Przegląd śpiworów turystycznych Millet i Lafuma

śpiwory w góry (fot. milletmountain.com)

Syntetyczny śpiwór turystyczny

Śpiwór jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia biwakowego. Wygodny i komfortowy odpoczynek jest podstawą każdego wyjazdu, trekkingu lub wyprawy górskiej.  Na rynku znajdziemy sporą liczbę turystycznych śpiworów syntetycznych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze śpiwora? Podczas planowania wyjazdu biwakowego lub trekkingu śpiwór powinniśmy oceniać na podstawie wypadkowych trzech parametrów:

  • waga śpiwora
  • objętość śpiwora
  • podana przez producenta temperatura komfortu śpiwora

Jaki jest najlepszy śpiwór turystyczny dla naszych potrzeb? Najlepszy śpiwór to taki, który posiada każdy z tych parametrów na satysfakcjonującym użytkownika poziomie. Wszystkie parametry ze sobą współgrają. Większa ilość ociepliny syntetycznej sprawia, że śpiwór będzie cieplejszy, ale za to cięższy i będzie zajmował więcej miejsca w bagażu. Sztuką jest zatem stworzenie śpiwora, którego materiały są zarazem lekkie, zajmują mało miejsca i pozwalają zachować komfort termiczny w niskich temperaturach. Syntetyczna ocieplina jest łatwa w utrzymaniu i świetnie radzi sobie z wilgocią. Śpiwory syntetyczne mogą więc być wykorzystywane zarówno w górach jak i nad morzem. Biorąc pod uwagę trzy wspomniane wcześniej parametry, planując letni biwak lub wiosenno-jesienne nocowanie w schronisku warto zwrócić uwagę na śpiwór turystyczny: Millet Baikal, Millet Syntek i Lafuma Active.

Śpiwory turystyczne Millet (fot.milletmountain.com)
Śpiwory turystyczne Millet podczas wycieczki na wschód słońca (fot.milletmountain.com)

Śpiwór syntetyczny Millet Baikal

Wśród syntetycznych śpiworów turystycznych marki Millet bestsellerem jest dostępna i systematycznie poprawiana linia modeli Millet Baikal. Śpiwory z linii Millet Baikal wykonane zostały z myślą o jak najmniejszym negatywnym wpływie na środowisko. Zostały one opatrzone etykietą wewnętrznego certyfikatu Low Impact, która oznacza, że produkt został wykonany z co najmniej 40% z materiałów ekologicznych lub z 80% z materiałów z certyfikatem Bluedesign. Śpiwory zostały wypełnione ociepliną 3D Superiber charakteryzującą się bardzo dobrym współczynnikiem kompresji. Produkty tej linii wyposażone zostały w dwu suwakowy zamek YKK. Takie rozwiązanie sprawia, że bez wychodzenia ze śpiwora możemy gotować w namiocie, wyjmując ręce na zewnątrz śpiwora. Na całej długości zamka ciągnie się dodatkowa warstwa ociepliny chroniąca wnętrze śpiwora przed przenikaniem chłodu. Wnętrze wyłożono miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem syntetycznym, który w połączeniu z ergonomicznym kształtem mumii zapewnia wygodny sen. W linii Millet Baikal znajdziemy trzy modele śpiworów:

Spiwory syntetyczne są najlepszym wyborem na letnie warunki (fot. lafuma.com)
Śpiwory syntetyczne są najlepszym wyborem na letnie warunki (fot. lafuma.com)

Letni śpiwór syntetyczny Millet Baikal 750

Millet Baikal 750 to mały i lekki śpiwór syntetyczny, który doskonale sprawdzi się podczas letniego nocowania w namiocie. Certyfikowana wartość komfortu termicznego określona została na poziomie 10-6 stopni. Taka wartość komfortu sprawia, że model ten można z powodzeniem wykorzystać podczas cieplejszych nocy wiosną lub jesienią. Ze względu na niską wagę i małe wymiary po złożeniu zimą śpiwór Millet Baikal 750 można z powodzeniem wykorzystać w schronisku. Dla wyższych użytkowników, o wzroście powyżej 185cm, dedykowany jest przedłużany śpiwór turystyczny Millet Baikal 750 Long. Śpiwór dostępny jest także w wersji dedykowanej dla kobiet. Damski śpiwór Millet Baikal 750 Lady różni się nie tylko kolorystyką, ale także długością (5cm mniej) i parametrami termicznymi (o 1 stopień cieplejszy). Jeśli szukasz śpiworu na lato, ten model to świetny wybór.

Trzy-sezonowy śpiwór turystyczny Millet Baikal 1100

Millet Baikal 1100 to klasyczny śpiwór trzy-sezonowy. Nie straszne mu są warunki wczesno-wiosenne i jesienne. W stosunku do wersji Baikal 750 model ten posiada nie tylko większą gramaturę ociepliny (1100g vs 750g,) ale także zmienioną konstrukcję. Górna część śpiwora posiada dwie warstwy ociepliny. Taka konstrukcja oraz certyfikowany komfort termiczny powyżej 0C sprawia, że w wypadku sprzyjających warunków termicznych śpiwór można także wykorzystać w czasie kalendarzowej zimy. Zimą jednak najlepiej sprawdzi się jako śpiwór do schroniska. Model ten produkowany jest także w wersji przedłużonej, dedykowanej dla osób wyższych niż 185cm –  Millet Baikal 1100 Long.

Ciepły śpiwór turystyczny Millet Baikal 1500

Millet Baikal 1500 to najcieplejszy śpiwór z tej linii. Konstrukcja śpiwora jest identyczna do wspomnianego wcześniej modelu Millet Baikal 1100. Model ten zapewnia komfort termiczny w temperaturze od -4 do 1 stopnia Celsjusza. Model ten sprawdzi się zatem w każdych warunkach, jakich możemy się spodziewać od wiosny do jesieni. Zimą możemy wykorzystać  go pod namiotem podczas ciepłej nocy.

Śpiwór syntetyczny Millet Syntek

Nowością w ofercie marki Millet jest linia śpiworów syntetycznych Millet Syntek. Podobnie jak produkty z linii Baikal, śpiwory Syntek wyprodukowano w trosce o środowisko naturalne z co najmniej 40% z materiałów ekologicznych lub z 80% z materiałów z certyfikatem Bluedesign. Nazwa śpiworów została zaczerpnięta od nazwy ociepliny syntetycznej odpowiedzialnej za termikę tych modeli – Syntek Loft Fiber. Materiał ten jest lżejszy i mniejszy objętościowo, a zrazem cieplejszy od wspomnianej wcześniej ociepliny 3D Superiber. W stosunku do konkurencyjnych produktów, warto też zwrócić uwagę na trójwarstwową konstrukcję ułożenia materiału termicznego w korpusie. To wszystko sprawia, że Millet Synetk 0 jest mniejszy po spakowaniu i prawie o 300g lżejszy od swojego odpowiednika z linii Baikal. Materiały zastosowane zarówno w warstwie wewnętrznej jak i zewnętrznej są z najwyższej półki. Już na zdjęciach tych produktów można zauważyć, że materiał zewnętrzny jest gładki i matowy, co wyróżnia te model na tle „błyszczącej” konkurencji. W stosunku do konkurencji zauważalna jest także ogromna różnica w dotyku materiału wewnętrznego. Śpiwory syntetyczne Millet Synetk 0 oraz Millet Syntek -5  w odpowiadających im parametrach niewątpliwie stanowią konkurencję dla lekkich śpiworów puchowych.

Śpiwór syntetyczny Millet Syntek (fot. milletmountain.com)
Śpiwór syntetyczny Millet Syntek (fot. milletmountain.com)

Śpiwór syntetyczny Lafuma Active

Śpiwory syntetyczne Lafuma Active zostały zaprojektowane z myślą zarówno o wyjazdach campingowych jak i trekkingowych. Za parametry termiczne odpowiada materiał syntetyczny Technowarm Loft. Wnętrze śpiwora wyłożono syntetycznym, miękkim i przyjemnym w dotyku materiałem. Materiał zewnętrzny został wykończony DWRem, zapobiegającym wnikaniu wody wewnątrz materiału. Marka Lafuma dzięki współpracy z organizacją „1% for a planet” znana jest ze swoich proekologicznych działań. Materiał zewnętrzny wykończony DWRem pozbawiony jest więc szkodliwego dla życia i środowiska PFC. Podobnie jak w wypadku śpiworów marki Millet, śpiwory Lafuma Active wyposażone są w dwu suwakowy zamek YKK. Śpiwory produkowane są w wersji prawej i lewej, co umożliwia ich łączenie. Śpiwór Lafuma Active jest połączeniem wysokich parametrów, ze świetną jakością i ceną.

W linii Lafuma Active znajdują się trzy modele śpiworów:

Śpiwory Lafuma Activ to świetny wybór na wakacyjny biwak (fot. lafuma.com)
Śpiwory Lafuma to świetny wybór na wakacyjny biwak (fot. lafuma.com)

Więcej o zrównoważonym rozwoju i odpowiedzialności marki Millet i Lafuma wobec środowiska przeczytasz w naszym wcześniejszym wpisie:

Odpowiedzialność marki Millet i Lafuma wobec środowiska – norma Low Impact

Śpiwór puchowy Millet

Sen jest bardzo istotny w życiu codziennym każdego człowieka. Podczas snu organizm regeneruje się, ładując baterie pozwalające pokonać nam każdy kolejny dzień. Odpoczynek jest więc podstawowym elementem każdej wyprawy. Niezwykle istotne jest więc zapewnienie organizmowi odpowiedniego komfortu cieplnego, wpływającego na prawidłową regenerację oraz kondycję psychiczną. Odpowiedzią na takie potrzeby są śpiwory puchowe Millet.

Lekkie śpiwory puchowe z linii Millet Light Down wykonane zostały, podobnie jak wcześniejsze modele, zgodnie z certyfikatem Low Impact. Dbałość marki o środowisko naturalne spowodowała, że w śpiworach puchowych Millet stosowany jest jedynie impregnowany puch K Dry® Down posiadający certyfikat RDS oznaczający, że kaczki i gęsi podczas całego procesu hodowli są traktowane humanitarnie w zgodzie ze standardami jakości żywienia, zagęszczenia, dostępu do wybiegu, higieny i zdrowia.

Letni śpiwór puchowy Millet Light Down 0

Millet Light Down 0 to uniwersalny śpiwór cechujący się świetnym stosunkiem zapewnianej termiki do wagi i wielkości. Ten lekki śpiwór puchowy świetnie sprawdzi się zarówno na chłodny wiosenny biwak jak i jesienny trekking w Tatrach. Zimą wykorzystać możemy go podczas noclegu w schronisku lub podczas wyjątkowo ciepłej nocy w namiocie. Ocieplinę śpiwora stanowi impregnowany i certyfikowany puch kaczy o sprężystości 700cuin i wadze 350g. Na podstawie normy EN 23537  parametry komfortu tego modelu określono w zakresie 5 do 0 stopni Celsjusza.

Puchowy śpiwór Millet Light Down świetnie sprawdzi się w chłodniejsze wieczory. (fot. milletmountain.com)
Puchowy śpiwór Millet Light Down świetnie sprawdzi się w chłodniejsze wieczory. (fot. milletmountain.com)

Zimowy śpiwór puchowy Millet Light Down -10

Ten ważący niewiele ponad kilogram całoroczny śpiwór puchowy posiada wystarczające parametry, aby spędzić w nim noc, pomimo ujemnych temperatur. Śpiwór dedykowany jest na zimowe biwaki oraz noce w nieogrzanych schroniskach górskich. Parametry termiczne, jakie zgodnie z normą EN 23537 spełnia śpiwór Millet Light Down -10, wystarczają na letnie warunki w Alpach i zimowe w Tatrach. Za izolację termiczną odpowiada impregnowany puch kaczy K Dry® Down o sprężystości 700cuin. Niską wagę śpiwora zapewnia ultralekki materiał zewnętrzny wykończony chroniącym przed wilgocią DWRem. Materiał odporny jest na uszkodzenia mechaniczne dzięki wykończeniu typu ripstop.

Śpwiór puchowy Millet Light Down -10 (fot. milletmountain.com)
Śpiwór puchowy Millet Light Down -10 (fot. milletmountain.com)

Ekspedycyjny, ciepły śpiwór puchowy Millet Trilogy Ultimate

Millet Trilogy Ultimate to wyprawowy śpiwór puchowy przeznaczony do eksploracji najtrudniejszych szczytów górskich w ekstremalnych warunkach. Jest to najcieplejszy śpiwór puchowy w ofercie marki Millet. Wypełnienie śpiwora Millet Trilogy Ultimate stanowi wysokiej jakości puch kaczy K Dry® Down o sprężystości 850+cuin. Wytrzymały i hydrofobowy materiał zewnętrzny nie tylko chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi, ale także chroni puch przed wilgocią jaka zbiera się w namiocie lub jamie śnieżnej. Wielowarstwowa technika wszywania komór 3D w których znajduje się puch zapewnia idealne jego rozłożenie a co za tym idzie, maksymalne wykorzystanie jego możliwości termicznych. Zanim śpiwór wyprawowy Millet Trilogy Ultimate trafił do oferty marki, był testowany przez ambasadorów w temperaturze do – 40C. Zgodnie z normami śpiwór Millet Ultimate zapewnia komfort termiczny w temperaturze 17do -25C, a wartość ekstremum została określona na  -50C.

 

Może Cię również zainteresować: