Filtry:
Cena
od: 251 PLN do: 4899 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producentaRodzaj
filtry zaawansowane
filtruj

Narty, skitouring: Ratownictwo lawinowe

 

Zimowe wyjście w góry niesie ze sobą wiele pozytywnych przeżyć, należy jednak pamiętać także o niebezpieczeństwie, jakie nam grozi. Jednym z największych niebezpieczeństw, które na nas czyha zimą w górach są lawiny. Wybierając się zimą w góry, a w szczególności na wycieczkę skitorową należy zabrać ze sobą lawinowe ABC. W skład lawinowego ABC wchodzi sprzęt do odnajdywania i wykopywania osób poszkodowanych przez lawiny czyli: detektor lawinowy, sonda lawinowa oraz łopata lawinowa. Posiadanie lawinowego ABC zwiększa szansę odnalezienia, a co za tym idzie, uratowania osoby poszkodowanej przez lawinę. Posiadanie sondy, łopaty oraz detektora lawinowego to nie wszystko, należy mieć jeszcze wiedzę i umiejętności do szybkiego i skutecznego poszukiwania ofiar lawiny. Świetnym dodatkiem do lawinowego ABC jest plecak skitourowy wyposażony w poduszkę utrzymującą ofiarę na powierzchni lawiny. Badania wykazują, że posiadanie plecaka lawinowego znacząco zwiększa prawdopodobieństwo uratowania się z lawiny. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajduje się szeroki asortyment ratunkowego sprzętu lawinowego marki Pieps/Black Diamond oraz Mammut. Sprzęt posiadany w naszej ofercie od lat dominuje w testach i rankingach sprzętu lawinowego. Jednym z liderów w tej dziedzinie jest sprzęt lawinowy Mammut U nas znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, by bezpiecznie czuć się w górach. Przy okazji sprzętu lawinowego należy pamiętać o apteczce, foli NRC oraz ogrzewaczach chemicznych. Podczas nieszczęśliwego wypadku ogrzewacz wraz z folią NRC ochroni poszkodowanego przed wychłodzeniem.

 

więcej

Lawinowe ABC

Pod pojęciem lawinowego ABC występują trzy elementy, które powinny znajdować się na wyposażeniu każdego poruszającego się w terenie lawinowym. Trzy podstawowe elementy wchodzące w skład lawinowego ABC to: łopata lawinowa, sonda lawinowa oraz detektor lawinowy.

Zestaw lawinowy

W skład zestawu lawinowego wchodzą trzy elementy, które wspólnie możemy nazwać lawinowym ABC. Każdy z producentów sprzętu lawinowego ma w swojej ofercie zestaw lawinowy. Zestawy lawinowe składają się z trzech kompatybilnych ze sobą elementów sprzętu lawinowego. W naszej ofercie znajduje się zarówno zestaw lawinowy Mammut jak i zestaw lawinowy Black Diamond/Pieps.

Łopaty lawinowe

Rynek oferuje nam wiele różnych rodzajów łopat lawinowych. Na co zwrócić uwagę przy wyborze łopaty lawinowej? Niestety wbrew trendom zauważalnym na rynku, dobra łopata lawinowa nie jest lekka. Pierwszym elementem rozróżniającym łopaty jest uchwyt. Najlepiej jeśli uchwyt łopaty lawinowej pozwala nam łatwo operować w każdych warunkach. W tym celu najlepiej sprawdzają się łopaty z rączką w kształcie litery D. Do takich łopat zaliczamy modele Mammut Alugator Ride oraz Black Diamond Evac. Łopata lawinowa powinna mieć także możliwość przedłużenia uchwytu. Łopaty tego typu ze względu na dużą wagę są głównie wybierane przez profesjonalistów: ratowników górskich i przewodników, a nie klasycznych skiturowców. Dla skiturowców polecamy szczególnie lekką łopatę Mammut Alugator Light.

Sondy lawinowe

Na rynku znajduje się wiele różnych rodzajów sond lawinowych. Jak działa sonda lawinowa? Sonda lawinowa wykonana jest z luźnych elementów, które po ściągnięciu tworzą długi jednorodny pałąk, który pozwala nam znaleźć ofiarę lawiny. Na co zwrócić uwagę przy wyborze sondy lawinowej? Niestety trendy zmniejszania wagi sprzętu skitourowego nie idą w parze z wytrzymałością sond lawinowych. Sonda lawinowa powinna być wykonana z wytrzymałego aluminium o dużej średnicy. Wyjątek od reguły stanowią carbonowe sondy lawinowe, które charakteryzują się niską wagą i wysoką wytrzymałością. Sonda lawinowa powinna mieć wyraźnie zaznaczony ostatni element, najlepiej innym kolorem. Ponadto sonda powinna mieć wyraźnie zaznaczoną podziałkę. Takie rozwiązania ułatwiają działanie sondą w terenie. Wybierając sondę lawinową warto zwrócić uwagę na produkty marek od lat specjalizujących się w sprzęcie lawinowym takich jak: Mammut czy też Pieps , Black Diamond.

Detektor lawinowy Mammut Barryvox

Detektory lawinowe Mammut Barryvox to jedne z najpopularniejszych i najłatwiejszych w obsłudze detektorów na rynku. Detektor lawinowy Mammut Barryvox dostępny jest w dużej ilości wypożyczalni oraz szkół prowadzących kursy lawinowe. Na rynku dostępne są także detektory lawinowe innych producentów. Mimo, że detektory różnią się wieloma parametrami i funkcjami, są między sobą kompatybilne. Wybierając więc detektor lawinowy Ortovox czy też detektor lawinowy Black Diamond lub Pieps, nie musimy przejmować się sprzętem, który mają nasi towarzysze lub ratownicy górscy. Nowoczesne a zarazem najbezpieczniejsze detektory lawinowe posiadają 3 anteny, funkcję markowania, funkcję testu grupowego oraz funkcję automatycznego przełączenia w tryb „wysyłania sygnału”. Przydatny jest także wyświetlacz ułatwiający poszukiwanie ofiary. W testach detektorów najlepsze wyniki osiągają modele Mammut Barryvox S oraz Pieps Pro BT. Niestety wraz z funkcjonalnością, bezpieczeństwem naszym i naszych partnerów rośnie też cena detektora

Sprzęt lawinowy Mammut

Szwajcarska marka Mammut jest jednym z liderów sprzętu lawinowego, od lat kojarzonym z bezpieczeństwem i najwyższą jakością. Każdy produkt Mammut jest efektem doświadczenia i testów. Mammut jest jednym ze światowych liderów w produkcji detektorów lawinowych oraz łopat lawinowych. Sprzęt lawinowy Mammut od lat wyznaczał trendy na rynku, dzięki czemu zyskał uznanie ratowników górskich z całego świata. Marka Mammut to to nie tylko lawinowe ABC, ale także świetne plecaki lawinowe.

Plecaki lawinowe

Skiturowcy oraz narciarze freeridowi poza lawinowym ABC, celem poprawy bezpieczeństwa powinni się zaopatrzyć w plecak lawinowy. Plecak lawinowy pozwala porwanej przez lawinę osobie utrzymać się na powierzchni śniegu, co zwiększa szanse na wyjście z opresji bez szwanku. Rynek oferuje wiele modeli plecaków lawinowych. Klasyczne poduszki plecaków lawinowych napełniane są butlą. Wśród takich plecaków dominują plecaki lawinowe Mammut. Szeroka gama plecaków oraz możliwość przeniesienia systemu lawinowego między plecakami czynią z produktów marki Mammut wzór godny naśladowania. Ogromnym minusem plecaków lawinowych na butle jest potrzeba ponownego napełnienia butli po każdorazowym odpaleniu. Butle należy ponownie napełnić, co niesie za sobą koszty oraz niepewność przy powstaniu lawin wtórnych. Świat powoli zmierza więc w kierunku plecaków elektrycznych. Obecnie prawdopodobnie najlepszym systemem elektrycznym sa plecaki z systemem Alpride E2. System ten w swoich plecaków używa między innymi marka Millet. System lawinowy Alpride E2 znaleźć można w plecaku Millet Trilogy E2 oraz Millet D-Tour E2. Pierwsze plecaki elektryczne zostały stworzone we współpracy marki Pieps i Black Diamond. W związku z tym elektryczny plecak lawinowy Black Diamond Jetforce jest najpopularniejszy na rynku.

Zobacz również: termosy turystyczne   czołówki trekkingowe   maty turystyczne   plecaki skitourowe

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: