Trangoworld – prezentacja marki

Trangoworld odzież górska , spodnie trekkingowe

Historia Trangoworld

Historia marki Trangoworld rozpoczęła się w 1928 r., gdy dwóch znajomych- wspinacz i miłośnik kanioningu, otworzyło firmę w Saragossie. Zajmowała się ona sprowadzaniem materiałów do produkcji nart i kajaków. Z czasem, pod nazwą Artiach, rozpoczęła produkcję sprzętu outdoorowego, skupiając się głównie na sprzęcie campingowym. Już w latach 70-tych XX wieku firma Artiach posiadała 40 procent udziałów na hiszpańskim rynku sprzętu campingowego, zarówno turystycznego, górskiego jak i militarnego. Następne lata jedynie umacniały firmę jako lidera na hiszpańskim rynku outdoorowym. W 1986 roku, pod nazwą Trango, firma zapoczątkowała projekt, który miał na celu stworzenie marki produkującej techniczną i specjalistyczną odzież dla fanów górskich aktywności. Obie marki działały równolegle do początku XXI wieku. Później obie marki połączyły się i zaczęły działać jako Trangoworld.
Marka pod inną nazwą zajmowała się produkcją m.in. kajaków (fot. trangoworld)
Marka pod inną nazwą zajmowała się produkcją m.in. kajaków (fot. trangoworld.com)

Geneza nazwy Trangoworld

Nazwa firmy została zaczerpnięta od słynnych wież Trango Tower w masywie Karakorum. Wieże, mierzące ok. 6200 m i ich pionowe ściany, o długości prawie dwóch kilometrów, dają możliwość wspinania się w jednym z najbardziej wymagających i rozpoznawalnych miejsc na świecie. Konieczność przeciwstawienia się zarówno wymagającym warunkom pogodowym jak i technicznym, zmusza wspinaczy nie tylko do świetnego przygotowania fizycznego, ale także uważnego doboru wyposażenia. To właśnie wspinaczka na te szczyty stała się punktem odniesienia dla twórców projektu Trangoworld, chcącym zapewnić sprzęt wspinaczkowy na najwyższym poziomie.
Stała innowacja materiałów, krojów oraz bliska współpraca z profesjonalnymi wspinaczami to trzy filary rozwoju marki. Cztery RDIE, stanowiące akronim słów Research (badanie), Development (rozwój), Innovation (innowacja) oraz Experimentation (eksperymentowanie), stanowią DNA marki. Warto wspomnieć, że za sprawą Trangoworld w Hiszpani pojawiły się pierwsze kurtki Gore-Tex.
Alex Txikon podczas zimowej wyprawy Pumori-Everest2018 (fot. trangoworld)
Alex Txikon podczas zimowej wyprawy Pumori-Everest2018 (fot. trangoworld.com)

Oferta Trangoworld

Szeroka oferta odzieży Trangoworld została zaprojektowana z myślą o każdej aktywności górskiej. Produkty przyporządkowano do sześciu linii produktowych:
 • TRX2 – najbardziej zaawansowane technicznie produkty Trangoworld. Przy projektowaniu produktów TRX2 udział bierze czołowy himalaista – Alex Txikon
 • Impulse – linia przeznaczona dla wszystkich, stawiających na lekkość i oddychalność. Produkty zostały zaprojektowane głównie z myślą o skitourowcach i biegaczach trailowych
 • Alpine – linia produktów trekkingowych, na szczególną uwagę zasługują genialne softshellowe spodnie trekkingowe (Prote Fi lub Rovek DS)
 • Evasion – linia funkcjonalnych, uniwersalnych produktów turystycznych wśród których na szczególną uwagę zasługują produkty wykonane w technologii anti-mosquito
 • Boulder – linia wygodnych i nieograniczających ruchów produktów dedykowanych dla wspinaczy
Naturalne środowisku dla produktów linii TRX2 oraz Alpine (fot. Chechu Arribas / trangoworld)
Naturalne środowisku dla produktów linii TRX2 oraz Alpine (fot. Chechu Arribas / trangoworld.com)
W ofercie Trangoworld znaleźć można także:
 • materace oraz maty samopompujące,
 • namioty ekspedycyjne,
 • śpiwory puchowe oraz śpiwory syntetyczne,
 • plecaki wspinaczkowe oraz plecaki turystyczne,
 • buty trekkingowe oraz buty podejściowe.
W każdym z produktów łatwo jest odnaleźć ducha Trangoworld, wyrażającego:
 • promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia,
 • poszanowanie środowiska naturalnego,
 • rozwój osobisty i integrację społeczną poprzez aktywności outdoorowe,
 • zwalczanie siedzącego trybu życia, nudy i stresu, wywołanych pędem nowoczesnego świata.

Wybrane produkty Trangoworld

Oferta marki stanowi ponad sto produktów w zróżnicowanej kolorystyce. W związku z tym, trudno jest przedstawić każdy produkt z osobna. Chcielibyśmy jednak zaprezentować kilka produktów, które świetnie wyrażają filozofię Trangoworld.

Techniczne spodnie trekkingowe Trangoworld TRX2 Soft Pro

Linia produktów TRX2 stanowi najbardziej zaawansowane technicznie produkty Trangoworld, a przy ich projektowaniu biorą udział czołowi hiszpańscy wspinacze. Produkty TRX2 przeznaczone są do działań w najtrudniejszych warunkach gór wysokich. Produkty te wykonano z najlepszych i najbardziej uznanych materiałów, z ogromną dbałością o detale. Świetnym przedstawicielem tej linii produktowej są zimowe spodnie trekkingowe Trangoworld TRX2 Soft Pro. Spodnie zaprojektowane zostały z myślą o wspinaczce, trekkingu wysokogórskim jak i skitouringu. Ten uniwersalny produkt wykonany został z rozciągliwego materiału Gore-Tex Infinium™ oraz Schoeller DrySkin. Zastosowanie obu materiałów zapewnia ochronę przed śniegiem, deszczem jak i wiatrem. Spodnie mają odpinane szelki oraz rozpinane kołnierze śnieżne, zakończone silikonową taśmą, uniemożliwiającą dostanie się śniegu pod nogawkę. Od strony wewnętrznej rozpinane nogawki zostały dodatkowo wzmocnione Kevlarem. Dwie kieszenie frontowe i kieszeń cargo na lewej nogawce zostały tak zaprojektowane, aby nie kolidować z uprzężą. Największą zaletą spodni Trangoworld TRX2 Soft Pro, jest to, co nie zawsze zauważa się na początku – świetny krój, dopasowanie oraz wykonanie.

 

Spodnie Trangoworld TRX2 Soft Pro podczas skitouringu w Norwegii (Lyngen) (fot. Jorge Garcia-Dihinx/trangoworld )
Spodnie Trangoworld TRX2 Soft Pro podczas skitouringu w Norwegii (Lyngen) (fot. Jorge Garcia-Dihinx/trangoworld.com )

Kurtka primaloftowa Trangoworld Coves

Kilka lat temu na rynku pojawiły się pierwsze kurtki Primaloft. Z pewnością ta syntetyczna ocieplina, którą można z powodzeniem określić jako „sztuczny puch”, zrewolucjonizowała pojęcie kurtki na zimę. Primaloft zapewnia wysoką izolację termiczną w niskich temperaturach, zarazem świetnie odprowadzając nadmiar wilgoci. Niewątpliwa zaleta kurtek z syntetycznej ociepliny to konserwacja, która jest o wiele łatwiejsza niż w wypadku kurtki puchowej. Na przestrzeni ostatnich lat producenci zmienili swoje podejście do tej ociepliny. Większość dostępnych na rynku Primaloftów, posiada gramaturę 60-80g, czyniąc kurtkę raczej ocieplaczem pod membranę, niż ostatnią warstwą odzieży na chłodniejsze dni. Na przekór tym trendom firma Trangoworld stworzyła kurtkę Coves. Kurtka Trangoworld Coves posiada ocieplinę o gramaturze 180g na klatce piersiowej oraz 130g na ramionach. Tak duża zawartość sztucznej ociepliny sprawia, że ten model jest idealną warstwą termiczną na obecne zimy. Duże znaczenie dla użytkownika tej kurtki ma zastosowany materiał zewnętrzny. Pertex Quantum, to jeden z nielicznych, dostępnych materiałów, które cechuje bardzo niska waga oraz wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne. Kurtka Primaloft Trangoworld Coves jest doskonałym ocieplaczem, zdolnym zapewnić izolację termiczną w niskich temperaturach. Połączenie zalet Primaloftu ze świetnym krojem, perfekcyjnym wykonaniem oraz nowoczesnym, outdoorowym designem z którego słynie marka Trangoworld, czyni z kurtki Coves idealny wybór na zimę.

Kurtka primaloft Trangoworld Coves (fot. trangoworld.com)
Kurtka primaloft Trangoworld Coves (fot. trangoworld.com)

Spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek

Jak na eksperta w produkcji spodni trekkingowych przystało, w swojej ofercie Trangoworld posiada szeroką gamę spodni turystycznych. Na szczególną uwagę zasługują spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek DS , dedykowane na okres jesienno-wiosenny. Zwiększona gramatura autorskiego materiału Free4Move zapewnia komfort użytkowania również podczas chłodnych zimowych dni. Niestety zdjęcia nie oddają rzeczywistego dopasowania spodni do użytkownika, dopiero podczas mierzenia objawia się prawdziwa tajemnica spodni Trangoworld Rovek. Na dodatkową wygodę wpływa elastyczny pas z regulowanym paskiem, umożliwiającym łatwe i szybkie dopasowanie. Podobnie jak wszystkie softshellowe spodnie trekkingowe, Trangoworld Rovek DS doskonale transportują nagromadzoną podczas wysiłku wilgoć oraz bardzo szybko schną po zamoczeniu. Te nowoczesne spodnie turystyczne pełne są technicznych rozwiązań, które świetnie sprawdzą się podczas każdej aktywności górskiej a także podczas codziennego użytku.

Softshellowe spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek (fot. trangoworld.com)
Softshellowe spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek (fot. trangoworld.com)

Materac Trangoworld Micro Air

Jak zapewnić komfortowy sen w każdych warunkach? Czy na wyprawę wybrać niezawodną karimatę, matę samopompującą czy turystyczny materac dmuchany? Odpowiedzią na to pytanie jest materac dmuchany Trangoworld Micro Air. Micro Air to uniwersalny materac turystyczny, przeznaczony do użytku w chłodniejsze dni. Materac charakteryzuje się niewielkimi wymiarami po skompresowaniu oraz niską wagą (440g).  Wypełnienie ociepliną syntetyczną Primaloft pozwala otrzymać współczynnik izolacji cieplnej (R Value) na poziomie 3,2. Materiał zewnętrzny materaca został wykonany w technologi Artistop, zapobiegającej zsuwaniu się śpiwora z maty. Jest to niezwykle ważny czynnik, który wpływa na komfortowy sen w wymagającym terenie. Ogromną zaletą materaca Trangoworld Micro Air jest obszerny korek, którym można szybko napompować matę (potrzeba 15 wydechów). Zamocowany zawór zwrotny chroni powietrze przed uciekaniem.

Materac dmuchany Trangoworld Micro Air (fot. trangoworld)
Materac dmuchany Trangoworld Micro Air (fot. trangoworld.com)