Jak wybrać kije skitourowe?

Jak wybrać kije na skitoury (fot. Andy Earl / blackdiamond.com)

Czym kierować się przy wyborze kijów na skitoury?

Kije są jednym z najważniejszych elementów sprzętu skitourowego. Służą nam nie tylko podczas podejścia, ale także stabilizują naszą pozycję podczas zjazdu. Wiele osób głowi się: jak wybrać kije na skitoury? Na co zwrócić uwagę aby wybrać to co dla nas najlepsze?

Kij dwuczęściowy – najlepszy na skitoury

Najlepszym wyborem na skitoury są kije dwusegmentowe. Niewątpliwą zaletą kijów wykonanych z dwóch segmentów jest ich wysoka sztywność po rozłożeniu. Takie modele stanowią trwałe i niezawodne podparcie nawet w najtrudniejszych warunkach, panujących zimą w górach. Ponadto ich ogromnym plusem jest uniwersalność i wysoka niezawodność. Kij dwuczęściowy z łatwością dopasujemy do naszych potrzeb, zarówno w zjeździe jak i na podejściu. Dwa teleskopy oraz jeden system zaciskowy sprawia, że kij ma mniej elementów, które nas mogą zawieść w ekstremalnych warunkach. Kije dwuczęściowe posiadają jednak jedną niezaprzeczalną wadę, ujawniającą się podczas ich transportu – dwa elementy zawsze wiążą się z większą długością po złożeniu, niż w kiju trzyczęściowym.

Kije dwuczęściowe są najlepsze na skitoury (fot. komperdell.com)
Kije dwuczęściowe są najlepsze na skitoury (fot. komperdell.com)

Trzyczęściowe kije skitourowe

Chcąc postawić na uniwersalność i wykorzystanie kijów zarówno podczas trekkingu, jak i wyjazdu narciarskiego, śmiało można wybrać kije trzyczęściowe. Powinny się one jednak charakteryzować solidnym materiałem oraz szerszą niż standardowa średnicą poszczególnych segmentów. Takie kije naturalnie będą cięższe od klasycznych kijów trekkingowych. Kije charakteryzujące się niewielką długością po złożeniu, będą także znacząco mniej sztywne niż kije dwusegmentowe. Warto pamiętać o tym, że trekkingowe kije trzysegmentowe posiadają zazwyczaj w zestawie letnie talerzyki. Przed zimowym wyjazdem w góry lub skitoury, należy zaopatrzyć się w zimowe talerzyki o większej średnicy.

System zaciskowy w kijach zimowych

Bardzo istotnym czynnikiem pozwalającym wybrać odpowiednie kije jest zastosowany system regulacji wysokości. Zarówno kije skitourowe jak i kije turystyczne najlepszych producentów wyposażone są w system zaciskowy. Ze względu na niskie temperatury oraz stosunkowo dużą wilgotność, przy wyborze kijów do turystyki zimowej powinno się unikać systemów rozporowych (kijów skręcanych).

System zaciskowy Komperdell PowerLock 3.0 oraz Black Diamond FlickLock (fot. weld.pl)
System zaciskowy Komperdell PowerLock 3.0 oraz Black Diamond FlickLock (fot. weld.pl)

Dodatkowa część chwytna w kijach na skitoury

Warto także zwrócić uwagę na dodatkową część chwytną na ostatnim segmencie kija. Przedłużony chwyt świetnie sprawdza się w momencie trawersowania. Bez konieczności zmiany długości poprzez zmianę ułożenia segmentów, jesteśmy w stanie dobrać odpowiednią wysokość uchwytu.

Przedłużony uchwyt kijów Komperdell sprawdza się na trawersach (fot. komperdell.com)
Przedłużony uchwyt kijów Komperdell sprawdza się na trawersach (fot. komperdell.com)

Kije na skitoury Black Diamond

Marka Black Diamond, będąca jednym z liderów kijów turystycznych w swojej ofercie posiada także kije, które z powodzeniem można wykorzystać w skitouringu. Klasycznym modelem kija skitourowego Black Diamond jest model dwusegmentowy Black Diamond Traverse. Kij Black Diamond Traverse został wykonany z dwóch aluminiowych segmentów o średnicy 14 i 16mm. Regulacja wysokości odbywa się za pomocą zaciskowych klamer Flicklock. Kije zostały wyposażone w końcówki z węglika spiekanego, które bardzo dobrze współpracują z zimowymi talerzykami w trudnym, zlodowaciałym śniegu i puchu. Górny segment kijów BD Traverse wyposażono w specjalną otulinę z tworzywa, zapewniającą pewny chwyt na stromych podejściach, bez skracania długości kijków.

Kije skitourowe Black Diamond Travers w akcji (fot. Andy Earl / blackdiamond.com)
Kije skitourowe Black Diamond Traverse w akcji (fot. Andy Earl / blackdiamond.com)

Z powodzeniem na skitourach można także użyć dwu-segmentowego kija do turystyki zimowej BD Expedition. Kij Black Diamond Expedition 2 charakteryzuje się zwiększoną średnicą aluminiowych segmentów, która wybitnie wpływa na zwiększoną wytrzymałość. Podobnie jak wspomniany wcześniej kij Traverse,  Black Diamond Expedition wyposażony został w zaciskowy system Flicklock oraz końcówki z węglika spiekanego. Piankowy uchwyt został przedłużony, co wpływa na ergonomię podczas poruszania się w terenie górskim. Kij Black Diamond Expedition dostępny jest także w serski trzyczęściowej, która także z powodzeniem sprawdzi się podczas zimowych wędrówek na nartach.

