Chwytotablica drewniana Y&Y Vertical

Chwytotablica YY Vertical Verticalboard One (fot. YY Vertical)

Chwytotablica drewniana Y&Y Vertical

Kilka lat temu, po miesiącach testów i modyfikacji na rynku pojawiła się pierwsza uniwersalna chwytotablica marki – VerticalBoard One. Zauważalny sukces oraz pozytywne opinie zmotywowały firmę do pracy nad rozwojem tego projektu. Po wykonaniu analizy rynku oraz potrzeb wspinaczy, rozpoczęto pracę nad nowymi modelami. Współpraca działu projektowego, w którym zasiadają doświadczeni wspinacze wraz z trenerami i profesjonalistami zaowocowała pojawieniem się 3 nowych modeli. Obecnie dostępne są cztery modele chwytotablic, które pozwalają wybrać produkt odpowiedni do potrzeb, poziomu zaawansowania oraz celów każdego wspinacza. Ponadto w ofercie Y&Y Vertical znajdują się dwa modele chwytotablic mobilnych, które są niezwykle przydatne podczas rozgrzewki lub sesji treningowej na wyjeździe. Niewątpliwą zaletą każdego modelu jest możliwość łatwego zamontowania gumy odciążającej oraz wyraźne oznaczenie każdego chwytu: głębokości i kąta pochylenia. Jest to przydatne przy planowaniu treningu lub realizacji rozpiski treningowej.

Chwytotablice VerticalBoard wykonano z miękkiego drewna topoli będącego łagodnym dla skóry, a jednocześnie zapewniającego doskonałe tarcie. Zaokrąglone krawędzie chwytów zaprojektowano, przetestowano, a następnie modyfikowano tak aby połączyć komfort i ergonomię. Co istotne istotne wszystkie modele powstały z myślą o ekologii. Topola to drzewo charakteryzujące się szybkim „rozwojem”, które nie potrzebuje wiele wody aby osiągnąć optymalne dla produkcji chwytotablic parametry. Do produkcji chwytotablic mobilnych zastosowano natomiast twardsze i wytrzymalsze na uszkodzenia, jasne drewno kauczukowe pochodzące z recyclingu.

Wkrótce w oparciu o materiały Y&Y Vertical  przygotujemy artykuł o tym jak trenować na chwytotablicy.

VerticalBoard Light chwytotablica dla początkującego wspinacza

Chwytotablica VerticalBoard Light została zaprojektowana z myślą o początkujących wspinaczach pragnących rozpocząć swoją przygodę z tego typu przyrządem wspinaczkowych. Niewielkie wymiary chwytotablicy sprawiają, że będzie ona ładnym dodatkiem do wnętrza. Głębokie wygodne chwyty pozwalają na spokojny i systematyczny rozwój wspinaczkowych umiejętności. Chwytotablica drewniana VerticalBoard Light świetnie zastąpi drążek.  Model ten posiada 7 różnorodnych chwytów: krawądki, oblaki, klamy i jest przewidziany dla wspinaczy pokonujących wyceny 5B – 6C+. Centralny chwyt umożliwia łatwe umieszczenie rozciągliwej gum, która odciąży nas podczas zwisów lub podciągania. Wraz z rozwojem, gdy chwyty okażą się już za duże, możemy je zmodyfikować za pomocą mocowanych magnetycznie listewek zmniejszających chwyt o 10mm (dodatkowo do kupienia). W bardziej zaawansowanych modelach VerticalBoard One i Evo, inserty są w zestawie.

 • Wymiary: 54 x 9 x 5 cm
 • Waga: 800g
 • Głębokość symetrycznych krawądek: 20mm, 25mm, 45mm
 • Głębokość chwytu centralnego: 40mm
 • Symetryczne oblaki: 30°
 • Oblak centralny: 20°
 • 2 klamy po bokach, które mogą zastąpić drążek, idealne do podciągania
Chwytotablica drewniana YY Vertical Verticalboard Light pozwala na trening z gumą (fot. YY Vertical)
Chwytotablica drewniana YY Vertical Verticalboard Light pozwala na trening z gumą (fot. YY Vertical)

VerticalBoard First chwytotablica dla średnio zaawansowanego wspinacza

Chwytotablica VerticalBoard First to rozbudowana wersja modelu Light. Model First posiada większe wymiary i więcej chwytów. Chwytotablica drewniana VerticalBoard First, powstała z myślą o początkujących wspinaczach mających podstawowe doświadczenie z tego typu przyrządem. Świetnie sprawdzi się także dla średnio zaawansowanych wspinaczach pragnących wykonać krok do przodu w skali pokonywanych trudności. Model ten posiada 10 różnorodnych chwytów: krawądki, oblaki, klamy i jest przewidziany dla wspinaczy pokonujących wyceny 5B – 7B+.

Podobnie jak w wypadku pierwszego modelu, centralny chwyt umożliwia łatwe umieszczenie rozciągliwej gumy, która odciąży nas podczas podciągania lub zwisów. Po kilku latach treningu gdy, staniemy się zaawansowanymi wspinaczami i znacząco zwiększymy siłę palców możemy dokupić magnetycznie listewki zmniejszające każdy chwyty o 10mm. Ta opcja sprawia, że model ten pozwala na rozbudowany trening i wieloletni rozwój.

 • Wymiary: 54 x 13 x 5 cm
 • Waga: 920g
 • Głębokość symetrycznych krawądek: 20mm, 22mm, 33mm, 45mm
 • Głębokości chwytów centralnych: 40mm, 24mm
 • Symetryczne oblaki: 35°
 • Oblak centralny: 20°
 • 2 klamy po bokach, które mogą zastąpić drążek, idealne do podciągania
YY Vertical Verticalboard First to chwytotablica drewniana dla średniozaawansowanych wspinaczy (fot. YY Vertical)
YY Vertical Verticalboard First to chwytotablica drewniana dla średnio-zaawansowanych wspinaczy (fot. YY Vertical)

VerticalBoard One – pierwsza drewniana chwytotablica w ofercie Y&Y Vertical

Drewniana chwytotablica VerticalBoard One była pierwszym tego typu produktem w ofercie marki. Jest to więc najbardziej rozpoznawalna i najbardziej uniwersalna chwytotablica opisana w tym zestawieniu. Przewidziana jest dla wspinaczy pokonujących trudności w przedziale 5B-8B. Sprawdzi się więc zarówno dla średnio zaawansowanych wspinaczy jak i ekspertów. VerticalBoard One posiada 11 różnorodnych chwytów: krawądki, dwójki, oblaki, klamy. Centralny uchwyt w formie drążka umożliwia wykonywanie ćwiczeń na jednej ręce lub mocowanie gumy do treningu z odciążeniem. W zestawie z chwytotablicą znajdują się dwa inserty umożliwiające zmniejszenie krawądek o 10mm.  Użycie insertów podczas treningu daje nam więc 4 dodatkowe głębokości dla symetrycznych krawądek. W efekcie najmniejszy chwyt o głębokości 8mm pozwala na trening dla zaawansowanych wspinaczy. To wszystko sprawia, że model ten pozwala na długofalowy rozwój wspinaczkowy i osiągnięcie poprzez trening wysokiego poziomu siły palców.

 • Wymiary: 62 x 13 x 5,5 cm
 • Waga: 1230g
 • Głębokość symetrycznych krawądek: 18mm, 20mm, 25mm, 45mm + 25mm pod kątem 30°
 • Głębokość symetrycznych dwójek: 30mm, 50mm
 • Symetryczne oblaki: 35°
 • Oblak centralny: 20°
 • Drążek na jedną rękę jako chwyt centralny. Pozwala zamocowanie gumy do odciążania.
 • 2 klamy po bokach, które mogą zastąpić drążek, idealne do podciągania
 • Insert magnetyczny zmniejszający chwyty o 10mm – mamy więc dodatkowo symetryczne krawądki: 8mm, 10mm, 15mm i 35mm.
VerticalBoard First to pierwsza chwytotablica drewniana w kolekcji YY Vertical (fot. YY Vertical)
VerticalBoard One to pierwsza chwytotablica drewniana w kolekcji YY Vertical (fot. YY Vertical)

VerticalBoard Evo – najtrudniejsza chwytotablica Y&Y Vertical

VerticalBoard EVO to model dla zaawansowanych wspinaczy i profesjonalistów pragnących zarówno poprawić jak i utrzymać siłę palców. Nie bez powodu model ten jest opisany jako dedykowany dla wspinaczy na poziomie 6C – 9C. Wyjściowo model ten posiada 14 zróżnicowanych chwytów: krawądki, dwójki, fakery oblaki i klamy. Podobnie jak w modelu VerticalBoard ONE w zestawie znajdziemy dwa inserty umożliwiające zmniejszenie każdej z krawądek o 10mm. Zastosowanie insertów daje nam 3 dodatkowe głębokości symetrycznych krawądek. Ponadto jednoczesne użycie dwóch insertów w chwycie centralnym, pozwala nam zmniejszyć go o 10 i 20mm. Centralny uchwyt w formie drążka umożliwia podciąganie na jednej ręce lub mocowanie gumy do treningu z odciążeniem.

 • Wymiary: 65 x 14 x 5,5cm
 • Waga: 1550g
 • Głębokość symetrycznych krawądek: 18mm, 20mm, 25mm + 30mm pod kątem 35°
 • Głębokość symetrycznych dwójek: 20mm + 25mm pod kątek 30°
 • Dwa rodzaje symetrycznych fakerów.
 • Symetryczne oblaki: 43° , 38°
 • Oblak centralny: 30°
 • Głębokość chwytu centralnego: 40mm
 • Drążek jako chwyt centralny
 • 2 klamy po bokach, które mogą zastąpić drążek, idealne do podciągania
 • Insert magnetyczny zmniejszający chwyty o 10mm – mamy więc dodatkowo symetryczne krawądki: 8mm, 10mm, 15mm i centralną o wymiarze 30mm lub 20mm (przy użyciu dwóch insertów jednocześnie)
Chwytotablica dla zaawansowanych - YY Vertical EVO (fot. YY Vertical)
Chwytotablica dla zaawansowanych – YY Vertical EVO (fot. YY Vertical)

Chwytotablica mobilna – rozgrzewka w skałach jak i trening podczas urlopu lub w delegacji

Podczas gdy pierwsze chwytotablice powstały już kilkanaście lat temu, tak trend używania chwytotablic mobilnych pojawił się dopiero w ostatnich latach. Użycie chwytotablicy mobilnej w skałach świetnie sprawdzi się podczas rozgrzewki. Często wykorzystywana jest także, do aktywacji mięśni lub palców po dłuższej przerwie chwilkę przed wstawką. Szczególnie przydatna jest w chłodniejsze dni, gdy podczas asekurowania partnera zmarzną nam palce. Gdy 5 minut przed wstawką w drogę pobudzimy palce do pracy, unikniemy efektu utraty czucia po przejściu kilku metrów drogi. Chwytotablica mobilna świetnie sprawdzi się także do utrzymania formy podczas urlopu lub w delegacji, gdy nie jesteśmy w stanie iść na ścianę lub jechać w skały aby zrobić odpowiedniej jednostki treningowej. Chwytotablica mobilna może zostać zamocowana zarówno do skały przy użyciu np. karabinka wpiętego do punku asekuracyjnego lub na gałęzi drzewa. Po jej zamontowaniu należy zwrócić uwagę, czy jest ona stabilna i nie obróci nam się podczas jej użycia. W ofercie marki Y&Y Vertical  znaleźć można dwa rodzaje chwytotablicy mobilnej: La Baguette i Travelboard.

Drewniana chwytotablica mobilna YY Baguette umożlwia trening w każdym miejscu (fot. YY Vertical)
Drewniana chwytotablica mobilna YY Vertical Baguette umożliwia trening w każdym miejscu (fot. YY Vertical)

Chwytotablica mobilna La Baguette

Pierwsza z nich jak sama nazwa wskazuje przypomina klasyczną francuską bagietkę. Niewielkie wymiary (47 x 4 x 4 cm) oraz waga (380g) sprawiają, że bez większych problemów możemy ją zabrać ze sobą w skały. Konstrukcja i rodzaje dostępnych chwytów zapewniają szeroką wszechstronność. Chwytka mobilna YY Vertical posiada cztery symetryczne krawądki (10mm, 15mm, 20mm, 25mm) oraz jedną centralną (30mm). Ponadto „ramę” wykorzystać możemy jako drążek. Analizując głębokość listewek zauważymy, że model ten pozwala na rozgrzewkę dla wspinacza na każdym poziomie.

Chwytotablica mobilna YY Vertical Baguette. (fot. YY Vertical)
Chwytotablica mobilna YY Vertical Baguette. (fot. YY Vertical)

Travelboard – chwytotablica mobilna

Chwytotablica Y&Y Vertical Travelboard konstrukcją przypomina klasyczną chwytotablicę. Troszkę większe wymiary (34 x 10 x 3cm) oraz waga (485g) niż w wypadku „bagietki” sprawiają wrażenie mniej „mobilnego”. Trzy szerokie listwy (10mm, 15mm, 25mm) oraz symetryczne dziury na jeden palec pozwalają zarówno na rozgrzewkę przed sesją treningową jak i dobry trening na „wyjeździe”. Prosty design oraz przyjemne w dotyku drewno kauczukowe pochodzące z recyclingu sprawdzi się zarówno dla początkujących jak i ekspertów.

Drewniane przyrządy treningowe dla wspinaczy

Poza chwytotablicami w swojej ofercie marka Y&Y Vertical posiada kilka ciekawych drewnianych przyrządów treningowych zaprojektowanych z myślą o wspinaczach. Przyrządy treningowe mogą służyć zarówno do szerokiego spectrum ćwiczeń ogólnorozwojowych jak i do budowania typowo wspinaczkowej siły palców. Drewniane przyrządy treningowe w ofercie Y&Y Vertical to:

 • drewniane kulki o różnych średnicach
 • drewniane wałki do podciągania o różnych średnicach
 • drewniane systemy treningowe – Penta, Triangle, Rocky
 • kostki i dziurki do wiszenia – Cube, Duo, Mono
 • kółka gimnastyczne
YY Vertical Penta - drewniany przyrząd treningowy, który możesz wziąć ze sobą wszędzie (fot. YY Vertical)
YY Vertical Penta – drewniany przyrząd treningowy, który możesz wziąć ze sobą wszędzie (fot. YY Vertical)

 

Drewniana szczotka do czyszczenia chwytów wspinaczkowych.

W ofercie marki dostępne są dwa modele drewnianych szczotek do czyszczenia chwytów: Infinity Brush oraz Vertical Brush. Oba modele występują w dwóch rozmiarach: małym i dużym. Model Vertical Brush to klasyczna drewniana szczotka do chwytów wspinaczkowych. Szczotka powstała z resztek drewna topolowego pozostałego przy produkcji chwytotablic VerticalBoard. Drewniana rączka o przyjemnym designie, połączona z gęstym włosiem dzika idealnie usuwa brud i zbędną magnezję z chwytów wspinaczkowych. Włosie dzika pozwala na używanie szczotki w każdym miejscu bez obaw o uszkodzenie skały, chwytów czy też drewnianych przyrządów treningowych.

Wyjątkowa pod względem włosia jest szczotka YY Vertical Infinity. W modelu tym zastosowano sztuczne nylonowe włosie o bardzo dużej gęstości. Duża gęstość oraz wysoka sztywność powoduje, że szczotka genialnie czyści chwyty wspinaczkowe z magnezji. Co jednak istotne! Niestety ze względu na swoją bardzo wysoką twardość, szczotka nie może być używana do czyszczenia drewnianych przyrządów wspinaczkowych, oraz w miękkich skałach takich jak piaskowiec czy wapień!

 

Klasyczna szczotka do chwytów Verticalbrush (fot. YY Vertical)
Klasyczna szczotka do chwytów Verticalbrush (fot. YY Vertical)

Może Cię także zainteresować: