Filtry:
Cena
od: 28 PLN do: 967 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producentafiltry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Przyrządy zaciskowe

 

Przyrząd zaciskowy jak sama nazwa wskazuje to przyrząd wspinaczkowy, który zaciska się na linie w określonych przypadkach. Przyrządy zaciskowe wykorzystywane są podczas podchodzenia na linie w terenie górskim lub w speleologii. W turystyce górskiej i wysokogórskiej powszechnym jest użycie na linach poręczowych przyrządu nazywanego potocznie „małpą” lub przyrządu Petzl Tibloc. W skałach oraz speleologii podstawowym elementem wyposażenia jest ponadto Petzl Croll lub Petzl Shunt. Oferta sklepu górskiego weld.pl pozwala wybrać najodpowiedniejszą „małpę” oraz inne przyrządy zaciskowe niezbędne w danym rodzaju aktywności.

 

więcej

Przyrząd do poręczowania i podchodzenia na linie

Do poręczowania w terenie wysokogórskim oraz podchodzenia na linie wykorzystuje się przyrząd zaciskowy powszechnie nazywany "małpą" lub "płanietą". Na rynku znajdziemy wiele podobnych modeli, delikatnie różniących się detalami producentów takich jak Petzl, Black Diamond, Climbing Technology czy też Grivel. Najpopularniejszym tego typu produktem na rynku jest model Petzl Ascension. Model Petzl Ascension występuje w wersji zarówno dla praworęcznych jak i leworęcznych. Model ten świetnie sprawdza się podczas używania bez lub z cienką rękawiczką. Gdy chcemy jednak użyć małpy z grubą łapawica powinniśmy spojrzeć na model Beal Hands Up charakteryzujący się szerokim uchwytem. Niestety coś za coś, znacznie większy uchwyt także więcej waży.

Innowacyjna małpa Grivel A&D

Grivel A&D to pierwszy przyrząd na rynku łączący w sobie zalety płaniety i przyrządu asekuracyjnego. Płytka zamontowana w ramie przyrządu umożliwia przełożenie liny wykonanie zjazdu lub asekuracji partnera. Połączenie w jednym przyrządzie funkcji podchodzenia i zjeżdżania czynni z przyrządu Grivel A&D sprawia, że model ten świetnie sprawdzi się do poręczowania w górach wysokich. Co ciekawe małpa Grivel A&D posiada także certyfikat EN567 pozwalający na wykorzystanie podczas prac na wysokości.

Przyrząd zaciskowy Petzl Shunt

Petzl Shunt to najbardziej znany, tego typu przyrząd zaciskowy na świecie. Petzl Shunt podczas operacji linowych zastępuje węzły prusika. Największą zaletą modelu Petzl Shunt jest prostota działania oraz uniwersalność. Fakt, że działa on zarówno na linie pojedynczej i podwójnej sprawia, że może posłużyć zarówno do autoasekuracji ("wycofu" ze ściany na podwójnej linie) oraz zjazdu/wychodzenia. Ze względu na swoją wagę i gabaryty Petzl Shunt stosowany jest głównie w speleologii oraz pracach na wysokości.

Petzl Tibloc - obowiązkowy przyrząd zaciskowy na lodowiec

Konstrukcja oraz niewielkie wymiary sprawiają, że Petzl Tibloc to niemalże idealny przyrząd zaciskowy do turystyki lodowcowej. Petzl Tibloc umożliwia nie tylko poręczowanie i wychodzenie na linie, ale także stworzenie systemu do wyciągania partnera ze szczeliny oraz autoratownictwa.

 

Zobacz również: karabinki wspinaczkowe   liny statyczne   uprzęże wspinaczkowe   bloczki wspinaczkowe

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: