Trangoworld – prezentacja marki

Trangoworld odzież górska , spodnie trekkingowe

Historia Trangoworld

Historia marki Trangoworld rozpoczęła się w 1928 r., gdy dwóch znajomych- wspinacz i miłośnik kanioningu, otworzyło firmę w Saragossie. Zajmowała się ona sprowadzaniem materiałów do produkcji nart i kajaków. Z czasem, pod nazwą Artiach, rozpoczęła produkcję sprzętu outdoorowego, skupiając się głównie na sprzęcie campingowym. Już w latach 70-tych XX wieku firma Artiach posiadała 40 procent udziałów na hiszpańskim rynku sprzętu campingowego, zarówno turystycznego, górskiego jak i militarnego. Następne lata jedynie umacniały firmę jako lidera na hiszpańskim rynku outdoorowym. W 1986 roku, pod nazwą Trango, firma zapoczątkowała projekt, który miał na celu stworzenie marki produkującej techniczną i specjalistyczną odzież dla fanów górskich aktywności. Obie marki działały równolegle do początku XXI wieku. Później obie marki połączyły się i zaczęły działać jako Trangoworld.
Marka pod inną nazwą zajmowała się produkcją m.in. kajaków (fot. trangoworld)
Marka pod inną nazwą zajmowała się produkcją m.in. kajaków (fot. trangoworld.com)

Geneza nazwy Trangoworld

Nazwa firmy została zaczerpnięta od słynnych wież Trango Tower w masywie Karakorum. Wieże, mierzące ok. 6200 m i ich pionowe ściany, o długości prawie dwóch kilometrów, dają możliwość wspinania się w jednym z najbardziej wymagających i rozpoznawalnych miejsc na świecie. Konieczność przeciwstawienia się zarówno wymagającym warunkom pogodowym jak i technicznym, zmusza wspinaczy nie tylko do świetnego przygotowania fizycznego, ale także uważnego doboru wyposażenia. To właśnie wspinaczka na te szczyty stała się punktem odniesienia dla twórców projektu Trangoworld, chcącym zapewnić sprzęt wspinaczkowy na najwyższym poziomie. Stała innowacja materiałów, krojów oraz bliska współpraca z profesjonalnymi wspinaczami to trzy filary rozwoju marki. Cztery RDIE, stanowiące akronim słów Research (badanie), Development (rozwój), Innovation (innowacja) oraz Experimentation (eksperymentowanie), stanowią DNA marki. Warto wspomnieć, że za sprawą Trangoworld w Hiszpanii pojawiły się pierwsze kurtki Gore-Tex.
Alex Txikon podczas zimowej wyprawy Pumori-Everest2018 (fot. trangoworld)
Alex Txikon podczas zimowej wyprawy Pumori-Everest2018 (fot. trangoworld.com)

Oferta Trangoworld

Szeroka oferta odzieży Trangoworld została zaprojektowana z myślą o każdej aktywności górskiej. Produkty przyporządkowano do sześciu linii produktowych:
 • TRX2 – najbardziej zaawansowane technicznie produkty Trangoworld. Przy projektowaniu produktów TRX2 udział bierze czołowy himalaista – Alex Txikon.
 • Impulse – linia przeznaczona dla wszystkich, stawiających na lekkość i oddychalność. Produkty zostały zaprojektowane głównie z myślą o skitourowcach i biegaczach trailowych.
 • Alpine – linia produktów trekkingowych, na szczególną uwagę zasługują genialne softshellowe spodnie trekkingowe (Trangoworld Prote Fi lub Trangoworld Rovek).
 • Evasion – linia funkcjonalnych, uniwersalnych produktów turystycznych wśród których na szczególną uwagę zasługują produkty wykonane w technologii anti-mosquito.
 • Boulder – linia wygodnych i nieograniczających ruchów produktów dedykowanych dla wspinaczy.
 • Junior – jako jedna z niewielu marek Trangoworld posiada pełną kolekcję dla dzieci.
Naturalne środowisku dla produktów linii TRX2 oraz Alpine (fot. Chechu Arribas / trangoworld)
Naturalne środowisku dla produktów linii TRX2 oraz Alpine (fot. Chechu Arribas / trangoworld.com)
W ofercie Trangoworld znaleźć można także sprzęt turystyczny:
 • materace oraz maty samopompujące,
 • śpiwory puchowe oraz śpiwory syntetyczne,
 • plecaki wspinaczkowe oraz plecaki turystyczne,
 • buty trekkingowe oraz buty podejściowe.
W każdym z produktów łatwo jest odnaleźć ducha Trangoworld, wyrażającego:
 • promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia,
 • poszanowanie środowiska naturalnego,
 • rozwój osobisty i integrację społeczną poprzez aktywności outdoorowe,
 • zwalczanie siedzącego trybu życia, nudy i stresu, wywołanych pędem nowoczesnego świata.

Odpowiedzialność za środowisko

Trangoworld to nie tylko wysokiej jakości produkty charakteryzujące się dobrym krojem i ciekawym designem. Trangoworld to przede wszystkim najlepsze materiały, wykonane przez czołowych producentów z myślą o wpływie na środowisko. Wiele produktów marki wykonanych zostało z materiałów powstałych w procesie recyclingu. Ponadto większość produktów Trangoworld posiada certyfikat bluesign.

Ekologiczne produkty Trangoworld (fot. Trangoworld.com)
Ekologiczne produkty Trangoworld (fot. Trangoworld.com)
 • Wszystkie spodnie Trangoworld wykonane są z materiałów posiadających certyfikat bluesign.
 • 100% kolekcji Trangoworld TRX2 wykonana jest z materiałów posiadających certyfikat bluesign, natomiast produkty puchowe posiadają certyfikat RDS. Certyfikat RDS oznacza, że puch i pierze pochodzi z kaczek i gęsi, które przez cały okres hodowli zapewnione miały odpowiednie warunki życiowe. Ptaki podczas hodowli nie mogą być przymusowo karmione, nie mogą cierpieć z powodu strachu i bólu. Puch i pierze nie mogą być pozyskiwane z żywych ptaków.
 • 100% wykończeń hydrofobowych materiałów DWR (Durable Water Repellent) w kolekcji TRX2, Impulse oraz Alpine zostało wykonanych bez wykorzystania niebezpiecznych dla środowiska oraz ludzkiego zdrowia substancji chemicznych, powstałych na bazie fluoru (PFC).
Logo Bluesign (bluesign.com)
Logo Bluesign (bluesign.com)

Bluesign to branżowy standard firmy produkującej tkaniny – Schoeller Textil AG. Logiem bluesign oznaczone są produkty, które zostały wyprodukowane ze spełnieniem określonych norm ochrony środowiska, a także bezpieczeństwa i higieny pracy (przestrzeganie warunków pracy zgodnie z konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy). Aby produkt otrzymał certyfikat bluesign na każdym etapie produkcji i u wszystkich dostawców musi spełniać określone normy. Certyfikat bluesign posiadają wszystkie produkty w kolekcji Trangoworld TRX2, ponad 80% kolekcji Alpine oraz 70% kolekcji Evasion.

Wybrane produkty Trangoworld

Oferta marki stanowi ponad sto produktów w zróżnicowanej kolorystyce. W związku z tym, trudno jest przedstawić każdy produkt z osobna. Chcielibyśmy jednak zaprezentować kilka produktów, które świetnie wyrażają filozofię Trangoworld. O spodniach trekkingowych Trangoworld, możesz przeczytać też w naszym innym artykule:

Spodnie trekkingowe Trangoworld

Techniczne spodnie trekkingowe Trangoworld TRX2 Soft Pro

Linia produktów TRX2 stanowi najbardziej zaawansowane technicznie produkty Trangoworld, a przy ich projektowaniu biorą udział czołowi hiszpańscy wspinacze. Produkty TRX2 przeznaczone są do działań w najtrudniejszych warunkach gór wysokich. Produkty te wykonano z najlepszych i najbardziej uznanych materiałów, z ogromną dbałością o detale. Świetnym przedstawicielem tej linii produktowej są zimowe spodnie trekkingowe Trangoworld TRX2 Soft Pro. Spodnie zaprojektowane zostały z myślą o wspinaczce, trekkingu wysokogórskim jak i skitouringu. Ten uniwersalny produkt wykonany został z rozciągliwego materiału Gore-Tex Infinium™ oraz Cordura WR Free4Move. Zastosowanie obu materiałów zapewnia ochronę przed śniegiem, deszczem jak i wiatrem. Spodnie mają odpinane szelki oraz rozpinane kołnierze śnieżne, zakończone silikonową taśmą, uniemożliwiającą dostanie się śniegu pod nogawkę. Od strony wewnętrznej rozpinane nogawki zostały dodatkowo wzmocnione Kevlarem. Dwie kieszenie frontowe i kieszeń cargo na lewej nogawce zostały tak zaprojektowane, aby nie kolidować z uprzężą. Największą zaletą spodni Trangoworld TRX2 Soft Pro, jest to, co nie zawsze zauważa się na początku – świetny krój, dopasowanie oraz wykonanie. W trosce o środowisko spodnie zostały wykonane zgodnie ze standardem bluesign oraz w technologi PFC Free.

Spodnie Trangoworld TRX2 Soft Pro podczas skitouringu w Norwegii (Lyngen) (fot. Jorge Garcia-Dihinx/trangoworld )
Spodnie Trangoworld TRX2 Soft Pro podczas skitouringu w Norwegii (Lyngen) (fot. Jorge Garcia-Dihinx/trangoworld.com )

Spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek

Jak na eksperta w produkcji spodni trekkingowych przystało, w swojej ofercie Trangoworld posiada szeroką gamę spodni turystycznych. Na szczególną uwagę zasługują spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek , dedykowane na okres jesienno-wiosenny. Zwiększona gramatura autorskiego materiału z recyklingu Free4Move zapewnia komfort użytkowania również podczas chłodnych zimowych dni. Niestety zdjęcia nie oddają rzeczywistego dopasowania spodni do użytkownika, dopiero podczas mierzenia objawia się prawdziwa tajemnica spodni Trangoworld Rovek. Na dodatkową wygodę wpływa elastyczny pas z regulowanym paskiem, umożliwiającym łatwe i szybkie dopasowanie. Podobnie jak wszystkie softshellowe spodnie trekkingowe, Trangoworld Rovek doskonale transportują nagromadzoną podczas wysiłku wilgoć oraz bardzo szybko schną po zamoczeniu. Te nowoczesne spodnie turystyczne pełne są technicznych rozwiązań, które świetnie sprawdzą się podczas każdej aktywności górskiej, a także podczas codziennego użytku. W trosce o środowisko spodnie zostały wykonane zgodnie ze standardem bluesign oraz w technologi PFC Free.

Softshellowe spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek (fot. trangoworld.com)
Softshellowe spodnie trekkingowe Trangoworld Rovek (fot. trangoworld.com)

Materac Trangoworld Micro Air

Jak zapewnić komfortowy sen w każdych warunkach? Czy na wyprawę wybrać niezawodną karimatę, matę samopompującą czy turystyczny materac dmuchany? Odpowiedzią na to pytanie jest materac dmuchany Trangoworld Micro Air. Micro Air to uniwersalny materac turystyczny, przeznaczony do użytku w chłodniejsze dni. Materac charakteryzuje się niewielkimi wymiarami po skompresowaniu oraz niską wagą (440g).  Wypełnienie ociepliną syntetyczną Primaloft pozwala otrzymać współczynnik izolacji cieplnej (R Value) na poziomie 3,2. Materiał zewnętrzny materaca został wykonany w technologi Artistop, zapobiegającej zsuwaniu się śpiwora z maty. Jest to niezwykle ważny czynnik, który wpływa na komfortowy sen w wymagającym terenie. Ogromną zaletą materaca Trangoworld Micro Air jest obszerny korek, którym można szybko napompować matę (potrzeba 15 wydechów). Zamocowany zawór zwrotny chroni powietrze przed uciekaniem. Warto zauważyć, że każdy z materacy Trangoworld Micro Air jest indywidualnie testowany

Materac dmuchany Trangoworld Micro Air (fot. trangoworld)
Materac dmuchany Trangoworld Micro Air (fot. trangoworld.com)

Może Cię także zainteresować: