Black Diamond Camalot C4 i DMM Dragon – prezentacja i porównanie – Akademia Tradu

Do wspinaczki na własnej asekuracji warto użyć liny połówkowej (dmmclimbing.com)

DMM i Black Diamond, to dwaj najbardziej rozpoznawalni producenci sprzętu do wspinaczki na własnej asekuracji na świecie. Obie marki mają wieloletnie doświadczenie w konstruowaniu mechaników. Poniżej znajdziecie krótki przegląd oferty produktowej obu marek, zakończony porównaniem dwóch linii produktowych – kości mechanicznych DMM Dragon oraz Black Diamond Camalot C4.

Oferta kości mechanicznych Black Diamond

Na początku warto zauważyć, że krzywki wszystkich modeli Black Diamond Camalot mają kształt logarytmicznej spirali, co powoduje, że stały kąt między krzywką a skałą jest w każdym punkcie styku. Zapewnia dobre tarcie, niezbędne do utrzymania krzywki w stabilnym osadzeniu.

Sprzęt do wspinaczki na własnej asekuracji (blackdiamond.com)
Sprzęt do wspinaczki na własnej asekuracji Black Diamond (blackdiamond.com)

Black Diamond Camalot C4

Pierwsza generacja Camalot‚ów powstała w latach 80-tych za sprawą firmy Chouinard Equipment (później przekształconą w Black Diamond). Na rynku dostępnych było kilka generacji kości mechanicznych Camalot. Najnowsza wersja, kości Black Diamond Camalot C4 zostały przeprojektowane na początku 2019 r. i są lżejsze od poprzedniej wersji o ok 10%. Poprawiona została ergonomia i stylistyka. Większe rozmiary (4, 5 i 6) zostały wyposażone w specjalne blokady umożliwiające przechowywanie friendów na uprzęży w stanie złożonym. Dzięki takiemu detalowi nie tylko oszczędzamy sporo miejsca w szpejarce ale także przyśpieszamy osadzanie.

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot C4 (fot. blackdiamond.com)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot C4 (fot. blackdiamond.com)

Black Diamond Camalot C4 są uznawane ze jedne z najlepszych i najbardziej wytrzymałych kości mechanicznych na świecie. To sprawdzony układ dwuosiowy, zapewniający nieco większy zakres pracy, niż w przypadku konstrukcji jednoosiowej o podobnej wielkości. Mają zwiększoną wytrzymałość, umożliwiającą instalację jako pasywna kostka. Szerokie pętle znajdujące się na zakończeniu cięgła, świetnie układają się w dłoniach i ułatwiają osadzanie Camalotów. Umieszczono w nich przeszyte taśmy, z podwójnym oczkiem uniemożliwiającą jej obrót, do wpinania karabinka. Black Diamond C4 posiada rozmiarówkę #0.3 do #6, pozwalającą na zakres pracy w szczelinach 13,8mm – 195mm.

Akademia Tradu - Czyli jak się wspinać na własnej asekuracji
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot C4(fot. blackdiamond.com / Ben Moon)

Black Diamond Camalot C4 Ultralight

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Ultralight, to lżejsza wersja Camlot C4. Trzon kości kości BD Ultralight został wykonany z dyneemy, zamiast stalowego cięgła. Ultralight’y zostały wprowadzone w 2016r w rozmiarach od # 0.4 do #4, pozwalających na pracę w zakresie 15,5mm – 114,7mm. W stosunku do klasycznej wersji mają sztywniejszy trzon, co sprawia, że najlepiej sprawdzają się w pionowych rysach. Niska waga, zostanie doceniona na długich drogach, gdzie potrzebujemy dużą ilość sprzętu. Na ogół jednak klasyczna wersja Camalot C4 jest bardziej uniwersalna.

Warto użyć wszelkich technik aby osadzić szybko i bezpiecznie mechanika w skale (blackdiamond.com)
Warto użyć wszelkich technik aby osadzić szybko i bezpiecznie mechanika w skale (blackdiamond.com)

Black Diamond Camalot X4

Black Diamond Camalot X4, w stosunku do wspomnianych wcześniej Cam‚ów, charakteryzuje się mniejszą głowicą  i elastycznym trzonem. BD Camalot X4 opracowany został do małych pęknięć i rys. BD X4, w rozmiarach od # 0.1 do #0.75, światło dzienne ujrzały wiosną 2013 roku. Zestaw kości Black Diamond Camalot X4 zapewnia pracę w szczelinach o szerokości 8,4mm – 41,2mm. Zostały wycofane z produkcji w 2019 r.

Kości mechaniczne Black Diamond Camalot X4 (fot. blackdiamond.com)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot X4 (fot. blackdiamond.com)

Model ten dostępny był także w wersji z głowicą o dwóch różnych rozmiarach krzywek. Ten typ kości mechanicznych zaprojektowany został z myślą o asymetrycznych rysach i pęknięciach. Podobnie jak klasyczny model zostały wycofane z produkcji w 2019 r. BD X4 Offset dostępne były w rozmiarach:

  • # 0.1 / # 0.2
  • # 0,2 / # 0,3
  • # 0,3 / 0,4
  • # 0,4 / # 0,5
  • # 0,5 / # 75

stanowiących doskonały mix rozmiarów. Podobnie jak w przypadku BD Camalot X4, offsety pozwalają na osadzanie w szczelinach o szerokości 8,4mm – 41,2mm. Model ten jest dość popularny i stale używany przez wielu wspinaczy.

Uprząż wspinaczkowa do wspinaczki na własnej asekuracji powinna mieć wiele szpejarek (blackdiamond.com)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot X4 nadal można zauważyć w szpejarkach wielu wspinaczy (blackdiamond.com)

Black Diamond Camalot C3

Black Diamond Camalot C3 wprowadzone zostały na rynek w 2007 r. Jest to jednosiowa, trzykrzywkowa kość mechaniczna z wąską głowicą. Przeznaczone są do umieszczania w bardzo małych pęknięciach. Zastosowanie sztywnego cięgła sprawia, że nadają się one tylko i wyłącznie do rys pionowych i skośnych z gładkim wnętrzem. Zostały wycofane z produkcji w 2018 r.

Black Diamond Camalot c3 (blackdiamond.com)
Black Diamond Camalot C3 sprawdzają się głównie w pionowych rysach (blackdiamond.com)

Black Diamond Camalot Z4 i Camalot Z4 Offset

Do opracowania nowych konstrukcji Black Diamond zaprosił wybitnych wspinaczy (w tym Hazel Findlay, Carlos Traversi, Sonnie Trotter i Babsi Zangerl) i konsultował z nimi nowe rozwiązania. Popularne Camalot C3 były sztywne i wymagały sporego doświadczenia i określonego rodzaju rysy do osadzenia. Kości mechaniczne BD Camalot X4 dobrze się osadzało ale wydawały się zbyt sztywne po zainstalowaniu, co było niekorzystne w pewnych formacjach. Profesjonalni wspinacze zasugerowali, by podczas instalacji mechanik był dość sztywny, a po osadzeniu elastyczny! Po prawie 100 różnych prototypach i wielu testach nowe mechaniki Black Diamond Camalot Z4, zastąpiły modele BD Camalot C3 i Black Diamond Camalot X4, z założeniem, że mechanik może być sztywny i elastyczny w określonym momencie. Więcej o tym modelu przeczytasz w naszym oddzielnym wpisie.

Mechaniki Black Diamond Camalot Z4 w akcji (blackdiamond.com)
Kości mechaniczne Black Diamond Camalot Z4 w akcji (blackdiamond.com)

Oferta kości mechanicznych DMM

DMM opiera swoją filozofię oferowanych mechaników na prostocie. Korzysta z doświadczeń jednych z najlepszych wspinaczy tradowych świata, nie opisując tego. DMM stosuje raczej powściągliwość w szerokim informowaniu świata o swoich współpracownikach. No cóż, Europa i Ameryka to różne światy. DMM nie posiada w swojej ofercie szerokiej gamy modeli. Z oferowanych mechaników, na chwilę obecną, DMM proponuje modele DMM Dragonfly oraz DMM Dragon. Na rynku wtórnym można także znaleźć nieprodukowane już DMM – 3CU oraz DMM Demon.

friendy DMM (fot. dmmclimbing.com)
Kości mechaniczne DMM Dragon (fot. dmmclimbing.com)

Kości mechaniczne DMM Dragon

Dwuosiowe czterokrzywkowe kości mechaniczne DMM Dragon pojawiły się na rynku w 2009r. robiąc niemałe zamieszanie. Kości pojawiły się w rozmiarach #00 – #6 (13.6-114mm). W 2016 na rynku pojawiła się druga generacja kości DMM Dragon. Zmiany nie były rewolucyjne, ale znaczące. Najnowsza generacja kości mechanicznych DMM Dragon wyposażona została w technologie TripleGrid. Krzywki Dragonów od czoła zostały oszlifowane i wyposażone w specjalne rowki, dzięki którym w jednej linii została zwiększona ilość „punktów hamowania” z czterech do dwunastu. Tak przygotowany Dragon łatwo jest osadzić nawet w wyślizganym wapieniu. Końcowy szlif zwiększający tarcie zapewnia lepsze osadzane, eliminuje efekt pełzania, a przede wszystkim obniża do minimum ryzyko wypadnięcia podczas odpadnięcia.

Technologia TripleGrid zastosowana w kościach DMM Dragon.

Końcówka cięgła została zakończona w technologii Thumb Press. Główka, którą chwytamy podczas osadzania kości mechanicznej została wykonana w technologii kucia na gorąco. Jej ergonomiczny kształt ułatwia osadzanie i chroni mechanika przed wypadnięciem z ręki zarówno latem jak i zimą, kiedy dłonie są wyposażone w zmniejszające chwytność rękawice. Główka jest zarazem punktem kotwiącym taśmę z dyneemy o szerokości 8mm. Taśma dzięki podwójnemu przełożeniu pozwala na swobodne dobieranie długości podczas zakładania ekspresa, w znacznym stopniu ułatwia to osadzanie Dragonów w głębokich rysach. Co istotne wszystkie mechaniki DMM Dragon mają niezmienny kąt krzywek 13,75 stopnia. W 2018r. pojawiły się dwa nowe, większe rozmiary #7 i #8, które zwiększyły zakres prac o rozmiarów 13.6-195mm.

Osadzanie kości mechanicznej DMM Dragon w szerokiej rysie (fot. dmmclimbing.com)
Osadzanie kości mechanicznej DMM Dragon w szerokiej rysie (fot. dmmclimbing.com)

DMM Dragonfly

Mikromechaniki DMM Dragonfly, które w ofercie DMM zagościły po raz pierwszy w 2019r, są niezwykle udaną konstrukcją. Firma we wcześniejszych latach miała w ofercie mechaniki o małych krzywkach, lecz nie klasyfikowały się one jako mikromechaniki. Dlatego niezmiernie mnie ucieszyło, że solidny europejski producent wprowadził takie modele do swojej oferty. Trzeba przyznać, że produkty są wyśmienite. DMM Dragonfly pozwalają na pracę w zakresie 7,4mm – 28,3mm.

Kości mechaniczne DMM Dragonfly (fot. dmmclimbing.com)
Kości mechaniczne DMM Dragonfly (fot. dmmclimbing.com)

W osobnym artykule znajdziesz więcej informacji o mikromechanikach DMM Dragonfly oraz Black Diamond Z4.

Akademia Tradu – test DMM Dragonfly oraz Black Diamond Camlot Z4

Porównanie DMM Dragon i Black Diamond Camalot C4.

Porównywanie mechaników DMM Dragon i Black Diamond Camalot C4 nasuwa się intencjonalnie. Oba modele posiadają wiele wspólnych cech, rozmiarowo i kolorystycznie są podobne do siebie. Różnią się krajami w których są produkowane oraz rozwiązaniami systemów wpinania asekuracji. Spójrzmy zatem bardziej wnikliwie na te mechaniki.

DMM Dragon
Zestaw mechaników DMM Dragon 2 (fot. weld.pl)
Zestaw mechaników Black Diamond
Zestaw mechaników Black Diamond Camalot C4 (fot. weld.pl)

Druga generacja mechaników DMM Dragon uzyskała lepiej dopracowane krzywki, a właściwie powierzchnie styku ze skałą. Krzywki DMM Dragon 2 są bardziej miękkie oraz mają o ok 4% większą powierzchnię. W gotowym produkcie nie otrzymujemy zanodyzowanej całej krzywki ( więcej o anodyzacji sprzętu marki DMM przeczytasz TUTAJ). Powierzchnia pracy ze skałą pozbawiona jest „farby”, ponadto zwiększona powierzchnia oraz dodatkowe nacięcia powodują, że kształt krzywki jest teraz wręcz wzorowy. Dla naszej „jurajskiej”  skały rzekłbym doskonały. System wydłużania pętli do wpinania jest prawie ten sam. Prawie, bo poprawiono zszycie, dzięki czemu pętlą o wiele łatwiej się operuje. Dyskusyjna wygoda trzymania mechaników podczas instalowania z powodu braku pętli takiej jaką znamy z Black Diamond Camalot C4 w mojej opinii jest kwestią przyzwyczajenia.

Parametry kości mechanicznej DMM Dragon 2 (tabela. Dariusz Porada)
Parametry kości mechanicznej DMM Dragon 2 (tabela. Dariusz Porada)

Black Diamond konsekwentnie idzie swoja drogą, od lat nie wprowadza znaczących zmian w konstrukcji Camalotów C4. Marka wprowadziła za to nowy lżejszy o 25% model o nazwie Camalot Ultralight. Krzywki są bardziej filigranowe, a cięgło główne to połączenie Dyneemy  i elementów z PE. Popatrzmy na zestawienie zakresu rozmiarów klasycznych friendów Camalot C4 i Camalot Ultralight.

Parametry kości mechanicznej Black Diamond Camalot C4 (tabela. Dariusz Porada)
Parametry kości mechanicznej Black Diamond Camalot C4 (tabela. Dariusz Porada)
Parametry kości mechanicznej Black Diamond Camalot Ultralight (tabela. Dariusz Porada)
Parametry kości mechanicznej Black Diamond Camalot Ultralight (tabela. Dariusz Porada)

Z zestawienia DMM Dragon vs Black Diamond C4 vs Black Diamond Ultralight wynikają różnice wagowe na korzyść Ultralight’ów. Porównując natomiast wagę i zakres pracy DMM Dragon vs Black Diamond C4, można stwierdzić, że są one niemalże identyczne. Jak można zauważyć,  zakres prac dostępnych na rynku mechaników DMM Dragon oraz klasycznych Black Diamond C4 jest jednak bardziej szczegółowy niż w wypadku Black Diamond Ultralight, małe rozmiary są dwa, w Ultralight’ach jeden. Ponadto, zakres pracy Black Diamond Ultralight kończy się na 114.7 mm.

porównanie wagowe DMM Dragon i BD Camalot (tabela. weld.pl)
Porównanie wagi najbardziej popularnych zestawów mechaników DMM Dragon, BD Camalot C4 oraz BD Camalot Ultralight (tabela. weld.pl)

Opracował: Dariusz Porada ©

autor książki

Wspinaczka na własnej asekuracji w teorii i praktyce

Może Cię także zainteresować:

4 thoughts on “Black Diamond Camalot C4 i DMM Dragon – prezentacja i porównanie – Akademia Tradu

Komentarze są wyłączone.