Filtry:
Cena
od: 890 PLN do: 2799 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta
filtry zaawansowane
filtruj

Narty, skitouring: Buty skitourowe, Freeride

 

Skitouring w Tatrach staje się coraz bardziej popularny. Skitouring daje użytkownikowi możliwość szybkiego i sprawnego poruszania się w terenie górskim. Przygodę ze skitouringiem najlepiej zacząć od zakupy indywidualnie dobranych butów skitourowych. Dobór butów skitourowych jest niezwykle ważną rzeczą. Przede wszystkim należy pamiętać, że buty skitourowe powinny być dobrze dopasowane, a nawet ciasne. Nowoczesne buty skitourowe są termoformowalne, zatem przymiarka buta jest jedynie pierwszym etapem ich dopasowania. Po zakupie buty skitourowe należy wygrzać celem zmaksymalizowania komfortu podczas użytkowania. W większości wypadków proces wygrzewania butów skitourowych można powtarzać wielokrotnie. Wybór butów skitourowych jest niezwykle istotny, ale nie tylko buty mają znaczenie. Jeśli chcesz wiedzieć jak dobrze wybrać zestaw skitourowy zapraszamy do naszego wpisu: "Zatem ruszamy na skitury, ale jak założyć swój zestaw skitourowy".

 

więcej

Jak dobrać buty skitourowe?

Wybór butów skiturowych jest dużym wyzwaniem, ponieważ każdy z nas ma inny kształt stopy. Buty skitourowe powinny być dopasowane i trzymać stopę zarówno podczas podchodzenia jak i zjazdu. Niewątpliwą zaletą naszego sklepu górskiego jest świetna znajomość sprzętu poparta kilkunastoletnim doświadczeniem w poruszaniu się na nartach w terenie górskim. Znajdziesz u nas nie tylko lekkie buty skitourowe, w których będziesz mógł cieszyć się w pełni podczas podejścia, ale także twardsze i sztywniejsze buty, w których zjazd umożliwi pełną kontrolę nad nartą. Warto pamiętać o tym, aby buty skiturowe były kompatybilne z wiązaniami skitourowymi, zarówno pod względem technicznym jak i pod względem ich przeznaczenia. Buty skitourowe Atomic, buty skiturowe Scarpa oraz Dynafit są termoformowalne, co pomaga w ich dopasowaniu. Należy jednak pamiętać, że wygrzewanie butów nie jest lekarstwem na całe zło.  Posiadanie serwisu skitourowego pozwala nam nie tylko dobrać buty skitourowe, ale od razu je wygrzać. Jeżeli zatem szukasz butów skitourowych i potrzebujesz profesjonalnego doradztwa zapraszamy do naszego sklepu stacjonarnego oraz serwisu skiturowego w Dąbrowie Górniczej. Przy wyborze butów skitourowych należy zastanowić się nad wyborem specjalnie dedykowanych wkładek zimowych. Przy zakupie butów skiturowych warto także pamiętać o pokrowcu na buty, dzięki któremu nie uszkodzimy ich już przy pierwszym transporcie.

Jak dobrać rozmiar butów skiturowych?

Rozmiar butów skitourowych podawany jest na podstawie długości wkładki. Dobór rozmiaru butów skiturowych zależny jest od wielu czynników m. in. od przeznaczenia butów oraz kształtu stopy. Podstawową czynnością pozwalającą dobrać rozmiar buta skitourowego przez internet jest pomiar długości stopy. Należy więc stanąc na kartce i zmierzyć długość swojej stopy. Podczas przymiarek butów skitourowych w sklepie stacjonarnym zawsze zaczynamy od zmierzenia długości stopy. Następnie zwracamy uwagę na inne czynniki wpływające na dopasowanie butów. Trzeba pamiętać o tym, że but skiturowy nie może być luźny! Zawsze zatem pojawią się drobne dyskomforty które można zniwelować poprzez termoformowanie. Ogromną przewagą butów skitourowych Atomic Backland nad resztą stawki, jest możliwość wygrzania całego buta, nie tylko botka wewnętrznego.

Buty skitourowe Atomic

Buty skitourowe Atomic Backland to obecnie jedne z najpopularniejszych butów skitourowych na rynku. Buty Atomic Backland to kompromis między lekkim butem skitourowym, a dobrym trzymaniem w zjeździe. Buty Atomic na pierwszy rzut oka wydają się dość wąskie, jednak w czasie przymiarek i porównania do innych modeli okazują się całkiem szerokie. Ogromną zaletą jest technologia Memory Fit. Skorupa buta po poddaniu działania wysokiej temperatury dopasowuje się do kształtu stopy. Najnowsza wersja butów wyposażona została w system Boa. Buty skiturowe Atomic Backland występują w trzech modelach: Backland Expert , Backland Pro i Backland Carbon. Poszczególne modele różną się między sobą zastosowanymi materiałami, rodzajem botka i sztywnością.

Buty skitourowe Scarpa

Buty Scarpa od lat dostępne są na rynku sprzętu skiturowego. Swego czasu najpopularniejszym, a zarazem najbardziej uniwersalnym modelem w ofercie marki były buty skitourowe Scarpa Maestrale. Jest to świetny model dla osób poszukujących buta, który sprawdzi się w każdych warunkach. Nie jest to jednak lekki model, a ze względu na ograniczoną ruchomość nienajlepiej sprawdza się na podejściu. Obecnie palmę pierwszeństwa w ofercie marki Scarpa, przejęła linia butów skiturowych Scarpa F1. W skład linii Scarpa F1 dostępnych w ofercie sklepu skitourowego weld.pl wchodzą buty: Scarpa F1 , Scarpa F1 LT , Scarpa F1 XT oraz Scarpa F1 GT. Scarpa F1 posiada systemem Boa, dzięki czemu but charakteryzuje się niską wagą oraz bardzo dobrą ruchomością. W ofercie butów Scarpa w 2020r. pojawiła się lżejsz wersja buta F1 - Scarpa F1 LT Carbon. Model ten charakteryzuje się bardzo dobrą ruchomością i niską wagą, połączoną ze sztywnością. Więcej na temat butów Scarpa F1 LT Carbon przeczytasz w naszym artykule: "Nowość sezonu 2020/21 - buty skitourowe Scarpa F1 LT Carbon". W 2022r. linia wzbogaciła się ponadto o sztywniejszy, zapinany klasyczną klamrą w śródstopiu model Scarpa F1 XT.

Buty skitourowe Dynafit

Dynafit jest z pewnością najpopularniejszą marką skiturową na rynku. Buty skitourowe Dynafit, dostępne są w większości wypożyczalni w Polsce. Niemalże kultowy stał się już model  Dynafit TLT. Najnowsza wersja buta, czyli Dynafit TLT 8, z pewnością sprawdzi się w każdych warunkach. Przeglądając ofertę butów skitourowych warto zwrócić uwagę na model Dynafit Radical, który stanowi kompromis między butem skitourowym, a butem freeride’owym. Zastosowany w modelu Dynafit Radical, opatentowany system Dynafit Hoji Lock zapewnia świetną ruchomość i komfort na podejściu, natomiast w zjeździe świetnie trzyma całą stopę. Buty skiturowe Dynafit generalnie uchodziły za dość wąskie,  najnowsze modele przeczą jednak tej regule. Mimo wszystko należy pamiętać o tym, że w wypadku butów skitourowych kluczową sprawą jest ich przymiarka.

Buty freeride

Jazda poza trasą wymaga dużo sztywniejszych i lepiej trzymających butów niż klasyczne buty skitourowe. Wybierając więc buta pod freeride należy zwrócić uwagę głównie na sztywność i dopasowanie, pomijając kwestię ruchomości. Wśród butów freeridowych kompatybilnych z wiązaniami pinowymi warto zwrócić uwagę na model Atomic Hawx Ultra XTD. Jeżeli zadowolimy się butem freeridowym pod standardowe wiązanie narciarskie warto zwrócić uwagę na model Tecnica Cochise. Z kolei Scarpa Maestrale RS świetnym przykładem sztywnego buta skitourowego, o stosunkowo niskiej wadze oraz dobrej ruchomości.

Damskie buty skitourowe

Damskie modele butów skiturowych, różnią się od swoich klasycznych odpowiedników kolorystyką oraz kształtem. Damskie odpowiedniki często cechuje również mniejsza sztywność. Wśród wielu damskich modeli butów skitourowych w naszej ofercie znajdują się zarówno sztywne uniwersalne buty Scarpa Gea jak i lekkie damskie buty skitourowe Scarpa F1 WMN. Podobnie jak w wypadku męskich butów skitourowych, w wypadku modelu dedykowane dla Pań warto zwrócić uwagę na bardzo lekkie i wygodne damskie buty skiturowe Atomic Backland. Atomic Backland dla kobiet występuje w dwóch modelach: Backland Expert WMN i Backland Pro WMN. Oba modele różną się między sobą zastosowanymi materiałami, rodzajem botka i sztywnością.

Jak wybrać zestaw skiturowy?

Wybór odpowiedniego zestawu skitourowego jest dużym wyzwaniem, o tym jak dobrze to zrobić w naszym artykule: "Zatem ruszamy na skitury, ale jak założyć swój zestaw skitourowy". We wspomnianym artykule zostały poruszone tematy pozwalające wybrać odpowiednie narty skiturowe, wiązania oraz foki. Jednak sprzęt skitourowy to nie tylko narty, buty i wiązania. W skład sprzętu skiturowego wchodzi też wiele innych istotnych elementów o których przeczytasz w drugim artykule: "Sprzęt skitourowy- czego nam potrzeba poza nartami i butami?"

Wyprzedaż butów skiturowych

W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajduje się szeroki wybór butów skitourowych w atrakcyjnych cenach.  Po zakończonym sezonie zimowym zapraszamy na wyprzedaż butów skitourowych. Warto jednak pamiętać, że buty są najważniejszym elementem zestawu skitourowego. Nie należy więc ulegać magii niskiej ceny, tylko zwrócić uwagę na rzeczywiste walory i dopasowanie danego buta skitourowego.

 

Zobacz również: detektory, sondy i łopaty lawinowe   narty skitourowe   wiązania skitourowe   termosy turystyczne

 

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: