Akademia Tradu – test DMM Dragonfly oraz Black Diamond Z4

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 (fot. Maciek Smolnik)

Oferta kości mechanicznych Black Diamond

Zarówno DMM jak i Black Diamond mają duże doświadczenie w konstruowaniu mechaników. Przedstawiam krótki przegląd rodzajów mechaników Black Diamond. Krzywki wszystkich modeli Black Diamond Camalot mają kształt logarytmicznej spirali, co powoduje, że stały kąt między krzywką a skałą jest w każdym punkcie styku. Zapewnia dobre tarcie, niezbędne do utrzymania krzywki w stabilnym osadzeniu.

Black Diamond Camalot C4

Pierwsza generacja Camalot‚ów powstała w latach 80-tych za sprawą firmy Chouinard Equipment (później przekształconą w Black Diamond). Na rynku dostępnych było kilka generacji kości mechanicznych Camalot. Najnowsza wersja, kości Black Diamond Camalot C4 zostały przeprojektowane na początku 2019 r. To sprawdzony układ dwuosiowy, zapewniający nieco większy zakres pracy, niż w przypadku konstrukcji jednoosiowej o podobnej wielkości. Mają zwiększoną wytrzymałość, umożliwiając instalację jako pasywna kostka. Black Diamond C4 posiada rozmiarówkę #0.3 do #6, pozwalającą na zakres pracy w szczelinach 13,8mm – 195mm.

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot C4 (fot. blackdiamond.com)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot C4 (fot. blackdiamond.com)

Black Diamond Camalot C4 Ultralight

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Ultralight, to lżejsza wersja Camlot C4. Trzon kości kości BD Ultralight został wykonany z dyneemy, zamiast stalowego cięgła. Ultralight’y zostały wprowadzone w 2016r w rozmiarach od # 0.4 do #4, pozwalających na pracę w zakresie 15,5mm – 114,7mm.

Black Diamond Camalot X4

Black Diamond Camalot X4, w stosunku do wspomnianych wcześniej Cam‚ów, charakteryzuje się mniejszą głowicą  i elastycznym trzonem. BD Camalot X4 opracowany został do małych pęknięć i rys. BD X4, w rozmiarach od # 0.1 do #0.75, światło dzienne ujrzały wiosną 2013 roku. Zestaw kości Camalot X4 Offset zapewnia pracę w szczelinach o szerokości 8,4mm – 41,2mm. Zostały wycofane z produkcji w 2019 r.

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot X4 (fot. blackdiamond.com)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot X4 (fot. blackdiamond.com)

Black Diamond Camalot X4 Offset

Black Diamond Camalot X4 Offset to wersja X4 z głowicą o dwóch różnych rozmiarach krzywek. Ten typ kości mechanicznych zaprojektowany został z myślą o asymetrycznych rysach i pęknięciach. Zostały wycofane z produkcji w 2019 r. BD Offsety dostępne w rozmiarach:

 • # 0.1 / # 0.2
 • # 0,2 / # 0,3
 • # 0,3 / 0,4
 • # 0,4 / # 0,5
 • # 0,5 / # 75

Jest to doskonały mix rozmiarów. Podobnie jak w przypadku BD Camalot X4, offsety pozwalają na osadzanie w szczelinach o szerokości 8,4mm – 41,2mm.

Black Diamond Camalot C3

Black Diamond Camalot C3 wprowadzone zostały na rynek w 2007 r. Jest to jednosiowa, trzykrzywkowa kość mechaniczna z wąską głowicą. Przeznaczone są do umieszczania w bardzo małych pęknięciach. Zostały wycofane z produkcji w 2018 r.

Black Diamond Camalot Z4 i Camalot Z4 Offset

Do opracowania nowych konstrukcji Black Diamond zaprosił wybitnych wspinaczy (w tym Hazel Findlay, Carlos Traversi, Sonnie Trotter i Babsi Zangerl) i konsultował z nimi nowe rozwiązania. Popularne Camalot C3 były sztywne i wymagały sporego doświadczenia i określonego rodzaju rysy do osadzenia. Camalot X4 dobrze się osadzało ale wydawały się zbyt miękkie, podczas instalowania. Profesjonalni wspinacze zasugerowali, by podczas instalacji mechanik był dość sztywny, a po osadzeniu elastyczny! Po prawie 100 różnych prototypach i wielu testach nowe mechaniki Black Diamond Camalot Z4, zastąpią modele Camalot C3 i X4, z założeniem, że mechanik może być sztywny i elastyczny w określonym momencie.

Oferta kości mechanicznych DMM

DMM opiera swoją filozofię oferowanych mechaników na prostocie. Korzysta z doświadczeń jednych z najlepszych wspinaczy tradowych świata, nie opisując tego. DMM stosuje raczej powściągliwość w szerokim informowaniu świata o swoich współpracownikach. No cóż, Europa i Ameryka to różne światy. DMM nie posiada w swojej ofercie szerokiej gamy modeli. Z oferowanych mechaników, na chwilę obecną, DMM proponuje modele DMM Dragonfly oraz DMM Dragon. Na rynku wtórnym można także znaleźć nieprodukowane już DMM – 3CU oraz DMM Demon.

DMM Dragon

Kości mechaniczne DMM Dragon pojawiły się na rynku w 2009r  w rozmiarach #00 – #6 (13.6-114mm). W 2016 na rynku pojawiła się druga generacja kości DMM Dragon, w których przede wszystkim zmieniono kształt krzywek. W 2018r. pojawiły się dwa nowe, większe rozmiary #7 i #8, które zwiększyły zakres prac o rozmiarów 13.6-195mm.

Zestaw kości mechanicznych DMM Dragon (fot weld.pl)
Zestaw kości mechanicznych DMM Dragon (fot weld.pl)

DMM Dragonfly

Mikromechaniki DMM Dragonfly, które w ofercie DMM zagościły po raz pierwszy w 2019r, są niezwykle udane. Firma we wcześniejszych latach miała w ofercie mechaniki o małych krzywkach, lecz nie klasyfikowały się one jako mikromechaniki. Dlatego niezmiernie mnie ucieszyło, że solidny europejski producent wprowadził takie modele do swojej oferty. Trzeba przyznać, że produkty są wyśmienite. DMM Dragonfly pozwalają na pracę w zakresie 7,4mm – 28,3mm.

Kości mechaniczne DMM Dragonfly (fot. dmmclimbing.com)
Kości mechaniczne DMM Dragonfly (fot. dmmclimbing.com)

 

Więcej o kościach mechanicznych oraz porównanie najpopularniejszych na rynku modeli DMM Dragon i Black Diamond C4 znajdziesz tutaj:

Akademia Tradu – Co Ty wiesz o mechanikach?

Porównanie mikromechaników DMM Dragonfly oraz Black Diamond Camalot Z4

Zatem do dzieła, porównanie i test DMM Dragonfly oraz Black Diamond Camalot Z4 czas zacząć.

Budowa krzywek

Black Diamond Z4 wykorzystuje kąt krzywki 14,5 stopnia, co zapewnia szerszy zakres osadzenia, oferuje nieco mniejszą siłę w gładkiej i trochę nierównej skale, jaką jest wapień. Użyto twardszego stopu aluminium dla większej trwałości, ale to sprawia, że są bardziej śliskie. Krzywki są piaskowane i nie mają anodowania w części roboczej.

fot 1. kość mechaniczna Black Diamond Camalot Z4 (fot. Dariusz Porada)
fot 1. kość mechaniczna Black Diamond Camalot Z4 (fot. Dariusz Porada)

Większe rozmiary Camalot Z4 (od #0.3) mają poprzeczne wyżłobienia. (fot.1) Ogólnie mówiąc, krzywki są nieco bardziej miękkie w niż C3 / X4.

Na plus oceniam, że BD Camalot Z4, pomimo różnicy w liczbie krzywek, ma szerokość głowicy praktycznie taką samą jak w Camalot C3. Jest to wielka zaleta, ponieważ mechaniki z czterema krzywkami są mniej podatne na pełzanie w głąb rysy.

DMM Dragonfly stosuje kąt krzywek 13.75 stopnia oraz bardziej plastyczny i miękki materiał. Krzywki są anodyzowane, a w części roboczej frezowane, zarówno poprzecznie jak i wzdłuż (fot.2) nie pokryte kolorem. W mojej opinii są bardziej dopracowane.

fot 2. kość mechaniczna DMM Dragonfly (fot. Dariusz Porada)
fot 2. kość mechaniczna DMM Dragonfly (fot. Dariusz Porada)

Zakres pracy

Komplet Black Diamond Camalot Z4 zawiera 7 rozmiarów – od rozmiaru #0 (7.5 mm /11.mm) do #0.75 (23.1mm/42.1 mm). Natomiast zestaw DMM Dragonfly ma 6 rozmiarów – od #1 (7.5 mm /11.mm) do #6 (19mm/28.3 mm). Porównując sześć rozmiarów Camalot Z4 (#0.5 18.8 mm/33.9mm) i DMM Dragonfly, zakresy osadzenia są podobne.

Osłona trzonu i spust

fot 3. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 (fot. Dariusz Porada)
fot 3. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 (fot. Dariusz Porada)

Black Diamond w modelu Camalot C4 wprowadził nowość w budowie trzonu i jego osłony. RigidFlex to system, który zawiera cięgła napinające i usztywniające trzon po pociągnięciu za spust. Po zwolnieniu spustu i przesunięciu uchwytu spustowego cięgła w kierunku głowicy, trzon nie jest naprężony, przez co uzyskujemy jego elastyczność (strzałka fot.3 i 4).

 

fot 4. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 (fot. Dariusz Porada)
fot 4. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 #0.4 (fot. Dariusz Porada)

Osłona trzonu RigidFlex (fot. 5) zawiera plastikowy element. Rodzi się więc pytanie dotyczące jego trwałości. Po bliższej analizie doszedłem do wniosku, że to ten sam plastik, który jest we wszystkich innych produktach Black Diamond. Według zapewnień producenta, to niezwykle trwały i przetestowany materiał. Jedną z metod testowania, którą zastosowano to zamrożenie osłony i próba rozbicia młotkiem. Nie było możliwości złamania plastiku.

fot 5. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 (fot. Dariusz Porada)
fot 5. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 #0.2 (fot. Dariusz Porada)

DMM zastosował bardziej konserwatywne rozwiązanie. Trzon jest osłonięty plecioną rurką z tworzywa, porządnie osadzoną w elementach spustu zarówno na górze jak i na dole. (fot.6)

fot 6. trzon kości mechanicznej DMM Dragonfly (fot. Dariusz Porada)
fot 6. trzon kości mechanicznej DMM Dragonfly #4 (fot. Dariusz Porada)

Elastyczność

Black Diamond Camalot Z4 wprowadził dwa nowe rozwiązania. Czy są dobre? Za krótko je użytkowałem, aby wyrobić sobie ostateczny osąd. Zobaczymy co pokaże praktyka. System OmniFlex polega na zastosowaniu dwóch skręconych głównych cięgieł w większych camach (od #0.3 – 0.75). Skręcone cięgła dodały możliwość wyginania w dowolnym kierunku. (fot. 7)

Trzy najmniejsze camy (#00 –#0.2) mają tylko jedno cięgło. Jest one dość sztywne. Sądzę, że wynika to z obawy, by cięgno nie opadało pod swoim ciężarem do wnętrza rysy. Inni producenci w swoich camach mają dużo bardziej miękkie cięgła, niż BD i ten problem jest niezauważalny. To spory minus, trzon nie jest tak elastyczny i nie wygina się jednakowo we wszystkich kierunkach.

fot 7. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 (fot. Dariusz Porada)
fot 7. trzon kości mechanicznej Black Diamond Camalot Z4 #0.5 i #0.75 (fot. Dariusz Porada)

DMM DragonFly ma we wszystkich rozmiarach jedno cięgło, bardzo wiotkie i elastyczne. Doskonale się układa zarówno w pionowych jak i poziomych rysach. To chyba zasługa kompromisu pomiędzy wytrzymałością a funkcjonalnością. Cięgła DMM Dragonfly uważam za bardziej elastyczne. (fot 8)

fot 8. trzon kości mechanicznej DMM Dragonfly (fot. Dariusz Porada)
fot 8. trzon kości mechanicznej DMM Dragonfly #4 (fot. Dariusz Porada)

Funkcjonalność

Camalot Z4 ma standardowe zakończenie cięgła, umieszczono w nich przeszyte taśmy do wpinania karabinka. Ma pętle z podwójnym oczkiem, uniemożliwiającą jej obrót. Na wszywce zawarte są informacje o sposobie instalacji i wytrzymałość. Kolorystyka pętli odpowiada kolorowi krzywek.

DMM DragonFly, w którym w stosunku do DMM Dragon, zastosowano pętlę na końcu trzonu. Dragonfly ma wszytą pętle z dyneemy z możliwością przedłużania, w razie potrzeby. W sytuacji awaryjnej, może być użyta jako krótka pętla np. do ekspresu – ma wtedy wytrzymałość 14 kN, po szczegóły warto zajrzeć do instrukcji produktu.

W mojej opinii praca mechaników DMM w poziomych rysach jest bardziej funkcjonalna. Osadzamy mechanika i już (fot. 9).

fot 9 fot 8. osadzona kość mechaniczna DMM Dragonfly #4 (fot. Dariusz Porada)
fot 9 fot 8. osadzona kość mechaniczna DMM Dragonfly #4 (fot. Dariusz Porada)

W przypadku powinniśmy pamiętać o zluzowaniu spustu. To nowatorskie rozwiązanie, ale nie wiem czy w „ogniu walki” będziemy o tym pamiętać. (fot. 10)

fot 10 osadzona kość BD Z4 (fot. Dariusz Porada)
fot 10 osadzona kość BD Z4 (fot. Dariusz Porada)

Waga i parametry wytrzymałościowe

Komplet 7 sztuk Camalot Z4 waży 421 g. Biorąc pod uwagę jednak sześć odpowiednich rozmiarów, Dragonfly ważą 386 g, a Camalot Z4 328g. W teorii różnica jest niewielka i szczerze mówiąc, podczas testowania niezauważalna. Dla skrupulantów wagowych i tych, co zabierają na wspinanie dużo kompletów, to pewnie będzie ważne.

Zróżnicowanie parametrów wytrzymałościowych wygląda następująco:

tab.1 Tabela porównawcza BD Camalot Z4 i DMM Dragonfly
tab.1 tabela porównawcza  wagi, wytrzymałości i zakresu pracy BD Camalot Z4 i DMM Dragonfly

Z  powyższej tabeli wynika, że w najmniejszych rozmiarach DMM Dragonfly ma lepsze parametry, mimo, że rozmiarowo jest mniejszy. Zakresy pracy, poszczególnych kolorów są podobne. Warto zauważyć, że Camalot Z4 w rozmiarach od 0.3 do 0.75 mogą pracować jako kostki pasywne. Natomiast Dragonfly nie mają takiej możliwości w żadnym rozmiarze.

Podsumowanie

 Testowane mechaniki są doskonałe i sprawdzą się podczas wspinania. W obu modelach zastosowano dobre materiały oraz funkcjonalne rozwiązania. Jednak, jak w wypadku każdego produktu na rynku, znajdziemy w nich drobne mankamenty, o których warto wspomnieć.

DMM Dragonfly

Zalety :

 • staranne wykonanie
 • elastyczny trzon
 • precyzja pracy spustu
 • zakończenie trzonu regulowaną pętlą
 • dobre parametry wytrzymałościowe

Wady:

 • delikatny materiał osłaniający cięgło

Black Diamond Camalot Z4

Zalety:

 • przemyślany system ochrony trzonu
 • waga
 • świetna praca krzywek
 • mogą pracować jako kostki pasywne w rozmiarach od 0.3 do 0.75

Wady:

 • mało staranne wykonanie (warto jednak zauważyć, że do dyspozycji mieliśmy wersję testową. Finalny produkt, który pojawi się w 2020r. może być staranniej wykonany)
 • mniejsza elastyczność cięgła/trzonu
 • trzy najmniejsze rozmiary mają niskie parametry wytrzymałościowe

Zdjęcia i tekst: Dariusz Porada © 2019

autor książki

Wspinaczka na własnej asekuracji w teorii i praktyce

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 (fot. CragMagazine)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 pokazane podczas targów ISPO by Outdoor 2019 (fot. CragMagazine)