Dwu i trzy-częściowe kije Black Diamond Expedition (fot. blackdiamond.com)
Dwu i trzy-częściowe kije Black Diamond Expedition (fot. blackdiamond.com)

Kije Komperdell – kije skitourowe

Wśród szerokiej oferty kijów trekkingowych Komperdell, przy wyborze kijów na skitour’y warto zwrócić uwagę na trzy modele:

Najpopularniejszym modelem kijów skitourowych tej marki jest z pewnością Komperdell Contour Titanal II Pro. Model ten na przestrzeni ostatnich lat przechodził wiele zmian, stale utrzymując pozycję jednego z najlepszych kijów na rynku. Titanal, czyli materiał z którego wykonane są oba segmenty kija, stanowi połączenie aluminium i tytanu. Titanal jest prawie trzykrotnie lżejszy od stali, mimo to dorównuje jej wytrzymałością mechaniczną. Ogromną zaletą kija  Komperdell Contour Titanal II Pro jest długa piankowa rączka z materiału TAC500, która nie zmusza nas do ciągłej regulacji długości kija w zależności od kąta nachylenia terenu. Przedłużony uchwyt świetnie sprawdza się także podczas trawersów. Niewątpliwą zaletą, w stosunku do wielu dostępnych na rynku modeli kijów, jest trwały aluminiowy system zaciskowy Powerlock 3.0. Niestety, kij posiada jedną wadę. Nie jest to z pewnością lekki kij skitourowy.

Kije skitourowe Komperdell Contour Titanal II PRO (fot. weld.pl)
Kije skitourowe Komperdell Contour Titanal II PRO (fot. weld.pl)

Bardzo ciekawą i trochę tańszą opcją jest kij Komperdell Free Touring Thermo. Wytrzymałość kija została zapewniona dzięki dużej średnicy elementów wykonanych z wysokiej jakości aluminium (Ø 18/16mm). Podobnie jak Contour Titanal, model ten został wyposażony w aluminiowy system zaciskowy Powerlock 3.0. Free Touring posiada gumową rączkę dedykowaną do poruszania się na nartach oraz dodatkowy piankowy uchwyt z lekkiego i wytrzymałego materiału Duplo Grip. Komperdell Free Touring Thermo z powodzeniem może startować w zawodach na wytrzymałość, niestety waga nie jest jego mocną stroną.

Kije skitourowe Komperdell Free Touring Thermo (fot. komperdell.com)
Kije skitourowe Komperdell Free Touring Thermo (fot. weld.pl)

Damskie kije na skitoury

Na rynku dostępnych jest wiele modeli damskich kijów trekkingowych. Damskie kije trekkingowe, składają się z krótszych segmentów, co wpływa na niższą wagę oraz długość po złożeniu. Poza tą zasadniczą różnicą, damskie kije różnią się szatą graficzną. W ofercie wielu marek nie znajdziemy kijów z dopiskiem „lady” lub „women” lecz „compact” oznaczające po prostu krótsza wersję. Jakie więc kije można polecić kobiecie na skitoury? Z pewnością krótszą wersję opisanego wcześniej modelu Komperdell Contour Titanal, czyli Komperdell Contour Titanal II Pro Compact.

Damskie kije skitourowe Contour Titanal II Pro Comapct (fot. komperdel.com)
Damskie kije skitourowe Contour Titanal II Pro Comapct (fot. komperdell.com)

Co zrobić kiedy kij zawiedzie nas w górach?

Niestety, na świecie nie ma niezawodnych i niezniszczalnych produktów. Co więc zrobić, gdy podczas wycieczki skitourowej złamie się element kija lub pęknie zacisk? Sprawdzonym i polecanym rozwiązaniem jest noszenie na jednym z kijów zawiniętej srebrnej taśmy naprawczej. Za jej pomocą stosunkowo łatwo i szybko możemy skleić uszkodzony element. Warto zauważyć, że taka taśma może także naprawić inny sprzęt, a w wyjątkowych sytuacjach uratować ludzkie życie, jeśli uszkodzeniu ulegnie sonda  lub łopata lawinowa.

awaryjny silvertape na kijach Komperdell (fot. weld.pl)
awaryjny silvertape na kijach Komperdell (fot. weld.pl)

Serwis kijów Black Diamond i Komperdell

Uszkodzony element kija można wymienić po powrocie z wyjazdu. Trzeba przyznać, że zarówno marka Komperdell, jak i Black Diamond zapewnia bardzo dobry serwis pogwarancyjny dla swoich kijów trekkingowych. Za niewielką opłatą istnieje możliwość reaktywacji naszego ukochanego kija turystycznego.

Kije pozwalają utrzymać równowagę w trudnym zjeździe (fot. AndyEarl / blackdiamond.com)
Kije pozwalają utrzymać równowagę w trudnym zjeździe (fot. AndyEarl / blackdiamond.com)

Może Cię również zainteresować: