Zużycie sprzętu wspinaczkowego

smarowanie karabinka wspinaczkowego (fot. dmmclimbing.com)

Sprzęt wspinaczkowy się zużywa. W trosce o bezpieczeństwo nasze i naszych partnerów wspinaczkowych należy systematycznie kontrolować stan techniczny sprzętu wspinaczkowego. Szczególną uwagę należy zwrócić na zużycie i stan techniczny tzw. elementów miękkich. Wśród elementów miękkich sprzętu wspinaczkowego znajduje się:

 • lina wspinaczkowa,
 • taśma wspinaczkowa,
 • uprząż wspinaczkowa.

Elementy te wykonane są z materiałów, na które wpływa szereg czynników zewnętrznych. Odpowiedni stan techniczny tych elementów sprzętu jest niezbędny do bezpiecznego korzystania z uroków wspinania, ponieważ w sposób bezpośredni chronią nas przed poważnym wypadkiem. Więcej o czynnikach wpływających na zużycie liny wspinaczkowej innych elementów miękkich przeczytasz w naszym wcześniejszym artykule.

Czynniki wpływające na zużycie liny wspinaczkowej

Analiza zużycia karabinków wspinaczkowych

W odróżnieniu od elementów miękkich, sprzęt wykonany z aluminium nie posiada z góry określonego czasu żywotności. Zadbane i używane karabinki w ciągu kilku lat nie tracą swoich parametrów wytrzymałości. W ostatnich latach obalony został mit o powstawaniu wewnątrz karabinka mikropęknięć znacząco wpływających na wytrzymałość sprzętu. Wszystkie istotne dla użytkownika wady tego sprzętu wychodzą więc podczas analizy organoleptycznej.

Co zrobić z karabinkiem, który upadł z wysokości?

Inspekcja karabinka wspinaczkowego

 1. Inspekcję karabinka wspinaczkowego należy rozpocząć od dokładnego obejrzenia powierzchni karabinka pod kątem deformacji kształtu, korozji i ostrych krawędzi. Warto zwrócić uwagę na zakończenie nita mocującego zamek. Ostre krawędzie lub zadziory mogą uszkodzić inny sprzęt np. oplot liny lub łącznik uprzęży.
 2. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie poprawnego działania zamka. Zamek powinien otwierać się bez zbytniego oporu i z każdej pozycji swobodnie wracać do całkowitego zamknięcia. Szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na końcówkę zamka. Na nosku nie powinno być zbytnich luzów. Ewentualnie niedochodzenie do końca i blokowanie się zamka świadczy o deformacji karabinka.
 3. Ostatnim krokiem analizy jest sprawdzenie systemu blokowania zamka. W wypadku karabinków zakręcanych, system blokowania powinien chodzić płynnie bez skrzypienia i odgłosów tarcia. Podobnie w wypadku karabinków automatycznych (dwu lub trzy-trakcyjnych), system powinien działać płynnie i automatycznie wracać do pozycji zablokowanej.
Zdeformowany karabinek DMM Sentinel z pamiecią (fot. weld.pl)
Siła wygenerowana podczas lotu zdeformowała karabinek DMM Sentinel i uszkodziła jego zamek (fot. weld.pl)

W trosce o nasze bezpieczeństwo z użytkowania powinniśmy (a nawet musimy!) wycofać karabinki, które:

 • w skutek nadmiernego obciążenia zmieniły swój pierwotny kształt
 • są skorodowane
 • posiadają ostre krawędzie lub zadziory wpływające na zużycie innego sprzętu
 • mają uszkodzony zamek
 • mają tzw. pamięć – nie zamykają się do końca
Zadziory i ślady nacięć karabinka mającego kontakt z plakietkami i ringami (fot. weld.pl)
Zadziory i ślady nacięć karabinka mającego kontakt z plakietkami i ringami (fot. weld.pl)

Jak czyścić karabinek wspinaczkowy?

Brud może utrudniać prawidłowe działanie oraz ukryć ewentualne usterki karabinka. Niektóre problemy związane z działaniem zamka i systemu blokowania można wyeliminować poprzez dokładne wyczyszczenie i nasmarowanie.

Aby wyczyścić karabinek wspinaczkowy potrzebujemy:

 • szmatki niepozostawiającej kłaczków;
 • czystej, ciepłej wody (maks. 30 ° C)
 • łagodnego detergentu (np. płynu do mycia naczyń);
 • szczoteczki z miękkim włosiem;
 • ręcznik papierowy;

Czyszczenie karabinka wspinaczkowego:

 1. Karabinek wspinaczkowy należy umyć w czystej ciepłej wodzie (maks. 30 ° C) wymieszanej z łagodnym detergentem np. płynem do mycia naczyń. Karabinek należy zamoczyć w wodzie i kilka razy otworzyć zamek aby pozbyć się powierzchownego brudu i pyłku.
 2. Za pomocą szczoteczki z miękkim włosiem należy wyczyścić uporczywy brud. Szczególną uwagę należy zwrócić na trudno dostępne miejsca: zamek i komorę sprężyny.

  Wyczyść karabinek wspinaczkowy za pomocą szczotki (fot. dmmclimbing.com)
  Wyczyść karabinek wspinaczkowy DMM Ceros za pomocą szczotki (fot. dmmclimbing.com)
 3. Na koniec karabinek należy opłukać czystą wodą i za pomocą czystej suchej szmatki wytrzeć nadmiar wody.Karabinek należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia w temperaturze pokojowej. Karabinek najlepiej oprzeć lub powiesić tak, aby woda która dostała się do komory sprężyny mogła swobodnie spłynąć. Warto pod karabinek podłożyć papierowy ręcznik.

 

Dokładnie wysusz karabinek wspinaczkowy (fot. dmmclimbing.com)
Dokładnie wysusz karabinek wspinaczkowy DMM Ceros (fot. dmmclimbing.com)

Jak nasmarować karabinek wspinaczkowy?

Po wyczyszczeniu karabinka wspinaczkowego, aby zapewnić prawidłowe działanie należy go nasmarować.

Aby nasmarować karabinek wspinaczkowy potrzebujemy:

 • smaru (np. Sonax smar do zamków) – Nie wolno używać smarów zawierających środki odtłuszczające i siarkowe, takie jak WD40!
 • szmatki lub ręcznika papierowego

smarowanie friendów

Smarowanie karabinka wspinaczkowego:

 1. Za pomocą najdokładniejszego dozownika należy nałożyć smar w okolicy ruchomych części zamka. W wypadku karabinków drucianych wystarczy jedna lub dwie krople smaru na zawiasie. Po nałożeniu smaru, sprawdź czy zamek poprawnie pracuje.
 2. Zetrzyj nadmiar smaru za pomocą czystej szmatki lub papierowego ręcznika. Ten etap kończy proces smarowania.
 3. Jeśli czyszczenie i smarowanie nie pomogło wyeliminować znalezionych podczas inspekcji uchybień, karabinek należy wycofać z użytkowania.

Poniższy film przygotowany przez markę DMM wizualnie przybliża prawidłową inspekcję stanu technicznego karabinków i ich smarowanie.

źródła: dmmclimbing.com

Może Cię także zainteresować: