Betastick, czyli kij do wieszania ekspresów

Nieraz podczas wspinaczkowej kariery będąc w skałach, spotykamy się z sytuacją, gdy pierwszy ring znajduje się dość wysoko nad ziemią, a my nie mamy pewności czy dojdziemy do niego bez odpadnięcia grożącego co najmniej lekkim poobijaniem się. Często też podczas próby przejścia drogi natrafiamy w miejsce, w którym nie jesteśmy w stanie znaleźć właściwych patentów na przejście fragmentu skały,  co wzbudza przerażenie przed odpadnięciem, zanim uda nam się wpiąć do kolejnego stałego punktu asekuracyjnego. Przez lata z pomocą przychodziły nam długie patyki znalezione w pobliskim lesie lub po prostu przerobione wędki z ogrodniczym ściskiem zamontowanym przy pomocy „powertepa”. Takie rozwiązania były jednak mało komfortowe w użyciu i posiadały liczne wady i ograniczenia. W czasach wszechobecnej innowacji i dążenia do doskonałości na pomoc przychodzi nam specjalnie zaprojektowany kij do wieszania ekspresów marki  Beta Climbing Designs, którego autorem są dwaj Brytyjczycy: Si Berry oraz Ian Barnes. Obecnie na rynku dostępna jest już druga odsłona tego popularnego produktu. Kij BetaStick EVO różni się od swojego poprzednika przebudowaną głowicą oraz zastąpieniem skręcanego systemu rozporowego systemem systemem zaciskowym typu powerlock.

kij betastick EVO
System zaciskowy w kiju betastick EVO (fot. betaclimbingdesign.com)

Dostępne modele kija do wpinek – Betastick

Obecnie na rynku polskim dostępny jest model kijów do wieszania ekspresów marki Beta Climbing Designs, jest to model BetaStick V2 w wersji: Technical, Standard oraz Long. Z pewnością najpopularniejszymi i zarazem najbardziej wszechstronnymi modelami są kije Betastick EVO Super Standart oraz Betastick EVO Ultra LongPosiadają one zbliżoną konstrukcję opartą na teleskopowych segmentach zaopatrzonych w elementy typu powerlock pozwalające na ustawienie dowolnej długości kija. Obie wersje różnią się długością przed i po maksymalnym rozłożeniu, wersja Betastick EVO Ultra Long pozwala nam na operowanie między długościami 113-648cm, natomiast wersja Betastick EVO Super Standart między 74-374cm. Odmienną konstrukcję zbliżoną do sondy lawinowej posiadał nieprodukowany już model Betastick V2 Technical. Dzięki takiemu rozwiązaniu składa się on do długości 51cm, co pozwala na łatwy transport kija w plecaku lub w bagażu podręcznym w samolocie. Minusem tego rozwiązania jest natomiast konieczność rozłożenia go do pełnej długości 3,2m oraz znaczna utrata sztywności w stosunku do innych wersji wynikająca z jego sondowej budowy. Osobiście używam starszej wersji kija Betastick V2 Standard, jego długość dotychczas była dla mnie w pełni wystarczajaca, aczkolwiek raz na Frankenjurze zdarzyło mi się ledwo dostęgać przy jego użyciu do pierwszej wpinki.

kije BetaStick Ultra long, Super Standart i Ultra standart (betaclimbingdesign.com)

Wpinanie ekspresa do ringa za pomocą kija BetaStick

Każdy z kijów do wpinek posiada specjalnie zaprojektowaną głowicę pozwalającą z łatwością wpinać ekspresy do ringów oraz linę do już wiszących wpinek. Karabinek ekspresa montujemy tak jak na poniższym zdjęciu, a następnie za pomocą specjalnych metalowych wąsów łapiemy zamek po jego otworzeniu. Po kontakcie z ringiem ekspres bez problemu w nim zostaje, a my możemy cieszyć się bezpiecznym wspinaniem. Całą operację można prześledzić w przygotowanym FILMIE.

głowica kija BetaStick EVO (betaclimbingdesign.com)

Wpinanie liny do ekspresa za pomocą kija BetaStick

Istnieją dwa sposoby wpinania liny za pomocą kija do ekspresa. W obu przypadkach zaczynamy od stworzenia pętelki, która imituje nam ruch jaki wykonujemy wpinając linę do ekspresa. Następnie montujemy pętelkę na głowicy za pomocą owych „wąsów” lub taśmy velcro tak jak na poniższym zdjęciu. Gdy pętelka złapie nam karabinek, do którego się chcemy wpiąć, pociągamy delikatnie za linę i już mamy zrobioną wpinkę 🙂 Na przygotowanym przez Beta Climbing Designs FILMIE można zaobserować jeszcze jedną możliwość wpinania liny do ekspresa.  Podczas wieszania liny za pomocą kija należy zwrócić uwagę na prawidłowe ułożenie liny w ekspresie.

Wpinanie liny do ekspresa przy pomocy kija starszego modelu kija BetaStick (fot. Maciek Smolnik)
Wpinanie liny do ekspresa przy pomocy kija BetaStick EVO                                       (fot. betaclimbingdesign)

Wypinanie ekspresa z ringa za pomocą kija BetaStick

Kije BetaStick posiadają nie tylko magiczną umiejetność wpinania ale także wypinania ekspresów. Do wypięcia ekspresa potrzebujemy trzech elementów: kija, liny oraz jednego karabinka ekspresowego. Całą operację zaczynamy od włożenia karabinka do głowicy, następnie podobnie jak w wypadku wpinania liny do ekspresa z liny tworzymy lasso, które dociskamy za pomocą otwartego zamka karabinka. W pętelkę stworzoną z liny przekładamy ekspres, który chcemy zdjąć. Gdy lina znajduje się na wysokości zamka ciągniemy mocno za linę do momentu aż w pełni otworzymy zamek, następnie należy tylko mocno trzymać linę z kijem i zwinnym ruchem wyciągnąć ekspres z ringa.Z opisu brzmi kosmiecznie? Jest to jednak banalnie proste, wystarczy obejrzeć ten FILM aby łatwiej przyswoić sobię tą umiejętność.

wypinanie liny kijem betastick
Wypinanie liny kijem Betastick EVO (fot. betaclimbingdesign.com)

Czyszczenie chwytów za pomocą kija BetaStick

Ponadto Betastick pozwala zamontować szczoteczkę umożliwiającą czyszczenie kluczowych chwytów na dużej wysokości. Montaż wąskiej szczoteczki do czyszczenia chwytów takiej jak np. Edelrid Boulder Brush odbywa się przy użyciu specjalnego otworu w głowicy kija, natomiast do montażu szczoteczki o innej szerokości wykorzystujemy podobnie jak w wypadku wpinania liny do ekspresa taśmę Velcro.

bet climbing design
Mocowanie szczotki na kiju BetaStick (fot. Maciek Smolnik)

Czy warto zainwestować w BetaSticka?

Kij do wieszania ekspresów marki  Beta Climbing Designs jest z pewnością świetnym uzupełnieniem sprzętu wspinaczkowego, zwiększającym poczucie bezpieczeństwa w skałach. Betastick może nas pośrednio ochronić przed niebezpiecznymi lotami podczas próby przejścia od ringa do ringa na trudnej drodze wspinaczkowej lub dojścia do pierwszego stałego punktu asekuracyjnego. Powinniśmy jednak pamiętać, że dla wielu wspinaczy używanie takiego sprzętu jest nieetyczne i utożsamiane ze sztucznym ułatwieniem. Moim zdaniem w skałach powinniśmy mieć jednak na uwadze przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa, które w określonych wypadkach na drogach sportowych może nam zapewnić kij do wieszania ekspresów marki Beta Climbing Designs.

Maciek Smolnik

1 thought on “Betastick, czyli kij do wieszania ekspresów

Komentarze są wyłączone.