Relacja z targów OutDoor by ISPO 2019

logo Outdoor by ISPO

Za nami kolejna edycja letnich targów outdoorowych. Tym razem, po raz pierwszy organizatorzy nie zaprosili nas do Friedrichshafen, lecz podobnie jak to bywa zimą do Monachium. Targi jak co roku obfitowały w wiele ciekawych wydarzeń i prelekcji. Głównym elementem targów jest jednak prezentacja nowych produktów i innowacyjnych rozwiązań. Nie sposób wymienić wszystkich nowości, które swoją premierę miały podczas targów OutDoor by ISPO 2019. Pokrótce chciałbym jednak przedstawić kilka, z mojego punktu widzenia, ciekawych nowości, które z pewnością pojawią się w ofercie sklepu górskiego weld.pl .

Sprzęt wspinaczkowy

Kolejne nowości w ofercie sprzętu wspinaczkowego DMM

Kości wspinaczkowe DMM Halfnuts

Po prezentacji zeszłorocznych nowości, jakimi były microcamy DMM Dragonfly oraz karabinek DMM Phantom HMS wiedziałem, że DMM nie spocznie na laurach. Po targach OutDoor by ISPO wiemy, że do szerokiej kolekcji sprzętu do wspinania na własnej asekuracji dołączą kości DMM Halfnuts. Kości DMM Halfnuts to idealne uzupełnienie sprzętu tradowego. DMM Halfnuts wykorzystują ten sam sprawdzony i wszechstronny profil klasycznych kości DMM Wallnut. Zastosowanie pojedynczego druta oraz zmniejszenie szerokości zapewnia lepszą stabilność w płytkich rysach i dziurach. Zestaw kości DMM Halfnuts jest lżejszy o 38% od swoich odpowiedników, jakim byłby zestaw DMM Wallnut 1–7. Nowe kości  są więc doskonałe w sytuacjach, gdy każdy gram ma znaczenie. Trzeba jednak zauważyć, że kości DMM Halfnuts będą miały mniejszą wytrzymałość niż klasyczne DMM Wallnuts.

 • DMM Halfnuts #1 (4 kN) DMM Wallnuts #1 (7 kN)
 • DMM Halfnuts #2 (4 kN) DMM Wallnuts #2 (9 kN)
 • DMM Halfnuts #3 (6 kN) DMM Wallnuts #3 (11 kN)
 • DMM Halfnuts #4 (6 kN) DMM Wallnuts #4 (12 kN)
 • DMM Halfnuts #5 (6 kN) DMM Wallnuts #5 (12 kN)
 • DMM Halfnuts #6 (6 kN) DMM Wallnuts #6 (12 kN)
 • DMM Halfnuts #7 (6 kN) DMM Wallnuts #7 (12 kN)
kości wspinaczkowe DMM Halfnuts (fot. Maciek Smolnik)
kości wspinaczkowe DMM Halfnuts (fot. Maciek Smolnik)

Karabinek wspinaczkowy DMM Shadow

Nowością w ofercie na rok 2020 jest także karabinek DMM Shadow HMS. Jest to duży, ale stosunkowo lekki karabinek o profilu HMS. DMM Shadow HMS charakteryzuje się dużym prześwitem oraz wysoką wytrzymałością – 27kN. Karabinek DMM Shadow HMS dostępny będzie w czterech kolorach (szary, niebieski, czerwonym, zielony) oraz w trzech rodzajach zamków:

Karabinek DMM Shadow HMS (fot. Maciek Smolnik)
Karabinek DMM Shadow HMS (fot. Maciek Smolnik)

Nowa kolorystyka plecaków wspinaczkowych DMM

Redesign przyszła natomiast linia plecaków wspinaczkowych. Plecaki wspinaczkowe DMM Classic Rope Bag, DMM Pitcher oraz DMM Zenith zyskają nowy wytrzymalszy materiał oraz kolorystykę. Dużo więcej zmian zaobserwujemy w torbie DMM Flight, poza nowymi kolorami i materiałem, DMM Flight będzie mieć nowy system nośny zapewniający większy komfort podczas przemieszczania się. Zupełną nowością jest natomiast mniejsza wersja torby DMM FlightDMM Short Haul. DMM Short Haul wyposażony został w termoformowany panel tylny, boczny rękaw na laptopa /tablet i odpinany pas biodrowy. Jest to plecak, który może nam posłużyć zarówno w życiu codziennym jak i podczas wyjść na ścianę lub wyjazdów w skały.

redesign plecaków wspinaczkowych DMM (fot. Maciek Smolnik)
redesign plecaków wspinaczkowych DMM (fot. Maciek Smolnik)

Kosmetyczną zmianę zaobserwowaliśmy w przyrządach asekuracyjnych, z kolekcji wypada czerwony DMM Pivot. Kolor czerwony został zastąpiony kolorem żółtym, który idealnie współgra z klasyczną kolorystyką karabinków DMM.

Zółty przyrząd asekuracyjny DMM Pivot (fot. Maciek Smolnik)
Zółty przyrząd asekuracyjny DMM Pivot (fot. Maciek Smolnik)

Microcamy Black Diamond Camalot Z3

Spore zmiany nastąpiły w ofercie sprzętu do wspinania na własnej asekuracji marki Black Diamond. Linia BD Camalot X4 oraz BD Camalot C3 została zastąpiona zupełnie nowym microcamem Black Diamond Camalot Z4. Friendy zostały stworzone we współpracy z czołowymi sportowcami teamu Black Diamond m.in. z Hazel Findlay, Sam Elias i Babsi Zangler. Nowość charakteryzuje się kilkoma ciekawymi rozwiązaniami. Osłona cięgła RigidFlex jest na pierwszy rzut oka dość sztywna, jednak po osadzeniu w rysie charakteryzuje się wysoką giętkością, co powinno redukować pełzanie. Cięgło w większych rozmiarach (.3 , .4 , .5 , .75) zostało zaprojektowane w technologii OmniFlex, pod którą kryje się podwójna linka zapewniająca równą sztywność we wszystkich kierunkach. Takie rozwiązanie zapewnia świetną precyzję podczas osadzania cama w rysie. W mniejszych rozmiarach (.0 , .1 , .2) cięgło składa się z jednej linki, aby zmniejszyć wagę i profil cięgła. Wąska głowica pozwala na głębokie osadzenie.

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 (fot. CragMagazine)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 (fot. CragMagazine)

Krzywki, pozbawione anodyzacji na powierzchni tarciowej, zostały zaprojektowane z miększego niż dotychczas aluminium. Taki zabieg zapewnia lepsze właściwości tarciowe już od pierwszego użycia.  Nowe friendy BD Camalot Z4 zachowały kolorystykę oraz konstrukcję uchwytu z taśmą Dynex znaną z linii  Black Diamond Camalot X4. Nowością jest jednak mniejszy rozmiar #0 w kolorze zielonym. Została także zaprojektowana offsetowa wersja camów – Black Diamond Camalot Z4 Offset. Śmiało można więc powiedzieć, że BD Camalot Z4 jest odpowiedzią marki Black Diamond na wyzwanie, jakie rzuciły microcamy DMM Dragonfly. W 2020r. czeka nas pierwsze starcie w skałach, które postaramy się opisać 🙂

 • BD Camalot Z4 .0 43g 5kN vs DMM Dragonfly #1 51g 6kN
 • BD Camalot Z4 .1 45g 5kN vs DMM Dragonfly #2 52g 6kN
 • BD Camalot Z4 .2 48g 6kN vs DMM Dragonfly #3 53g 8kN
 • BD Camalot Z4 .3 54g 8kN vs DMM Dragonfly #4 63g 8kN
 • BD Camalot Z4 .4 61g 9kN vs DMM Dragonfly #5 66g 9kN
 • BD Camalot Z4 .5 77g 10kN vs DMM Dragonfly #6 69g 9kN
 • BD Camalot Z4 .75 93g 10kN
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 (fot. Maciek Smolnik)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 (fot. Maciek Smolnik)

Indywidualny konfigurator namiotu Ferrino – rewolucja w doborze namiotu.

Wybór odpowiedniego sprzętu turystycznego zawsze jest pewnym kompromisem. Szczególnie jest to zauważalne przy plecakach i namiotach. Produkty zazwyczaj spełniają nasze oczekiwania, w każdym produkcie z chęcią byśmy jednak wymienili pewne detale. Ferrino w związku ze swoją 150 rocznicą powstania postanowiło wprowadzić rozwiązanie, które zrewolucjonizuje podejście do namiotów i pozwoli stworzyć swój wymarzony namiot. FerrinoTentSet” to innowacyjny modułowy system pozwalający każdemu użytkownikowi stworzyć własny namiot w oparciu o sześć kroków wyboru:

 1. ilość osób ( dwu- / trzy-osobowy)
 2. wnętrze namiotu (wnętrze zimowe / wnętrze letnie)
 3. pałąki (aluminiowe / z włókna szklanego)
 4. Przeznaczenie, kształt i kolor tropiku (tropik letni / zimowy z fartuchami)
 5. Dodatki
 6. Personalizacja namiotu (np. logo wyprawy)

Co najważniejsze każdy z elementów Ferrino „TentSet”jest możliwy do zakupu osobno. W efekcie w oparciu o pewne elementy możemy stworzyć swój drugi namiot. Takie rozwiązanie pozwala nam także nie tylko oszczędzić na „drugim” produkcie, ale także zwiększyć żywotność, całego produktu – wymieniamy jedynie element, który uległ uszkodzeniu. Czy targi OutDoor by ISPO okażą się rewolucją w kategorii namiotów?

Ferrino TentSet (fot. ferrino.it)
Ferrino TentSet (fot. ferrino.it)

Spore zmiany w plecakach

Nowości i zmiany w ofercie plecaków Lowe Alpine

Niemałe zaskoczenie mogli przeżyć odwiedzający stoisko Lowe Alpine podczas targów OutDoor by ISPO 2019. Brytyjska marka zaprezentowała nową linię plecaków wspinaczkowych. Oglądając kolekcję, nietrudno zauważyć, że Lowe Alpine wzorował się na rozwiązaniach znanych z plecaków wspinaczkowych DMM, które zdobyły serca wielu wspinaczy. W skład kolekcji wchodzą trzy rozmiary plecaków, które dostępne będą w kolorze żółtym i szarym. Co ciekawe do największego z plecaków, modelu Lowe Alpine Rouge 48 możemy się dostać przez plecy. Najmniejszym z modeli jest odpowiednikiem plecaka wspinaczkowego DMM Short HaulLowe Alpine Misfit.

Linia plecaków wspinaczkowych Lowe Alpine (fot. Maciek Smolnik)
Linia plecaków wspinaczkowych Lowe Alpine (fot. Maciek Smolnik)

Spory krok na przód w kierunku komfortu i swobody poruszania się na szlaku Lowe Alpine wykonał w linii plecaków AirZone. Zdobywcą nagrody Gold Winner OutDoor by ISPO 2019 została nowa wersja plecaka Lowe Alpine Airzone Trek 35-45. Najważniejszy element plecaka, czyli system nośny został wykonany z bezszwowej siatki elastycznej we wszystkich kierunkach. Takie rozwiązanie zapewnia lepsze niż dotychczas dopasowanie do pleców użytkownika. Brak szwów i zastosowanie tylko jednej dzianiny zmniejsza wchłanianie potu przez szwy. Plecak został wyposażony we wszystkie dotychczas sprawdzone rozwiązania takie jak:

 • regulowana długość pleców,
 • zewnętrzne kieszenie z elastycznej siatki,
 • uchwyty na czekan/kije,
 • dwukomorowa konstrukcja,
 • wyjście na H2O,
 • pokrowiec przeciwdeszczowy.
Zdobywcą nagrody Gold Winner OutDoor by ISPO 2019 - plecak Lowe Alpine Airzone Trek 35 (fot. Maciek Smolnik)
Zdobywca nagrody Gold Winner OutDoor by ISPO 2019 – plecak Lowe Alpine Airzone Trek 35-45 (fot. Maciek Smolnik)

Kontynuacja rewolucji w plecakach Deuter

Niemiecka marka Deuter kontynuuje rewolucję swojej oferty. Po wcześniejszych zmianach w plecakach Deuter AirContact oraz linii Deuter Futura przyszła pora na klasyczny, niezwykle znany i popularny plecak wspinaczkowy, a w zasadzie linię plecaków Deuter Guide. Nowa wersja plecaków Deuter Guide zachowała swój górski charakter:

 • uchwyty na czekany/kije,
 • frontową szpejarkę,
 • szeroki bas biodrowy ze szpejarkami/uchwytami na caritool,
 • boczne uchwyty umożliwiające troczenie nart.
Plecaki Deuter Guide (fot.Maciek Smolnik)
Plecaki Deuter Guide (fot.Maciek Smolnik)

Wersja zaprezentowana podczas targów OutDoor by ISPO charakteryzuje się jednak niższą wagą wynikającą z zastosowania lżejszych materiałów oraz detali. Ponadto waga plecaka może zostać dodatkowo zredukowana poprzez wypięcie pasa biodrowego oraz klapy. Fani marki z pewnością zainteresują się także zmianą kolorystyki plecaków Deuter Futura oraz nowymi ładnymi akcesoriami wspinaczkowymi i akcesoriami turystycznymi.

Akcesoria turystyczne Deuter (fot. Maciek Smolnik)
Akcesoria turystyczne Deuter (fot. Maciek Smolnik)

Lekkość i design będzie dominował w plecakach Ferrino

Przy okazji plecakowych nowości warto po raz drugi wspomnieć o marce Ferrino. Na swoje 150lecie ta włoska marka postanowiła zebrać swoje najlepsze rozwiązania i na targach OutDoor by ISPO przedstawić plecak, który rzuca się w oczy. Plecaki Ferrino Agile charakteryzują się przyjemną dla oka stylistyką, dbałością o detale oraz prostymi ale efektownymi rozwiązaniami. Jest to świetny plecak dla  szukających lekkiego, a zarazem technicznego plecaka turystycznego.

Plecaki Ferrino Agile (fot. Maciek Smolnik)
Plecaki Ferrino Agile (fot. Maciek Smolnik)