Kolorowy sprzęt wspinaczkowy

kolorowe karabinki DMM (fot. dmmclimbing.com)

Czy kolorowy karabinek to fanaberia? Kwestia lansu? A może posiadanie kolorowego sprzętu jest rzeczywiście uzasadnione? W poniższym artykule postaramy się szybko i klarownie odpowiedzieć, jak to jest z tym kolorowym sprzętem wspinaczkowym.

Kolorowe karabinki niezakręcane

Dzięki przeprowadzeniu procesu anodyzacji, producenci sprzętu wspinaczkowego mogą stworzyć swój sprzęt właściwie w każdym kolorze. Przeglądając ofertę producentów sprzętu wspinaczkowego takich jak DMM (DMM Phantom , DMM Chimera) , Black Diamond (Black Diamond MiniWire , Black Diamond LiteWire)  lub Ocun Kestrel, możemy zauważyć, że większość karabinków produkowana jest w określonej kolorystyce. Właściwie każda firma oferuje co najmniej jeden set niezakręcanych karabinków, w pięciu lub sześciu różnych kolorach. Zestawy te dedykowane są wspinaczom, chcącym uporządkować swój sprzęt do wspinania na własnej asekuracji. Jak wiadomo, aby łatwo rozróżnić wielkości poszczególnych elementów, każdemu rozmiarowi frienda, kości lub hexa, przypasowany został odpowiedni kolor. Posiadając zestaw kolorowych niezakręcanych karabinków, kompatybilnych z kolorystyką sprzętu do wspinania na własnej asekuracji, z łatwością możemy posegregować sprzęt na uprzęży. Taka segregacja znacznie przyspieszy operacje sprzętowe w skale. Niestety odcienie kolorów między markami delikatnie się różnią. Mając kości mechaniczne DMM Dragon lub DMM Dragonfly  najlepiej wybierać niezakręcane kolorowe karabinki marki DMM, natomiast mając friendy Black Diamond Camalot powinniśmy celować w kolorowe karabinki Black Diamond.

kolorowy sprzęt trad i karabinki kolorowe DMM (fot. dmmclimbing.com)
Przykładowe rozmieszczenie sprzętu do wspinania na własnej asekuracji DMM (fot. dmmclimbing.com)

Kolorowy sprzęt wspinaczkowy powstaje w procesie anodyzacji:

Anodyzacja sprzętu wspinaczkowego DMM

Kolorowe karabinki zakręcane

Marka DMM jest jedną z niewielu, która oferuje swoje topowe karabinki zakręcane takie jak DMM Phantom HMS lub DMM Shadow w różnych kolorach. Obecnie karabinki DMM dostępne są w czterech kolorach: limonkowym, pomarańczowym, ciemnoszarym oraz standardowym – srebrnym. Większość marek swoje karabinki zakręcane produkuje w jednym lub dwóch kolorach. Wykorzystanie różnokolorowych karabinków podczas wspinaczki wielo-wyciągowej pozwala odróżnić i odpowiednio posegregować sprzęt podczas wspinaczki. Kolorowe karabinki są szczególnie przydatne podczas poruszania się w zespole trzy-osobowym. Wtedy każdy z członków zespołu posiada karabinek w innym kolorze. Kolory karabinków (limonkowy, pomarańczowy, ciemnoszary) powtarzają się w całej kolekcji sprzętu wspinaczkowego marki DMM. Nie musimy się zatem martwić o dopasowanie karabinków do przyrządu asekuracyjnego DMM Pivot. We wcześniejszych latach zakręcane karabinki DMM produkowane były w kolorze: czerwonym, zielonym, niebieskim oraz srebrnym.

Pomarańcziowy karabinek zakręcany DMM Phantom HMS oraz przyrząd DMM Pivot (fot. dmmclimbing.com)
Pomarańczowy karabinek zakręcany DMM Phantom HMS oraz przyrząd DMM Mantis (fot. dmmclimbing.com)

Kolorowe karabinki do prac na wysokości

W swojej ofercie marka DMM posiada również kolorowe karabinki owalne, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane do pracy na wysokości. Podobnie jak w wypadku kolorowych karabinków typu HMS, kolorowe karabinki owalne pozwalają na szybkie i łatwe segregowanie sprzętu do prac na wysokości. W ofercie marki DMM znajdują się zarówno duże karabinki owalne takie jak DMM Ultra O , oraz mniejsze karabinki takie jak DMM PerfectO. Ciekawym i bardzo rzadko spotykanym karabinkiem w ofercie wielu marek jest druciany karabinek owalny DMM WallDo.

Owalny karabinek druciany Dmm WallDo (fot. dmmclimbing.com)
Owalny karabinek druciany DMM WallDo (fot. dmmclimbing.com)

W filmie przygotowanym przez markę DMM możemy zaobserwować jak w praktyce wykorzystuje się kolorowy sprzęt wspinaczkowy podczas wspinaczki wielowyciągowej.

źródło: dmmclimbing.com