Filtry:
Cena
od: 125 PLN do: 440 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta

Typ
filtry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Uprzęże

 

Lina wspinaczkowa to jeden z najważniejszych atrybutów wspinacza. Czym byłaby jednak lina bez uprzęży wspinaczkowej? Uprzęże można podzielić w zależności od przeznaczenia: uprząż do wspinaczki sportowej, uprząż górska czy uprząż skitourowa. W zależności od zastosowania uprząż posiada takie cechy, dzięki którym najlepiej sprawdzi się w danej aktywności górskiej. Uprzęże można także podzielić zależnie od ilości klamr. Na rynku dostępne są uprzęże jednoklamrowe (zazwyczaj lekkie i przeznaczone dla zaawansowanych wspinaczy), uprzęże trzyklamrowe (uprzęże dedykowane dla średniozaawansowanych wspinaczy) oraz uprzęże czteroklamrowe. Uprzęże czteroklamrowe posiadają największy zakres regulacji, co czyni je najbardziej uniwersalnymi uprzężami na rynku mogącymi służyć jako uprząż do wspinaczki sportowej, uprząż na via ferraty bądź uprząż do turystyki górskiej. Dobór uprzęży jest kwestią indywidualną. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na funkcjonalność danego modelu: ilość oraz jakość szpejarek, ilość klamr oraz miejsce na karabinki sprzętowe, a także wygodę. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się najpopularniejsze na rynku uprzęże marki Black Diamond, Ocun, Petzl, Edelrid oraz Mammut. Sklep górski weld.pl posiada również uprzęże dla dzieci oraz uprzęże wspinaczkowe damskie.

 

więcej

Rodzaje uprzęży wspinaczkowych

Uprzęże wspinaczkowe można podzielić głównie ze względu na rodzaj podejmowanych w niej aktywności. Uprząż do skitourów i uprząż lodowcowa charakteryzują się bardzo niską wagą i innowacyjnymi, prostymi sposobami zakładania. Uprząż skitourowa jest tak zaprojektowana aby można ją było założyć bez zdejmowania nart lub raków. Uprząż lodowcowa lub dedykowana do skitourów nie nadaje się jednak do wspinaczki. Do wspinaczki sportowej przeznaczone są lekkie uprzęże, umożliwiające regulację pasa biodrowego za pomocą jednej klamry. Uprzęże do wspinaczki sportowej, często nie posiadają także regulacji udowej lub regulacja jest ograniczona do małych i lekkich klamer plastikowych. Uprzęże dedykowane do wspinaczki lodowej, posiadają dodatkowe zaczepy, umożliwiające montaż dużych karabinków do transportu śrub lodowych (np. Petzl Caritool). Najpopularniejsze są jednak czteroklamrowe uprzęże typu all-round. Uprzęże all-round można wykorzystać w każdej aktywności, zarówno do wspinaczki na ścianie, wspinaczki w skałach jak i do wspinaczki w górach. Uprząż czteroklamrowa umożliwia, łatwą regulację zarówno w biodrach jak i w udach.

Uprząż wspinaczkowa dla początkujących

Na początek przygody ze wspinaniem najlepszym wyborem jest czteroklamrowa uprząż wspinaczkowa typu all-round. Tego typu modele zazwyczaj posiadają w pasie biodrowym dwie klamry umożliwiające łatwe dopasowanie. Niektóre uprzęże na rynku, takie jak uprzęże Ocun lub uprzęże Edelrid, posiadają przesuwny pas biodrowy. Zastosowanie takiego rozwiązania umożliwia łatwe dopasowanie za pomocą jednej klamry. Istotnym elementem ułatwiającym dopasowanie uprzęży są także klamry na pasach udowych. Będąc początkującym wspinaczem warto wybrać komfortową trzy lub cztero-klamrową uprząż biodrową. Jednym z najpopularniejszych tego typu modeli na rynku jest uprząż wspinaczkowa Black Diamond Momentum.

Uprząż wspinaczkowa dla dziecka

Prawie każda marka produkująca uprzęże wspinaczkowe posiada model dedykowany dla dzieciaków. Uprzęże dziecięce podzielić można na pełne (czyli posiadające zintegrowany pas biodrowy z pasem piersiowym) oraz biodrowe. Uprzęże pełne dedykowane są dla dzieci w młodszym wieku i tych rozpoczynających przygodę ze wspinaniem. Uprzęże te posiadają duży zakres regulacji, a ich wybór zależy od wagi dziecka. Najpopularniejszym modelem uprzęży dziecięcej jest Petzl Simba oraz Petzl Ouistiti. Dziecięce uprzęże biodrowe dedykowane są dla większych dzieciaków, które posiadają już jakieś doświadczenie wspinaczkowe. Wśród uprzęży biodrowych dla dziecka polecić można model Black Diamond Momentum Kid oraz Ocun Twist Kid.

Damska uprząż wspinaczkowa

Na rynku znajdziemy wiele uprzęży wspinaczkowych przeznaczonych dla kobiet. W większości wypadków damskie uprzęże wspinaczkowe, różnią się kolorem i długością łącznika. Damskie uprzęże sportowe, dedykowane dla zaawansowanych zawodniczek zazwyczaj posiadają także wyprofilowane pasy biodrowe, przystosowane do kształtów anatomicznych kobiet. Różnice między uprzężami nie są jednak na tyle odczuwalne aby kobieta nie mogła używać tych, która nie są typowo dedykowane dla pań. Wśród damskich modeli uprzęży wspinaczkowych dużą popularnością cieszy się model Edelrid Jayne.

Uprząż do wspinania Edelrid

Mało popularna w Polsce marka Edelrid posiada w swojej ofercie kilka bardzo ciekawych modeli uprzęży. Edelrid jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm wspinaczkowych na świecie. Marka ta jest twórcą najlżejszej uprzęży lodowcowej na rynku. Wykonana z dyneemy uprząż Edelrid Loopo Lite waży zaledwie 80g! Uprząż lodowcowa Edelrid Loopo Lite, jest tak naprawę zmienioną uprzężą wspinaczkową Edelrid Loopo, która na stałe zagościła w ofercie marki. Poza tymi charakterystycznymi konstrukcjami, Edelrid w swojej ofercie posiada także m.in. klasyczną uniwersalną uprząż Edelrid Jay oraz pełną uprząż dla dzieci Edelrid Fraggle.

Uprząż do wspinaczki Black Diamond

Black Diamond posiada jedną z największych ofert uprzęży wspinaczkowych. Najpopularniejszą z nich jest uprząż wspinaczkowa Black Diamond Momentum. Black Diamond Momentum to linia uprzęży dla początkujących i średniozaawansowanych wspinaczy. W linii BD Momentum znajdziemy: uprząż trzyklamrową, uprząż czteroklamrową, uprząż dla dzieci oraz damską uprząż wspinaczkową. Wyższym modelem uprzęży jest dedykowany dla zaawansowanych wspinaczy model Black Diamond Solution oraz przeznczony do wspinaczki lodowej i górskiej Black Diamond Technician. Kolekcję marki uzupełnia uprząż lodowcowa Black Diamond Couloir, która była używana m.in. podczas narodowej zimowej wyprawy na K2 w 2017/18r.

Uprzęże wspinaczkowe Ocun, Petzl, Mammut

W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się także niezwykle popularne uprzęże wspinaczkowe Petzl oraz Mammut. Uprząż wspinaczkowa Petzl Corax to niemalże już legendarny produkt. Ofertę sklepu wspinaczkowego weld.pl uzupełniają bardzo dobre jakościowo uprzęże czeskiej marki Ocun. W sklepie wspinaczkowym weld.pl każdy znajdzie uprząż dopasowaną do swoich potrzeb, umiejętności i możliwości.

 

Zobacz również: magnezja i woreczki na magnezję   karabinki wspinaczkowe   przyrządy asekuracyjne

 

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: