Ferrino – namioty, które sprawdziły się w górach

Ferrino

Historia marki Ferrino

Ferrino jest jedną z najstarszych marek outdoorowych na świecie. Początek firmy utożsamia się z rokiem 1870, kiedy to Cesare Ferrino w małym turyńskim sklepie malarskim wpadł na rewolucyjny pomysł dodania materiałom właściwości nieprzemakalnych. Materiał odniósł niesamowity sukces we Włoszech i już w roku 1890 Ferrino wyposażył w namioty wykonane z tych nowatorskich materiałów wiele górskich wypraw. Legenda mówi też, że założyciel fabryki Fiata – senator Giovanni Agnelli wyszedł z fabryki Ferrino z materiałowym dachem do swojego Fiata pod pachą. W roku 1910 na rynku pojawił się pierwszy produkowany na szeroką skalę namiot marki Ferrino – Cervinio.  Od tego czasu Ferrino stało się synonimem namiotów outdoorowych, przez lata wytyczając kierunki rozwoju tej grupy produktów. W 1973 powstał pionierski i niezwykle techniczny namiot wysokogórski ważący jak na tamte czasy zaledwie 7,4 kg. Rok 1986 był wyjątkowy dla światowego himalaizmu, wtedy to właśnie po 16 latach zmagań Reinhold Messner zdobył jako pierwszy na świecie koronę Himalajów. Ogromny wkład w sukces miała właśnie marka Ferrino, która w latach 80-tych tworzyła specjalne namioty na jego wyprawy.

Messner namioty Ferrino
Namioty Ferrino towarzyszyły Messnerowi podczas zdobywania Korony Himalajów. (fot. Ferrino)

Produkty testowane w górskich warunkach

Tworzenie wyjątkowych produktów to ciągła praca, dążenie do perfekcji połączone z testowaniem rozwiązań w górskiej rzeczywistości. W roku 1994 na lodowcu Monte Rosa firma Ferrino otworzyła swoje stałe, niezależne laboratorium na wysokości 3585 metrów. To właśnie tam w górskim środowisku testowane są nowe materiały oraz prototypy najbardziej technicznych produktów Ferrino z serii HighLab, czyli swoistej „perły w koronie” marki. Projekt niezależnego laboratorium w niesprzyjających warunkach doskonale odzwierciedlił filozofię oraz DNA marki Ferrino, czyli tworzenie produktów spełniających wymagania najbardziej wymagających użytkowników oraz sprawdzających się w najtrudniejszych górskich warunkach. Obecnie Ferrino posiada dwa laboratoria pozywające systematycznie rozwijać produkty:

  1. Rifugio Quintino Sella (Włochy, Monte Rosa)
  2. Refuge de Tête Rousse (Francja, Mont Blanc)

    Ferrino Pilier w obozie II na żebrze Abruzzi (Fot. Marek Chmielarski)
    Namiot Ferrino Pilier w obozie II na żebrze Abruzzi (fot. Artur Małek/Marek Chmielarski)

Namioty Ferrino 

Namioty wyprawowe linii HighLab

Produkty HighLab to najbardziej zaawansowane technicznie produkty przeznaczone dla ekstremalnych wypraw w najwyższe góry świata. Przedstawiciele tej linii, czyli namioty Ferrino Pilier 2 i Ferrino Pillier 3 , świetnie sprawdziły się podczas Zimowej Narodowej Wyprawy na K2, gdzie wykorzystywane były zarówno w bazie jak i podczas akcji górskiej.

Ferrino Pilier w obozie I na żebrze Abruzzi (Fot. Marek Chmielarski)
Namiot Ferrino Pilier w obozie I na żebrze Abruzzi (Fot. Marek Chmielarski)

Namioty górskie linii 4Season

Linia 4Season dedykowana jest dla osób poszukujących namiotów na wyprawy w każdy zakamarek globu. Namioty zostały zaprojektowane ze szczególną troską o detale, funkcjonalność i dobór najlepszych materiałów. Niezwykle istotnym elementem ten linii jest także niska waga produktów oraz łatwość rozkładania i składania. Ducha marki Ferrino najlepiej oddaje trzyosobowy namiot Ferrino Svalbard, który w ofercie marki znajduje się ponad 30 lat. Dzięki współpracy z ambasadorami marki na przestrzeni lat udało się stworzyć niezawodny i wszechstronny produkt. Obniżona waga i poprawiona odporność na wiatr czwarta generacja tego namiotu, czyli Ferrino Svalbard 3.0 sprawdzi się nie tylko w górach, ale także na dzikich i narażonych na silne wiatry terenach pustynnych. Bestsellerem tej linii jest natomiast dwuosobowy, bardzo lekki namiot wyprawowy Ferrino Manaslu 2. Ferrino Manaslu jest idealnym namiotem w Alpy.

Ferrino Svalbard 3.0 w bazie pod K2
Namiot Ferrino Svalbard 3.0 w bazie pod K2 (fot. Artur Małek)

Namiot turystyczny Ferrino

W swojej ofercie marka Ferrino posiada wiele różnorodnych namiotów turystycznych. Najbardziej zaawansowaną technicznie linią są namioty linii Lite. Namioty tej linii zaprojektowane zostały dla podróżników ceniących sobie przede wszystkim wagę, kompaktowość oraz łatwość obsługi. Wsród tych modeli szczególną uwagę należy zwrócić na dwuosobowy namiot Ferrino Lightent 2 lub jednoosobowy namiot Ferrino LighTent 1. Dzięki niskiej wadze namioty turystyczne z linii Lite świetnie sprawdzą się do turystyki górskiej jak i podczas dłuższego biwaku. Bardzo ciekawym modelem jest także, lekki jednowarstwowy namiot turystyczny Ferrino Grit 2. Lekka konstrukcja tego namiotu sprawia, że ​​jest to doskonałe schronienie podczas lekkich wędrówek z plecakiem lub jazdy na rowerze. Namiot Ferrino  zajmuje niewiele miejsca po spakowaniu a jego rozkładanie jest bardzo proste i intuicyjne. Namiot turystyczny Ferrino Grit 2 , sprawdzi się także podczas biwaku.

Dla osób szukających wygodnego biwakowego namiotu dla trzech osób możemy natomiast polecić model Ferrino Kalahari 3. Dwuwarstwowa konstrukcja tropik – podpinka typu moskitiera została wykonana z wytrzymałego i wodoszczelnego materiału, który zapewnia całkowitą izolację przed wiatrem  i deszczem. Namiot Ferrino Kalahari 3 posiada fartuchy śnieżne, które przydatne będą podczas zimowego biwaku lub w suchych pustynnych rejonach świata.

Ferrino to nie tylko namioty 

W ofercie marki Ferrino znajdziemy ponadto szeroką gamę produktów. Poczynając od elementów campingowych takich sztućce i talerze, poprzez śpiwory, maty samopompujące oraz odzież. Na szczególną uwagę zasługują jednak ultralekkie plecaki z materiału Dyneema oraz membrany OutDry.

Plecaki z Dynemy i membrany Outdry

Zastosowanie tego ultralekkiego i bardzo wytrzymałego materiału pozwoliło stworzyć niesamowicie lekki, wytrzymały a zarazem wodoodporny plecak z linii Instinct. Pozostałe elementy plecaka zostały wykonane z wykorzystaniem ultra wytrzymałych włókien Cordura i Super Fabric. Plecak o pojemności 80l waży zaledwie 1640g. W stosunku do poprzedniej wersji (modelu Ferrino Radical) plecaki Ferrino Instinct posiadają dużo bardziej rozbudowany system nośny, zwiększający wygodnę podczas poruszania się w terenie górskim. System nośny można znacząco odchudzić, w takim wypadku plecak Ferrino Instinct 65+15 redukuje swoją wagę do 1100g! Ultralekkie plecaki z dynemy dostępne są w trzech pojemnościach:

Ponadto firma Ferrino posiada w swojej ofercie w 100% wodoodporne plecaki wykonane z membrany OutDry. Wśród tych modeli na szczególną uwagę zasługuje turystyczny plecak Ferrino Dry Hike 48+5 oraz plecak wspinaczkowy Ferrino Ultimate. Zastosowanie Cordury oraz membrany OutDry pozwala uzyskać uniwersalny, wodoodporny i niezwykle trwały plecak.

Plecak Ferrino Radical na K2
Plecak Ferrino Radical (starsza wersja Ferrino Instinct) podczas trekkingu do bazy pod K2 (fot. Artur Małek/Marek Chmielarski)

1 thought on “Ferrino – namioty, które sprawdziły się w górach

Komentarze są wyłączone.