Filtry:
Cena
od: 14 PLN do: 455 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producentaRodzaj
filtry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Haki, śruby, punkty asek.

 

W wypadku wspinaczki wielowyciągowej punkty asekuracyjne stanowią zazwyczaj: kości, heksy, tricamy oraz kości mechaniczne, potoczne nazywane friendami. Uzupełnieniem tego sprzętu wspinaczkowego są także haki. Haki wspinaczkowe posiadają różną wielkość oraz kształt, dzięki czemu bez problemu mogą zostać dobrane do danego miejsca w skale. Najistotniejszym elementem wspinania hakowego jest odpowiedni młotek skalny umożliwiający precyzyjne umieszczenia haków w rysie. Wspinanie lodowe, podobnie jak wspinaczka na własnej asekuracji, wymaga zakładania własnych punktów asekuracyjnych.  Zakładanie punktów asekuracyjnych podczas wspinaczki lodowej wiąże się z użyciem śrub lodowych. W ofercie posiadamy tylko sprawdzone modele śrub lodowych, marek mających bogate doświadczenie takich jak Grivel, Black Diamond czy Petzl. Gwarantują one niezawodność i wysoką trwałość produktów. Na nasze bezpieczeństwo wpływa m.in.prędkość osadzenia śruby w lodzie. Obecnie już do standardu należą śruby lodowe z korbką umożliwiającą szybkie i precyzyjne zamontowanie śruby w lodzie. Podobnie jak w wypadku całego sprzętu wspinaczkowego, również wśród śrub lodowych dostępne są ultralekkie modele zapewniające precyzję i komfort użytkowania. Ponadto ofertę punktów asekuracyjnych zamykają szable śnieżne oraz stanowiska potocznie nazywane Deadman.

 

więcej

Śruby lodowe Black Diamond i Petzl

Śruby lodowe stanowią punkty asekuracyjne podczas wspinaczki lodowej oraz wspinaczki mikstowej. W ofercie marki Black Diamond znajdują się trzy modele śrub do wspinaczki lodowej: Black Diamond Turbo, Black Diamond Express oraz Black Diamond Ultralight. Modele różnią się od siebie wagą oraz ergonomią osadzania. Śruba lodowa Black Diamond Express to jeden z najpopularniejszych modeli na rynku, charakteryzuje się ona dobrym stosunkiem wagi oraz korbką umożliwiająca szybkie i precyzyjne zamontowanie śruby w lodzie. Jej odpowiednikiem w ofercie innych producentów jest model Petzl Laser Speed oraz Grivel 360. Śruby lodowe Black Diamond produkowane są w długościach 10cm,13cm,16cm,19cm oraz 22cm. Śruby Black Diamond umożliwiają więc asekurację zarówno w grubym jak i cienkim lodzie.  Śruby lodowe Petzl Laser produkowane są natomiast w długości 13cm,17cm oraz 21cm.

Lekkie śruby lodowe Petzl i Black Diamond

Minimalizacja wagi ma istotne znaczenie podczas wielowyciągowej wspinaczki w trudnym terenie. Z myślą o jak najlżejszych śrubach lodowych marka Black Diamond stworzyła lekki model – Black Diamond Ultralight. Ultralekkie śruby lodowe Black Diamond wykonane zostały z aluminium zakończonego nakładką ze stali chromowej, która wydatnie zwiększa wytrzymałość śruby. Aluminiowe body znacznie zmniejsza wagę, a odpowiednio dobrany kąt cięcia stalowych zębów zapewnia szybkie "wchodzenie " w każdy rodzaj lodu. Taka konstrukcja sprawia, że śruba Black Diamond Ultralight jest wyjątkowo lekka i poręczna przy osadzaniu w każdym lodzie. Wysoka wytrzymałość śrub Black Diamond Ultralight wynika jednak z większej średnicy w stosunku do innych modeli. Odpowiedzią marki Petzl na najlżejszą śrubę w kolekcji Black Diamond jest ulepszona wersja modelu Petzl Laser Speed. Najlżejsza śruba w kolekcji Petzl to Laser Speed Light. Jej konstrukcja jest zbliżona do rozwiązania zastosowanego przez Black Diamond.

Kotwa śnieżna Deadman

Kotwica śnieżna powszechnie nazywana Deadman’em jest najlepszym rozwiązaniem na asekurację w sypkim niezwiązanym śniegu. Takie warunki nie pozwalają na założenie klasycznej asekuracji ze śrub lodowych. Dbając więc o bezpieczeństwo oraz chcąc zjechać w takim terenie, najlepszym rozwiązaniem jest osadzenie kotwy w śniegu. DMM Deadman to prawdopodobnie najlepsza kotwa śnieżna na rynku. Warto zwrócić uwagę na kotwy śnieżne MSR Snow Fluke o innowacyjnym kształcie pozwalającym na znaczne obniżenie wagi produktu. Kształt kotwy śnieżnej pozwala wykorzystać ją w awaryjnej sytuacji do kopania platformy pod namiot.

Szabla śnieżna

Szabla śnieżna stosowana jest w terenie górskim do zakładania stanowiska w wymagającym terenie. Szable śnieżne mogą służyć także do mocowania namiotu lub depozytu w obozie. Współpraca American Mountain Guides Association (AMGA) oraz marki MSR pozwoliła na zaprojektowanie najlepszych szabli śnieżnych na rynku. Szabla śnieżna MSR Snow Picket łatwo wchodzi w śnieg, jest stosunkowo lekka dzięki licznym otworom na taśmy i dodatkowo zabezpieczona od góry, aby nie uległa deformacji podczas osadzania w śniegu.

Haki wspinaczkowe

Podstawowy sprzęt do wspinaczki wielowyciągowej stanowią zazwyczaj: kości, heksy, tricamy oraz kości mechaniczne, potoczne nazywane friendami. We wspinaczce wielowyciągowej stosuje się jednak także techniki hakowe, które umożliwiają pokonywanie trudnych miejsc na drodze wspinaczkowej. Haki wspinaczkowe posiadają zróżnicowany kształt oraz wielkość. Podczas wspinaczki, hak należy dobrać do odpowiedniego miejsca tak aby był bezpiecznie osadzony. Najistotniejszym elementem wspinania hakowego jest odpowiedni młotek skalny umożliwiający precyzyjne umieszczenia haków w rysie.

 

Zobacz również: czekany wspinaczkowe   kości i heksy wspinaczkowe   uprzęże wspinaczkowe   taśmy i repsznury

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: