Plecak na narty Millet

Plecaki Millet Steep Pro 27 i Millet Pierra 25 w akcji (fot. millet.fr)

Plecak na narty Millet

Chociaż marka Millet rozpoznawalna jest głównie ze względu na kolekcję odzieży, to historia firmy rozpoczęła się od produkcji plecaków. W 1921r. powstał pierwszy płócienny plecak na zakupy zaprojektowany przez braci Marc i Hermance Millet, pochodzących z podnóża Alp.  Trzynaście lat później, w 1934r. Millet stworzył pierwszy na świecie plecak ze stelażem. W 1950 roku na pierwszym w historii ośmiotysięczniki, Annapurnie, z plecakami marki Millet stanęli  Maurice Herzog i Louis Lachenal. Natomiast w 1964r. za sprawą współpracy z czołowymi alpinistami powstał pierwszy plecak wykonany z nylonu. Wraz z rozwojem skitouringu i narciarstwa poza trasowego Millet rozpoczął także produkcję plecaków na narty. Obecnie marka w swojej ofercie posiada cały przekrój plecaków dedykowanych na narty. Wśród nich można znaleźć zarówno plecak na narty z systemem lawinowym (np. Millet Trilogy E1), lekkie plecaki skitourowe, jak i plecaki freeride’owe o zróżnicowanej pojemności.

Plecak skitourowy Millet D-Tour 35+ , Millet D-Tour 30

Linia plecaków skitourowych Millet D-Tour to najnowsze modele w kolekcji plecaków na narty marki Millet. Największym modelem w tej linii jest plecak Millet D-Tour 35+ Do głównej komory tego modelu możemy się dostać  zarówno klasycznie poprzez klapę plecaka jak i od pleców za pomocą zamka na niemalże całym obwodzie plecaka. Dostęp od strony pleców ułatwia dostęp do ekwipunku podczas podejścia bez konieczności zdejmowania plecaka z tułowia. Główna komora plecaka została wyposażona w siatkę, pozwalającą utrzymać porządek wewnątrz komory. Wewnątrz głównej komory również znajduje się kieszeń na bukłak. Na froncie plecaka znajduje się druga komora dedykowana do transportu sprzętu lawinowego. Wyjmowany „wkład” do kieszeni ułatwia uporządkowanie lawinowego ABC, a informacje zawarte na wkładzie mogą ułatwić działania podczas wypadku. Wyjmowany wkład można także włożyć do kieszeni na bukłak znajdującej się w głównej komorze.

Do plecaka Millety D-Tour 35+ można się dostać od tyłu (fot. millet.fr)
Do plecaka Millet D-Tour 35+ można się dostać od pleców (fot. millet.fr)

Millet D-Tour 30 uzupełnia kolekcję marki o lekki plecak skitourowy dedykowany na jedno bądź dwudniowe wyjazdy w góry. Plecak ten w jednej lekkiej konstrukcji łączy funkcjonalność plecaka skitourowego i plecaka wspinaczkowego. Podobnie jak większość plecaków wspinaczkowych, model ten posiada jedną obszerną komorę, do której dostęp uzyskujemy od góry plecaka.  Tym co odróżnia ten model od innych, że plecak nie posiada klasycznej klapy zapinanej z przodu, lecz odsuwaną zasuwakiem od strony pleców. Wewnątrz komory znajdują się dwie kieszenie. Jedna na system hydracyjny, a druga na lawinowe ABC. Podobnie jak w wypadku plecaka Millet D-Tour 35+, porządek w lawinowym ABC pozwala utrzymać wyjmowany wkład.

Plecak skitour Millet D-Tour 30 (fot. millet.com)
Plecak skitourowy Millet D-Tour 30 (fot. millet.com)

Plecak skitourowy Millet D-Tour 35+ i  Millet D-Tour 30 daje możliwość symetrycznego jak i diagonalnego mocowania sprzętu narciarskiego. Troczenie nart po obu stronach plecaka pozwala nie tylko na lepsze rozłożenie ciężaru, ale także jednoczesne troczenie większości sprzętu (nart, kasku i czekanów).  Diagonalny system troczenia przydaje się do transportu deski snowboard’owej, a także gdy chcemy szybko zamocować narty aby pokonać krótki odcinek na nogach. Warto zwrócić uwagę, że kask do plecaka Millet D-Tour 30 możemy troczyć zarówno na froncie jak i jego klapie. Smukły kształt, niska waga i uniwersalne systemy mocowania pozwalają wykorzystać oba modele zarówno podczas wycieczek narciarskich jak i klasycznej turystyki wysokogórskiej.

 • materiał: N66 300D Mini Rip Stop
 • pojemność: 35l+5l / 30l
 • długość pleców: 47cm
 • waga: 1400g / 1030g
system troczenia nart plecak Millet D-Tour (fot, millet.com)
System troczenia nart plecaka Millet D-Tour 30 (fot. millet.com)

Plecak skitourowy Millet NEO 35+ i Millet Neo 30

Plecak narciarski Millet NEO 35+ oraz jego mniejszy brat Millet NEO 30 w ofercie marki pojawiły się w 2019r. Od tego momentu były to prawdopodobnie najbardziej uniwersalne plecaki narciarskie w ofercie marki. Plecak skitourowy Millet NEO 35+ posiada wiele funkcjonalnych udogodnień zaprojektowanych z myślą o wyjeździe w góry z nartami. Pojemność 35l wraz z możliwością powiększenia plecaka do 40 litrów, sprawia, że model ten sprawdzi się zarówno podczas jednodniowych dłuższych wyjść na narty jak i weekendowego wyjazdu z noclegiem w schronisku. Plecak Millet Neo 30 został natomiast zaprojektowany z myślą o jednodniowych wyjściach na narty. Klasyczna konstrukcja tego modelu sprawdzi się zarazem na stoku czy podczas innych aktywności outdoorowych.

Plecak Millet Neo 35+ świetnie nadaje się na dłuższe wyjścia skitourowe (fot. millet.com)
Plecak Millet Neo 35+ świetnie nadaje się na dłuższe tury (fot. millet.com)

Parametry techniczne plecaka Millet NEO 35+ i Millet Neo 30

Plecak Millet NEO 35+ posiada dwie komory. Do głównej możemy się dostać zarówno klasycznie, poprzez uchylenie klapy za pomocą dwóch klamr oraz od pleców, za pomocą suwaka. Dostęp do plecaka od tyłu jest niewątpliwą zaletą podczas podejścia w trudnym terenie, ponieważ możemy dostać się do zawartości plecaka bez konieczności zdejmowania go z tułowia. Główna komora plecaka została wyposażona w siatkę, pozwalającą utrzymać porządek wewnątrz komory oraz kieszeń dedykowaną do systemów H20. Wyjście systemu H20 na zewnątrz zostało poprowadzone wewnątrz ocieplonej komory prawego ramienia. Znacznie prostszą budowę posiada mniejszy z obu plecaków. Millet Neo 30 nie posiada klapy, a jego kształt zbliżony jest do klasycznego plecaka miejskiego. Do głównej komory plecaka dostajemy się poprzez zamek na niemalże całym obwodzie, co ułatwia dostęp do wyposażenia. Wewnątrz komory również znajduje się kieszeń na system hydracyjny Source bądź inny bukłak.

Plecak skitourowy Millet NEO 35+ wewnątrz i na zewnątrz (fot. millet.fr)
Plecak skitourowy Millet NEO 35+ wewnątrz i na zewnątrz (fot. millet.fr)

Jak przystało na porządny plecak skitourowy, zarówno plecak Millet NEO 35+ jak i Millet Neo 30 posiada komorę dedykowaną do transportu lawinowego ABC. Komora Rescue Pocket składa się z dwóch kieszeni: jedna przeznaczona jest na sondę lawinową, druga na łopatę lawinową. W komorze bez problemu zmieścimy także foki.

Rescue PocketTM plecaka skitourowego Millet NEO 35+ (fot. millet.fr)
Rescue Pocket plecaka skitourowego Millet NEO 3o (fot. millet.fr)

Plecak narciarski Millet NEO 35+ i Millet Neo 30 posiada zarówno symetryczny jak i diagonalny system mocowania nart. Diagonalny system mocowania pozwala także na transport deski snowboard’owej. Dodatkowe wzmocnienia materiału zewnętrznego zwiększają jego żywotność. Plecaki posiadają także łatwy w obsłudze system troczenia kasku skitour’owego oraz system mocowania czekanów. Plecak Millet NEO 35+ charakteryzuje się smukłym i lekkim system nośnym wykonanym z połączenia siatki i pianki. Posiada szeroki, piankowy pas biodrowy z niewielką, zasuwaną kieszonką po prawej stronie. Na stosunkowo wąskich piankowych ramionach znajdziemy regulowany pas piersiowy, którego klamra została zintegrowana z gwizdkiem ratunkowym. Taka konstrukcja systemu nośnego pozwala utrzymać bilans między wytrzymałością, wygodą a wagą. Nieco odmienną budowę samych pleców posiada plecak Millet Neo 30. Plecy tego modelu są całkowicie wykonane z pianki.

System nośny plecaka skitourowego Millet NEO 35+ (fot. millet.fr)
Systemy nośne w plecakach Millet NEO 30 i Millet NEO 35+ (fot. millet.fr)
 • Materiał:  Nylon 210D Ripstop TPU + Nylon 420D Velocity SD
 • Pojemność: 35-40l / 30l
 • Waga: 1450 g / 1000 g
 • Długość pleców: 48cm

Plecak freeride’owy Millet Steep Pro 27

Millet Steep Pro 27 to klasyczny plecak freeride’owy. Plecak Steep Pro w ofercie marki Millet zagościł kilka lata temu, zdobywając szerokie grono fanów. Charakteryzuje się niemalże pancernym materiałem, wygodnym system nośnym oraz funkcjonalnymi detalami. Plecak posiada dwie komory. Do głównej możemy dostać się zarówno klasycznie od góry jak i od pleców. W komorze głównej znajdziemy kieszeń do systemów H20. Podobnie jak w plecaku Millet Neo 35+ rurka poprowadzona jest wewnątrz ocieplonej komory prawego ramienia. Drugą komorę plecaka stanowi Rescue Pocket z dwoma kieszeniami, jedną dla sondy lawinowej, drugą dla łopaty lawinowej. Millet Steep Pro posiada ponadto miękko wyściełaną kieszeń na gogle lub okulary przeciwsłoneczne, w której z powodzeniem przechowywać możemy także dokumenty. Jak przystało na rasowy plecak narciarski, Millet Steep Pro posiada także system do mocowania nart, czekanów oraz system troczenia kasku.  Bezpieczeństwo użytkownika poza stokiem wspiera system Recco i gwizdek ratowniczy zintegrowany z klamrą pasa piersiowego. Plecak Millet Steep Pro 27 jest świetnym wyborem dla osób poszukujących, trwałego i funkcjonalnego plecaka na narty.

 • materiał: Nylon 210D Ripstop TPU + Nylon 840 CORDURA Lite Plus
 • pojemność: 27l
 • waga: 1230g
 • długość pleców: 48cm
Plecak freeride Millet Steep Pro 27 (fot. millet.fr)
Plecak freeride Millet Steep Pro 27 (fot. millet.fr)
Plecak narciarski Steep 27 (fot. millet.fr)
Plecak narciarski Millet Steep Pro 27 (fot. millet.fr)

Plecak narciarski Millet Mystic 25 i Millet Mystic 20

Millet Mystic 25 to najbardziej uniwersalny plecak narciarski w ofercie marki. Ze względu na swój design i rozwiązania techniczne Millet Mystic 25 może służyć zarówno jako plecak skitourowy, plecak freeride’owy jak i daypack. Pojemna komora główna zmieści sprzęt potrzebny podczas wyjazdu skitourowego jak i podczas życia codziennego. Wszystkie klamry, służące do bocznego mocowania nart zostały schowane pod dyskretnymi zaszewkami z materiału. Takie rozwiązanie pozwala ukryć klasyczne przeznaczenie plecaka w miejskim zgiełku. Mystic 25 posiada ponadto charakterystyczne dla plecaków narciarskich elementy, takie jak specjalna komora na lawinowe ABC, miękko wyściełana kieszeń na gogle oraz gwizdek ratowniczy w klamrze pasa piersiowego. Plecak występuje także w mniejszej wersji o pojemności 20l – Millet Mystic 20.

 • materiał: P 600D Oxford
 • pojemność: 25l /20l
 • waga: 1030g / 970g
 • długość pleców: 46cm
Plecak Millet Mystic 20 można zabrać ze sobą na stok (fot. millet.fr)
Plecak Millet Mystic 20 można zabrać ze sobą na stok (fot. millet.fr)

Może Cię również zainteresować: