Akademia Tradu

Akademia Tradu - Czyli jak się wspinać na własnej asekuracji

Akademia Tradu – czyli wszystko co musisz wiedzieć o wspinaczce na własnej asekuracji

Wspinanie na własnej asekuracji zdobywa w Polsce coraz większą popularność. W związku z niewielką ilością materiału szkoleniowego dotyczącego tego rodzaju wspinania postanowiliśmy stworzyć cykl artykułów, dzięki którym uda się wyjaśnić nurtujące kwestie. Akademia Tradu to cykl artykułów dedykowanych zarówno wspinaczom chcącym rozpocząć swoją przygodę ze wspinaniem na własnej asekuracji, jak i tym pragnącym stale rozwijać się w tej dziedzinie wspinania. W artykułach znajdują się informacje dotyczące m.in sprzętu do wspinaczki na własnej asekuracji, etyce wspinania. Autorem cyklu jest Dariusz Porada, wieloletni wspinacz, instruktor wspinania oraz autor książki Wspinaczka na własnej asekuracji w teorii i praktyce.

Artykuły wchodzące w skład cyklu Akademia Tradu

  • Jak się zacząć wspinać na własnej asekuracji? – artykuł poświęcony historii wspinania na własnej asekuracji w Polsce oraz zawierający podstawowe informacje o wspinaczce na własnej asekuracji. Odnajdziemy tu informacje takie jak: style wspinaczki tradycyjnej oraz krótki spis ciekawych dróg znajdujących się na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
  • Etyka wspinania na własnej asekuracji – artykuł poświęcony etyce wspinania na własnej asekuracji zawierający informacje o wycenach dróg , pracy nad drogą oraz spis trudniejszych dróg do wspinaczki tradycyjnej na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
  • Podstawowy sprzęt do wspinaczki na własnej asekuracji –  artykuł prezentujący podstawowy sprzęt do wspinaczki na własnej asekuracji na drogach charakteryzujących się łatwą asekuracją i niewielkimi trudnościami sportowymi. W artykule głównie poświęcono uwagę podstawowemu sprzętowi osobistemu takiemu jak: uprząż wspinaczkowa i kask oraz sprzętowi do wspinania na własnej: kostkom pasywnym (np. DMM Wallnuts) oraz kostkom heksagonalnym (np. DMM Torque).
  • Sprzęt do wspinaczki na własnej asekuracji na trudnych drogach – artykuł prezentujący sprzęt do wspinaczki na własnej asekuracji na drogach charakteryzujących się trudniejszą asekuracją i wysokimi trudnościami sportowymi. Głównie zwrócono uwagę na zastosowanie mikrokości i kości offsetowych (np. DMM Alloy Offset ), kości mimośrodowych ( Camp TriCam ) oraz kości mechanicznych (tzw. friendów).
  • Co Ty wiesz o mechanikach? – artykuł prezentujący różne rodzaje kości mechanicznych
  • Black Diamond Camalot C4 i DMM Dragon – prezentacja oferty marki DMM i Black Diamond oraz porównania podstawowych modeli camów.
  • DMM Dragonfly oraz Black Diamond Camlot Z4 – prezentacja oraz porównania modeli mikromechaników marki DMM i Black Diamond.
  • Konserwacja i przegląd mechaników – artykuł o tym jak czyścić i smarować mechaniki. Na przykładzie kości DMM Dragon przedstawiono także etapy przeglądu mechaników.

Mamy nadzieję, że cykl stale się będzie rozwijać.

Zaglądajcie zatem do nas 🙂

Ps. Jeśli macie jakieś pomysły lub uwagi, piszcie śmiało.

Ponadto warto zajrzeć do naszych artykułów, pośrednio związanych z Akademią Tradu:

Akademia Tradu - Czyli jak się wspinać na własnej asekuracji
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot C4 gotowe do boju (fot. blackdiamond)