system mocowania automatycznego.

Polecane raki na Aconcagua Grivel G12 oraz Black Diamond Sabretooth (fot. weld.pl)
Polecane raki na Aconcagua Grivel G12 oraz Black Diamond Sabretooth (fot. weld.pl)

Klasyczne buty trekkingowe

Charakter góry i znacznie wyższe temperatury u jej podnóża nie pozwalają na to, aby od początku poruszać się w obuwiu wysokogórskim. Stąd też niezbędne jest zabranie ze sobą lekkiego obuwia trekkingowego. Buty trekkingowe są ponadto niezbędne w drodze do bazy oraz wyjść aklimatyzacyjnych. Z czystym sumieniem polecamy buty trekkingowe Scarpa. Wśród takich butów trekkingowych szczególnie wyróżnić można model Scarpa ZG Lite. Scarpa ZG Lite to idealne buty do uprawiania trekkingu w terminie wiosna – lato – jesień. Zastosowana skóra welurowa o grubości 1.8mm w połączeniu z membraną Gore Tex Extended Comfort zapewni bardzo wysoką wodoodporność. Wentylację zapewniają dodatkowe panele wykonane z wytrzymałej Cordury. Wytrzymałość mechaniczną znacznie poprawią gumowe wzmocnienia zastosowane na przodzie cholewki. W wypadku butów trekkingowych Scarpa ZG Lite warto zwrócić uwagę na wysoką amortyzację pięty i palców.

Lekkie buty trekkingowe Scarpa ZG Lite (fot. scarpa.com)
Lekkie buty trekkingowe Scarpa ZG Lite (fot. scarpa.com)

Niezawodne sandały trekkingowe

Kolejnym rodzajem obuwia, które warto zabrać ze sobą na wyprawę, są sandały trekkingowe. Wśród sandałów polecamy klasyczny i produkowany od przeszło dwudziestu lat model Source Classic. Sandał, który na pierwszy rzut oka nie powala swoim designem, jest prawdopodobnie jednym z najlepszych na rynku. Paski wykonane z miękkiego i wytrzymałego materiału perfekcyjnie opinają stopę, dzięki czemu sandał mimo niepozornego wyglądu jest wyjątkowo wygodny. Ponadto podeszwa posiada trójwarstwową budowę wyposażoną w system antybakteryjny. Pasek sandałów Source Classic przytrzymujący tył stopy można przepiąć na bok, tworząc wygodne klapki. Taka możliwość w połączeniu z szybkoschnącymi paskami daje nam idealny sandał na wszelkiego rodzaju górskie wyprawy i wycieczki. O tym jak powstają sandały Source, przeczytasz w jednym z naszych artykułów – Jak powstają sandały Source?.

Sandały trekkingowe Source Classic (fot. source.com)
Sandały trekkingowe Source Classic (fot. source.com)

Czy na Aconcagua brać kije trekkingowe czy czekan?

To prawdopodobnie jedno z najczęściej zadawanych pytań uczestników biorących udział w wyprawie. Ostateczny wybór między czekanem, a kijami trekkingowymi w ataku szczytowym uzależniony jest od warunków śniegowych. Kije trekkingowe niezbędne będą jednak podczas całej podróży. Będą nam towarzyszyć podczas trekkingu do bazy jak i wyjść aklimatyzacyjnych. Przy wyborze kijów trekkingowych należy zwrócić uwagę na system mocowania (zaciskane, a nie skręcane), rodzaj uchwytu (najlepiej piankowy) oraz piankowe przedłużenie uchwytu pozwalające skracać kij jedynie poprzez zmianę wysokości trzymania. Wśród kijów warto zwrócić uwagę na takie modele jak Komperdell Explorer oraz Black Diamond Trail. Świetnym wyborem będzie także dwusegmentowy kij turystyczny Kompredell Contour Titanal ,który był używany podczas Zimowej Narodowej Wyprawy na K2.

Prosty czekan turystyczny

W wypadku dużej ilości śniegu podczas działalności w wyższych partiach góry używanie czekana jest wskazane. Czekan niezbędny jest do wyhamowania ewentualnego upadku w stromych szczytowych partiach góry. Ponieważ droga normalna nie wymaga technik alpinistycznych, podczas ataku szczytowego wystarczy nam prosty turystyczny czekan alpejski taki jak Grivel Nepal, Grivel G-Zero lub DMM Cirque.

Czekan Grivel Nepal SA oraz kije trekkingowe Kompredell Contour Titanal (fot. weld.pl)
Czekan Grivel Nepal SA oraz kije trekkingowe Kompredell Contour Titanal (fot. weld.pl)

Śpiwór zapewniający komfort termiczny w temperaturze ok -20°C

Komfort cieplny jest czynnikiem wpływającym pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale także umysł. Gdy jest nam ciepło i jesteśmy wyspani, mamy więcej energii oraz ochoty do życia. Prawidłowy odpoczynek to podstawa każdej wyprawy górskiej, niskie temperatury panujące w okolicy szczytu Aconcagua wymagają od nas zaopatrzenia się w ciepłe śpiwory zapewniające komfort termiczny w temperaturze ok -20°C. Minimum stanowi śpiwór puchowy o wypełnieniu ok 900g taki jak Aura AR1 900. Idealny byłby natomiast śpiwór o wypełnieniu ok 1000g. Dla osób planujących w przyszłości wyprawę na Denali lub w Himalaje polecamy zaopatrzyć się od razu w znacznie cieplejszy śpiwór taki Millet Trilogy Ultimate lub Aura Baz 1.

Oferta kolorystyczna śpiworów Aura AR1 (fot. aura.com)
Oferta kolorystyczna śpiworów Aura AR1 (fot. aurapoland.com)

Karimata czy mata turystyczna?

Śpiwór to tylko jeden z elementów zapewniających komfortowy sen. Kolejnym istotnym elementem jest to, na czym będziemy leżeć. Mimo iż stosowanie karimat ze względu na ich wagę oraz wielkość powoli staje się szczytem obciachu, za ich stosowaniem podczas wyprawy wysokogórskiej przemawia  niezawodność. Jeżeli karimata nie ulegnie wyjątkowemu uszkodzeniu lub nie sturla się w przepaść, mamy pewność, że zapewni nam umiarkowany komfort oraz izolację cieplną. Maty samopompujące i materace dmuchane, mimo iż dominują nad karimatami ze względu na wagę i objętość, posiadają jedną olbrzymią wadę – gdy zawiodą to zazwyczaj po całości. Należy jednak pamiętać, że uszkodzenia mat i materacyków dmuchanych wynikają zazwyczaj z naszych błędów (przebicie/przedmuchanie) wadę tę możemy zatem zminimalizować. Wśród ogromnego wyboru mat i materacy turystycznych dostępnych na rynku polecamy lekką i perfekcyjnie izolującą Therm-a-Rest NeoAir XTherm Winglock. Jest to jedna z najcieplejszych mat na rynku i perfekcyjnie sprawdzi się na Ance jak i w innych górach powyżej 6000m. n.p.m. Jedynym minusem jest jej cena. Dla osób chcących trochę przyoszczędzić, ale mimo wszystko cieszyć się komfortowym snem, polecamy materace turystyczne Therm-a-Rest ProLite Apex Winglock, Trangoworld Micro Air lub lekką i małą, lecz cienką matę Thermarest Prolite Plus.

Duży plecak transportowy

Każdą, nawet najlepiej zaplanowaną wyprawę, mogą zniszczyć dwa elementy: źle dobrane buty oraz plecak. Wybór odpowiedniego plecaka transportowego to niezwykle istotny element wyposażenia podczas przygotowywania sprzętu na wyprawę na Aconcagua. Podczas wielodniowej wyprawy górskiej plecak stanowi dla nas najważniejszy element wyposażenia. To właśnie w plecaku będziemy transportować cały nasz sprzęt wyprawowy oraz odzież na kilka dni. Ze względu na długi okres trwania wyprawy absolutne minimum stanowią plecaki o pojemności 60l. Przy doborze dużego plecaka na taką wyprawę, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na wygodę systemu nośnego oraz ergonomię konstrukcji. Dopiero na drugim miejscu powinniśmy brać pod uwagę wagę takiego plecaka. Na szczyt jakim jest Aconcagua, z czystym sumieniem możemy polecić plecaki Deuter Aircontact oraz Lowe Alpine Cerro Torre lub Lowe Alpine Diran. Plecaki te charakteryzują się masywnymi i niezwykle wygodnymi systemami nośnymi oraz pasami biodrowymi. Wspomniane modele plecaków wyprawowych posiadają także liczne troki umożliwiające zamocowanie namiotu, kijów lub raków na zewnątrz plecaka oraz posiadają liczne kieszonki na mniejszy ekwipunek. Należy jednak pamiętać, że w większości wypadków podczas trekkingu plecak ten na szczęście nie będzie znajdować się na naszych plecach. Stawiając na lekkośc i uniewersalność, kosztem wygody podczas długiego trekkingu z plecakiem najlepiej wybrać prawdopodobnie najlepszy tego typu plecak na rynku – Millet Prolighter 60+20.

Plecak Lowe Alpine Diran oraz Deuter Aircontact (fot. weld.pl)
Plecak Lowe Alpine Diran oraz Deuter Aircontact (fot. weld.pl)

Lekki i wygodny plecak podręczny ok 30-40l

Drugim plecakiem, który będziemy potrzebować podczas wyprawy, będzie mniejszy plecak o pojemności nieprzekraczającej 40l. Plecak ten służyć nam będzie do transportu najpotrzebniejszych rzeczy oraz podczas ataku szczytowego i wyjść aklimatyzacyjnych.  W przypadku wyboru tego plecaka najważniejszym czynnikiem jest jego waga oraz ergonomia. Idealnym wyborem będzie więc plecak wspinaczkowy, charakteryzuje się on smukłą budową, minimalistycznym kształtem i bardzo niską wagą. Plecaki wspinaczkowe to zazwyczaj plecaki jednokomorowe z ograniczoną do minimum ilością dodatkowych kieszonek i elementów troczących. Są to wysoce specjalistyczne produkty skierowane na wąskie specjalności działalności górskiej. Plecaki wspinaczkowe Lowe Alpine Uprise i Lowe Alpine Renegade  oraz Millet Prolighter powinny zadowolić każdego szukającego podręcznego plecaka na wyprawę wysokogórską.

Plecak wspinaczkowy Lowe Alpine (fot. lowealpine.com)
Plecak wspinaczkowy posiada troki umożliwiajacy mocowanie sprzętu do plecaka (fot. lowealpine.com)

Ochrona oczu, czyli jakie wybrać okulary

Duża wysokość oraz otaczający śnieg wymagają od nas posiadania okularów zapewniających wysokie przyciemnienie szkieł. W wypadku okularów marki  Julbo należy szukać oprawek wyposażonych w szkła Spectron 4  lub  Reactiv 2-4. Przy doborze okularów wysokogórskich należy przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. Prawidłowo dobrane okulary powinny wykluczyć lub zminimalizować dostęp promieni słonecznych od dołu, z boku lub z góry. Do najpopularniejszych okularów wykorzystywanych w terenie wysokogórskim należy: Julbo Explorer,  Julbo Cham,  Julbo Shield lub  Julbo Camino . Ze względu na niskie temperatury oraz mocne wiatry okulary z powodzeniem można zastąpić goglami. Niewątpliwą przewagą okularów nad goglami jest jednak mniejsze parowanie podczas podejścia i zwiększonego wysiłku. Z pomocą przyszli jednak projektanci Julbotworząc system SuperFlow zastosowany w goglach Julbo Aerospace  oraz  Julbo Airflux. Ten innowacyjny system pozwala odsunąć szybkę, co znacznie zwiększa wentylację gogli, a to, w połączeniu z powłoką antifog, minimalizuje parowanie szkieł podczas wysiłku.

Okulary reaktywne Julbo Shield sprawdzą się w każdych warunkach (fot. julbo.com)
Okulary reaktywne Julbo Shield sprawdzą się w każdych warunkach (fot. julbo.com)

Gdy nadchodzi noc, na pomoc przychodzi nam czołówka.

Czołówka jest niezbędnym elementem każdego wyjazdu. Wśród wielu dostępnych na rynku modeli moim zdaniem warto zaopatrzyć się w czołówkę Black Diamond Storm. Osobiście jestem posiadaczem dwóch generacji tej lampki i nie zamieniłbym jej na nic innego. Czołówka Black Diamond Storm zaopatrzona jest w trzy diody zapewniające światło ponad 400 lumenów i zasięg ok 80m. Wodoszczelności IP67 zapewnia pełną odporność na niekorzystne warunki pogodowe i przypadkowe, krótkotrwałe zatopienie. Świetnie sprawdza się także włącznik Power Tap umożliwiający szybką zmianę natężenia światła, z łatwością można dokonać tego  nawet w grubych rękawiczkach. Koniecznie warto zaopatrzyć się  w co najmniej jeden zestaw baterii zapasowych.

Bez czołówki ani rusz (fot. blackdiamond.com)
Bez czołówki Black Diamond ani rusz (fot. blackdiamond.com)

Niezawodny termos oraz bukłak na wodę

Podczas wysiłku bardzo ważne jest prawidłowe nawodnienie organizmuNiestety, ze względu na niskie temperatury, świetnie sprawdzające się podczas aktywności górskiej bukłaki Source, mogą nie zdać egzaminu. Bukłak będzie natomiast z pewnością niezawodny podczas trekkingu do bazy i wyjść aklimatyzacyjnych. Ewentualnym rozwiązaniem zamarzania płynu w bukłaku i jego rurce jest zakupienie specjalnego modelu Source DuraBag lub pokrowca termicznego na rurkę i bukłak. Jednak aby nie ryzykować odwodnienia, spowodowanego zamrożoną końcówką rurki, najlepiej zaopatrzyć  się w termos o pojemności 0,7l lub 1l. Wśród wielu termosów dostępnych na rynku polecamy w szczególności polską firmę Termite, która zaopatrywała między innymi Zimową Narodową Wyprawę na K2. Przy wyborze termosa na wyprawę wysokogórską, warto także spojrzeć na model Thermos Mountain FFX 900ml. Jest to model zaprojektowany z myślą o wysokogórskich wyprawach. Podwójna nakrętka zwieksza parametry Thermos’a jednocześnie nie wpływając na komfort użytkowania

Termos Termite podczas wyprawy na K2 (fot. Marek Chmielarski)
Termos Termite Warhead podczas wyprawy na K2 (fot. Marek Chmielarski)

Elementy do życia w obozie (namiot/palnik/menażka/sztućce)

Wybierając się na wyprawę komercyjną, czy też samemu organizując wyjazd, zazwyczaj korzystamy z usług agencji turystycznych zapewniających na miejscu transport, kucharzy, namioty itp. Przygotowując sprzęt na wyprawę należy zatem dowiedzieć się, jakie elementy wyposażenia obozowego zostaną nam zapewnione. Z pewnością jednak dobrze zabrać ze sobą sztućce, naczynia turystyczne, kubek oraz palnik. Wybór sztućców, menażki i kubka jest sprawą indywidualną, przy doborze należy jednak zwrócić szczególną uwagę na kompaktowość oraz wagę tych akcesoriów. Świetnym rozwiązaniem na wyprawy górskie są palniki zintegrowane z naczyniami takie jak  Jetboil Flash, MSR Windburner  lub MSR Reactor. Palniki tego typu nie tylko zapewniają nam kompaktowość, ale także szybko, ekonomicznie i komfortowo pozwalają gotować wodę na dużej wysokości i mocnym wietrze. Dużą przewagą kuchenki MSR Reactor nad kuchenkami JetBoil, w warunkach górskich, jest brak integracji palnika z garnkiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu palnik może służyć nie tylko do gotowania, ale także w czasie obozowania, do ogrzewania namiotu lub suszenia mokrych elementów odzieży. Dokupując specjalny zestaw MSR Hanging Kit, palnik można podwiesić w namiocie. W związku z faktem, że we wszystkich liniach lotniczych obowiązuje zakaz transportu kartuszy z gazem, kartusze należy zakupić na miejscu. Wybierając namiot wysokogórski, warto zaufać sprawdzonym konstrukcjom. Przy wyborze namiotu waga jest bardzo istotnym, lecz nie najważniejszym czynnikiem. Należy zwrócić uwagę na budowę zapewniającą ochronę przed wiatrem, łatwość rozkładania, ilość wyjść, materiał zewnętrzny, ilość miejsca w środku oraz dodatkowe elementy takie jak, np. możliwość podwieszenia palnika czy też czołówki. Takimi właśnie konstrukcjami charakteryzują się namioty Ferrino, które nie raz sprawdziły się w górach wysokich.

Palnik MSR oraz namiot TNF Assoult podczas wyprawy na K2 (fot. Marek Chmielarski)
Palnik MSR Reactor oraz namiot TNF Assoult podczas wyprawy na K2 (fot. Marek Chmielarski)

Apteczka i inne środki bezpieczeństwa

Apteczka jest kolejnym niezbędnym elementem wyposażenia osoby chcącej stanąć na szczycie Aconcagua. Standardowa apteczkę taka jak Lifesystems Trek powinna poza klasycznym wyposażeniem zawierać obowiązkowo krem z wysokim filtrem SPF oraz pomadkę. Wśród kremów szczególnie polecamy polską firmę Manaslu Outdoor i krem do twarzy Manaslu Extreme Outdoor SPF 50. Na wypadek zagrożenia i niskich temperatur koniecznym jest także posiadanie foli NRC oraz ogrzewaczy chemicznych. Moim zdaniem te tanie i niewiele miejsca zajmujące elementy powinny towarzyszyć nam podczas każdej podróży.

Czy coś jeszcze?

Oczywiście powyższe zestawienie dotyczy jedynie obowiązkowego sprzętu turystycznego, który należy ze sobą zabrać na wyprawę. Warto pamiętać ponadto o kosmetykach, ręczniku szybkoschnącym, aparacie, książce do samolotu i kilku innych elementach każdej podróży. W kolejnym wpisie podejmiemy temat odzieży jaką należy zabrać ze sobą na wyprawę na Aconcagua.

Jaką odzież należy zabrać ze sobą na wyprawę?

Gdy już wiemy, jakie należy zabrać ze sobą buty, raki i plecak, należy zastanowić się nad elementami chroniącymi nasze ciało przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Kilka rodzajów ciepłych skarpetek.

Podczas wyprawy na zimny i wysoki szczyt jakim jest Aconcagua należy być przygotowanym na maksymalnie niesprzyjające warunki atmosferyczne. Ponieważ generalnie ludziom najszybciej marzną palce u nóg i rąk, to właśnie o nie należy szczególnie zadbać. Na wyprawę należy zabrać cztery rodzaje skarpetek. Oczywiście pierwszym rodzajem będą skarpetki używane na co dzień, takie jak Comodo Run4 lub Comodo Run5, zapewniające nam komfort i dobrą oddychalność. Drugim rodzajem skarpet będą bardziej mięsiste, a zarazem dobrze oddychające i odprowadzające pot, skarpetki, które będą nam służyć podczas trekkingu do bazy oraz wyjść aklimatyzacyjnych. Na rynku dostępnych jest wiele dobrych skarpetek trekkingowych. Z czystym sumieniem możemy polecić skarpety marki Lorpen (np. TCCF , T3LMG) oraz polskiej firmy Comodo (np. STAL, TRE1 ,TRE7). Zimne noce w obozach powinny nam umilić ciepłe wełniane skarpety, wśród których polecamy grube i ciepłe skarpety wełniane Comodo (TRE10 , TRE9). Oba modele tych skarpet były używane w bazie podczas Zimowe Narodowej Wyprawy na K2. Najcieplejszą w naszym arsenale powinna być ciepła, trójwarstwowa i kompatybilna z butem wysokogórskich przeznaczona na atak szczytowy skarpeta marki Lorpen.

Rękawiczki (ciepłe łapawice + linery)

Z myślą o wejściu na szczyt Aconcagua powinniśmy zaopatrzyć się w co najmniej dwa rodzaje rękawiczek. Pierwszym rodzajem będą lekkie i cienkie rękawiczki używane podczas wyjść aklimatyzacyjnych oraz trekkingu. Do tego użytku wykorzystać można rękawiczki stretchowe (polarowe), takie jak Kanfor Fit lub Kanfor Furio lub Black Diamond Lightweight ScreenTap, które sprawdzą się także jako wkład do cieplejszej rękawicy lub softshelowe rękawiczki dające ciepło i zarazem chroniące nas przed wiatrem (Black Diamond Heavyweight Softshell). Ochronę przed zimnem podczas ataku szczytowego powinny nam zapewnić natomiast ciepłe łapawice puchowe ( Millet MXP Trilogy ). Z myślą o ekstremalnych warunkach i planowanej wyprawie w wyższe góry świata, a więc i na Aconcaguę, warto zaopatrzyć się niezwykle ciepłe łapawice  Black Diamond Absolute.

Ciepłe rękawice Millet MXP Trilogy Down Mitten (fot. millet.fr)
Ciepłe rękawice Millet MXP Trilogy Down Mitten (fot. millet.fr)

Ochrona głowy (kominiarka, czapka + daszek na słońce)

Ekstremalne zimno, mocny wiatr, duża wysokość i palące słońce, na tak niesprzyjające warunki musimy być przygotowani, wybierając się na Aconcaguę. Podczas trekkingu niezbędnym będzie posiadanie lekkiej i oddychającej czapki z daszkiem chroniącej nas przed słońcem. Komfort termiczny głowy podczas zimnych wieczorów w obozie oraz wyjść aklimatyzacyjnych zapewni nam ciepła czapka zimowa. Ze względu na silny wiatr i ekstremalne zimno sama czapka może być niewystarczająca podczas ataku szczytowego, koniecznym jest zatem posiadanie kominiarki bądź chusty, która będzie chronić policzki jak i szyję

Ciepła bielizna termiczna i koszulki oddychające

Komfort cieplny podczas ataku szczytowego oraz zimnych nocy w namiocie zapewni nam wełniana bielizna marki Devold z linii Expedition. Devold Expedition to dwuwarstwowa, najcieplejsza seria bielizny odpowiednia na najcięższe warunki pogodowe. Sprawdzona wielokrotnie na wyprawach polarnych i rejsach w rejony okołobiegunowe znacznie przyczyniła się do popularyzacji marki. Wybierając jednak odzież na wyprawę, należy brać pod uwagę wysokie, letnie temperatury, jakie napotkamy nie tylko w Mendozie, ale także podczas trekkingu do bazy. Poza ciepłą bielizną z wełny merino, jaka będzie nam przydatna podczas akcji na zboczach góry, należy pamiętać o lekkich i dobrze oddychających koszulkach z krótkim rękawem. W szczególności polecamy koszulki marki Millet wykonane z materiału Polartec lub cienkie wełniane koszulki marki Devold (linia Breeze).

Koszulka z wełny merino Devold Expedition LS (fot. devold.com)
Koszulka z wełny merino Devold Expedition LS (fot. devold.com)

Co ubrać na górne partie ciała?

Najlepszym wyborem będzie posiadanie czterech warstw, zakładanych wymiennie w zależności od warunków pogodowych. Pierwszą warstwę, odpowiedzialną za odprowadzanie potu a także utrzymanie ciepła, stanowi wspomniana wcześniej ciepła bielizna wełniana lub lekkie cienkie koszulki z materiału Polartec. Drugą warstwę stanowi warstwa termiczna tzn. odchodzące powoli do lamusa kurtki polarowe lub popularniejsze i bardziej użyteczne, ze względu na krój i objętość kurtki stretchowe. Trzecią i zarazem ostateczną warstwę na atak szczytowy stanowi ciepła kurtka puchowa (np. Aura Torre ). Czwartą warstwę stanowi zewnętrzna kurtka membranowa Gore-Tex Millet Trilogy V Icon  (lub Millet Kamet Light Gore-Tex), która ochroni nas przed silnym wiatrem i ewentualnym opadem. Na wyprawę warto zabrać ze sobą także cieńszą kurtkę z puchu syntetycznego (Primaloftu), która posłuży nam jako trzecia warstwa podczas wyjść aklimatyzacyjnych. Dla zmarzluchów i w wypadku bardzo niskich temperatur, kurtka primaloftowa może stanowić docieplenie kurtki puchowej. W wypadku bardzo dobrych warunków atmosferycznych podczas ataku szczytowego, Primaloft wzmocniony membranową kurtką zewnętrzną może nam zastąpić ciepłą i grubą kurtkę puchową.

Kurtka puchowa Aura Torre (fot. aurapoland.com)
Kurtka puchowa Aura Torre (fot. aurapoland.com)

Co ubrać na dolne partie ciała?

Podobnie jak w wypadku górnych partii ciała nasz ubiór zależy od panujących warunków pogodowych. U podnóża góry z pewnością sprawdzą się krótkie spodenki jak i cienkie spodnie trekkingowe. Podczas wyjść aklimatyzacyjnych jak i ataku szczytowego musimy być przygotowani na niskie temperatury i mocny wiatr. Dla wspinaczy, którzy w przyszłości celują w wyższe i trudniejsze szczyty lub zmarzluchów, świetnym rozwiązaniem będzie połączenie ciepłej bielizny ze spodniami puchowymi takimi jak The North Face Himalayan Pant. Innym rozwiązaniem jest połączenie ciepłej bielizny z zimowymi spodniami softshell i membraną. Kombinezon puchowy będzie zbyt ciepły do używania na Aconcagua, będzie on jednak niezbędny dla osób planujących wyprawę na ośmiotysięczniki w Himalajach.

Kombinezon puchowy Millet Trilogy MXP Down Suit (fot. millet.fr)
Kombinezon puchowy Millet Trilogy MXP Down Suit (fot. millet.fr)