Filtry:
Cena
od: 1099 PLN do: 3099 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta
Typ mocowania raków


Zastosowana membrana


Zastosowana ocieplinafiltry zaawansowane
filtruj

Buty: Techniczne i wyprawowe

 

Buty techniczne i wyprawowe to buty stworzone z myślą o najwyższych górach świata. Dobór prawidłowego obuwia jest najważniejszym elementem przygotowania do wyprawy. Źle dobrane i niewygodne buty przekreślić mogą sukces wyprawy, a nas często wprowadzić w niemałe kłopoty. Buty, które planujemy zabrać ze sobą na wyprawę, muszą spełniać przede wszystkim wymagania termiczne, dzięki którym podczas zimnej nocy w obozie nie odmrozimy palców. Sklep górski weld.pl uczestniczył przy organizacji wielu wypraw w najdalsze zakątki świata (m.in. przy Zimowej Wyprawie na K2 2017/18). Wiedza i doświadczenie, jakie uzyskaliśmy przez ten czas, pozwala nam prawidłowo dobrać buty oraz resztę sprzętu ekspedycyjnego: ciepłą odzież wysokogórską, wytrzymałe namioty wyprawowe  czy też ciepłe śpiwory puchowe. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajduje się szeroki wybór butów wysokogórskich topowych marek takich jak Scarpa, LaSportiva oraz Millet.

 

więcej

Buty ekspedycyjne (wyprawowe)

Buty wysokogórskie na szczyty powyżej 6000 metrów takie jak Pik Lenina, Aconcagua lub Denali powinny mieć budowę dwuczęściową. Buty z wyjmowanym botkiem wewnętrznym są nie tylko cieplejsze od butów zintegrowanych, pozwalają one także zachować komfort cieplny stóp w namiocie. Buty z botkiem także łatwiej wysuszyć. Buty ekspedycyjne z botkiem wewnętrznym są przeznaczone do używania z rakami automatycznymi, but zapewnia stabilizację stopy, a podeszwa Vibram mimo miękkiej gumy jest wyjątkowo sztywna. Ze względu na miękką podeszwę, należy unikać kontaktu butów ekspedycyjnych bezpośrednio ze skałą. Profesjonalne buty wysokogórskie z botkiem wewnętrznym zazwyczaj posiadają też zintegrowany z butem gaiter (stuptut) zwiększający komfort termiczny i chroniący nas przed dostawaniem się śniegu do środka buta. Przy wyborze butów ekspedycyjnych i wyprawowych warto zastanowić się nad wyborem specjalnie dedykowanych wkładek zimowych.

Buty pod raki automatyczne

Buty techniczne to zazwyczaj buty stworzone do używania w górach poniżej 5 tys. metrów. Buty te dedykowane są na warunki zimowe w Tatrach, lato w Alpach oraz popularne góry takie jak Elbrus lub Kazbek. Buty techniczne służą także do wspinaczki lodowej oraz drytoolingu. Obuwie w góry wysokie charakteryzuje się sztywniejszą niż w wypadku butów trekkingnowych podeszwą idealną pod raki automatyczne. Oczywiście do butów posiadających ranty do mocowania raków z tyłu i z przodu bez problemu można założyć także raki półautomatyczne. Buty górskie Scarpa czy też buty techniczne Lasportiva zapewniają ponadto świetną stabilizacją stopy oraz komfort termiczny w warunkach poniżej zera. Obuwie takie zaopatrzone jest w membranę Gore-Tex lub membranę H-Dry chroniącą przed śniegiem i wodą. Membrana ponadto zapewnia oddychalność przy intensywnym wysiłku.

Buty pod raki półautomatyczne

Buty techniczne pod półautomaty stworzone zostały do używania w górach typu alpejskiego przy dobrych warunkach pogodowych. Buty pod półautomaty posiadają jedynie z tyłu rant pozwalający na montaż raków automatycznych. Buty takie są zazwyczaj miększe i lżejsze od butów pod automaty. Obuwie tego typu zaopatrzone jest zazwyczaj w membranę Gore-Tex chroniącą przed śniegiem i wodą. Ponadto przy intensywnym wysiłku membrana zapewnia oddychalność.

Buty wysokogórskie Scarpa

Włoska marka Scarpa w swojej szerokiej ofercie obuwia górskiego posiada wiele modeli wysokogórskich. Na stałe w góry wysokie wpisane zostały buty Scarpa Phantom. W linii Scarpa Phantom znajdują się trzy modele butów wysokogórskich: dwa modele butów z botkiem i jeden model bez botka (Scarpa Phantom Tech). Ofertę marki uzupełniają niemalże historyczne buty pod automaty Scarpa Mont Blanc oraz linia butów pod półautomaty Scarpa Ribelle.

Buty wysokogórskie LaSportiva

LaSportiva od lat jest liderem w produkcji butów wysokogórskich. Model LaSportiva Olympus Mons jest najczęściej spotykanym butem w Himalajach. Współpraca ze światowej sławy himalaistą Simone Moro, zaowocowała stworzeniem technicznego buta z botkiem G2 SM wyposażonego w system wiązania boa. Jego młodszy brat LaSportiva G5, również wyposażony w system boa, z powodzeniem zastępuje buta LaSportiva Batura. Na alpejskich szlakach i zimą w Tatrach najlepiej widoczne są buty serii Nepal: LaSportiva Nepal Evo i LaSportiva Nepal Extreme. LaSportiva Nepal Evo i Nepal Cube to nieocieplone buty z Gore-Tex przeznaczone do wspinaczki lodowej. Z kolei Nepal Extreme to zimowy but trekkingowy ocieplony Primaloftem.

 

Zobacz również: raki wspinaczkowe    ochraniacze na buty    skarpety trekkingowe

 

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: