Filtry:
Cena
od: 199 PLN do: 575 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producentaTyp
filtry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Kaski

 

Bezpieczeństwo wspinacza jest najważniejsze. Posiadany przez nas sprzęt wspinaczkowy powinien nam je gwarantować. Podczas wspinaczki w górach lub regionach charakteryzujących się kruchą skałą niezbędnym wyposażeniem sprzętu wspinaczkowego jest kask. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się kaski dedykowane zarówno do wspinaczki i turystyki górskiej jak i kaski na via ferraty bądź kaski do skitouringu. Każdy z oferowanych przez nas kasków posiada certyfikaty zapewniające bezpieczeństwo użytkownika. Różnica miedzy kaskami wynika głównie z ich kształtu, materiałów zastosowanych do ich produkcji oraz systemu mocowania i regulacji na głowie. Podczas wyboru kasku warto zwrócić uwagę na kolor (kwestia widoczności oraz odbijania promieni słonecznych), materiał wykonania, wagę oraz wygodę. Szeroki asortyment oraz wysoka jakość doradztwa pozwala nam wybrać najodpowiedniejszy kask dla danego użytkownika. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się kaski wspinaczkowe m.in marki Black Diamond, Mammut, Salewa, Petzl oraz Edelrid.

 

więcej

Kask wspinaczkowy

Kask wspinaczkowy to szeroka grupa produktów mająca na celu ochronę najważniejszej części ludzkiego ciała czyli głowy. Kask wspinaczkowy ma na celu nie tylko ochronę głowy podczas odpadnięcia lub osunięcia w górach, ale także, a może przede wszystkim, chronić nas przed spadającymi kamieniami. Kask niezbędny jest podczas wspinaczki wielowyciągowej, wspinaczki wysokogórskiej w terenie mikstowym, wspinaczki lodowej oraz podczas pokonywania via ferrat. Podczas wspinaczki sportowej kask nie jest niezbędnym elementem wyposażenia, może się jednak przydać dla asekuranta aby chronić go przed zrzucanymi przez wspinacza kawałkami skał.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kasku wspinaczkowego?

Wszystkie kaski dostępne w ofercie sklepu górskiego weld.pl spełniają certyfikaty i normy bezpieczeństwa. Czym zatem kierować się przy wyborze kasku wspinaczkowego? Najważniejszym czynnikiem jest dopasowanie. Ważne aby kask był wygodny i dobrze leżał na głowie. Ten czynnik w połączeniu z wagą jest szczególny istotny gdy w kasku będziemy spędzać znaczną część dnia. Po spędzeniu całego dnia z niewygodnym i w dodatku ciężkim kaskiem na głowie będziemy odczuwać mocny i nieprzyjemny ból głowy oraz karku. Przy wyborze kasku istotnym czynnikiem jest także powierzchnia otworów wentylacyjnych. Podczas użytkowania w ciepłym klimacie lub podczas dużego wysiłku jaki ma miejsce podczas skitouringu ważne aby kask był dobrze wentylowany. Nie bez znaczenia jest także kolor kasku.  

Klasyczny kask wspinaczkowy

Klasyczny kask wspinaczkowy zbudowany jest z plastikowej skorupy wypełnionej pianką i gąbkami zwiększającymi komfort użytkownika. Kaski tego typu są niezwykle uniwersalne, wygodne i bardzo trwałe. Minusem kasków o takiej budowie jest ich waga. Są one o ok 30% cięższe od kasków piankowych. Wśród tego typu kasków na szczególna uwagę zasługuje niemalże legendarny już kask Mammut Skywalker oraz Black Half Dome. Oba modele produkowane są już od kilkunastu lat i doczekały się kilku generacji. Podobną budowę ma także następca słynnego kasku Petzl Elios, model Petzl Boreo. W swojej kolekcji Petzl posiada kask wspinaczkowy dla kobiet Petzl Borea.

Lekki piankowy kask wspinaczkowy

Lekkie kaski wspinaczkowe posiadają konstrukcję piankową. Tego typu konstrukcja nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo użytkownika, zmniejsza jednak znacząco wagę kasku. Jeszcze kilka lat temu, na rynku było tylko kilka konstrukcji tego typu. Obecnie wraz z trendem fast and light, kaski piankowe dominują w ofercie większości marek. Niska waga kasku zmniejsza zmęczenie głowy i karku po długim dniu w górach z założonym kaskiem. Lekkie kaski piankowe można podzielić na te całkowicie wykonane z pianki (Grivel Duetto), posiadające cienką warstwę wzmocnienia na czubku głowy (Mammut Wall Rider, Black Diamond Vision, Petzl Sirroco) oraz kaski piankowe w całości wzmocnione poliwęglanem (Black Diamond Vapor, Edelrid Shield, Petzl Meteor, Mammut Crag Sender). Na wagę kasku wpływ ma także system nośny. Każdy z producentów inaczej rozwiązał sposób regulacji systemu nośnego. Większość kasków posiada plastikową regulację wyłożoną piankami. Najlżejsze kaski na rynku posiadają jedynie paski utrzymujące kask na głowie.

Kask na skitoury

Poza lawinowym ABC kask jest podstawowym elementem wpływającym na bezpieczeństwo podczas wyjazdu skitourowego. Na jakie cechy zwrócić uwagę na przyborze kasku na skitury? Pierwszym istotnym czynnikiem jest waga. Wraz z trendem fast and light waga jest dla wielu najistotniejszym wyznacznikiem wyboru sprzętu na skitoury. W ofercie sklepu górskiego w innej zakładce znajdziesz kaski dedykowane na skitoury. Warto jednak zwrócić uwagę, że podczas skitourowej wycieczki sprawdzą się także lekkie kaski wspinaczkowe. Ze względu na swój kształt, dużą liczbę wywietrzników i wagę świetnym wyborem na skitury jest kask Petzl Meteor oraz Black Diamond Vapor. Dobrym wyborem jest także kask wspinaczkowy Mammut Wall Rider oraz Salewa Piuma.

Kolor kasku wspinaczkowego

Ten z pozoru nieistotny czynnik jest dość ważny przy wyborze kasku. Kolor kasku nie tylko musi pasować i dobrze wychodzić na zdjęciach. Wybierając kask do wspinaczki wysokogórskiej, skitouringu oraz wspinaczki wielowyciągowej warto wybierać jaskrawe, rzucające się w oczy kolory. Taki kolor kasku może być przydatny w sytuacjach awaryjnych. Z myślą o poruszaniu się w ciepłych krajach podczas wspinaczki wielowyciągowej lub na via ferratach, warto mieć biały lub szary kask, który nie przyciąga promieni słonecznych. Ciemne kolory stosować można w speleologii lub działań taktycznych.  

Kask Black Diamond

Jak przystało na największą markę sprzętu wspinaczkowego na świecie Black Diamond w swojej ofercie posiada kilka modeli kasków wspinaczkowych. Podstawowym modelem kasku Black Diamond jest klasyczny model Half Dome. Jest to najpopularniejszy i najbardziej rozpoznawalny model w kolekcji marki. Obecnie na rynku dostępna jest już trzecia  generacja kasku Black Diamond Half Dome co świadczy, że jest to znany i rozpoznawalny model. W ofercie dostępny jest także kask wspinaczkowy dla kobiet Black Diamond Half Dome Women. Wśród kasków wspinaczkowych Black Diamond warto zwrócić uwagę na model BD Vision. Lekki kask Black Diamond Vision został wykonany z pianki, natomiast górna część skorupy kasku Black Diamond Vision, najbardziej narażona na np. uderzenie spadającym kamieniem, została wyposażona w specjalną, odporną na uderzenia pokrywę z poliwęglanu. Najbardziej zaawansowanym modelem w kolekcji marki jest kask Black Diamond Vapor. Ze względu na swój kształ, konstrukcję, niską wagę oraz liczne otwory wentylacyjne świetnie sprawdzi się podczas skitouringu.

Kask w góry Petzl

W szerokiej kolekcji sprzętu wspinaczkowego Petzl znaleźć można kilka modeli kasków wspinaczkowych. Petzl od lat jest jednym z najpopularniejszych producentów tego typu sprzętu na rynku. Przez lat w szkołach wspinaczkowych dominował kask Petzl Elios, m.in z tego powodu był to najczęściej spotykany kask w Polsce. Obecnie jego następca Petzl Boreo, zbiera bardzo pozytywne opinie wśród użytkowników ze względu na połączenie trwałości ze stosunkowo niską wagą. Damski kask wspinaczkowy Petzl Borea, posiada wszystkie cechy kasku Petzl Boreo, dodając do tego damski profil i kolorystykę. Szukając lekkiego kasku wspinaczkowego koniecznie trzeba spojrzeć na model Petzl Meteor i Petzl Sirocco. Ultralekki kask przeznaczony do wspinaczki i alpinizmu Petzl Sirocco waży zaledwie 170g! Warto jednak zwrócić uwagę, że zarówno lekki kask Petzl Meteor jak i ultralekki kask Petzl Sirocco mają dość małe wymiary.

 

Zobacz również: czołówki   kominiarki turystyczne   uprzęże wspinaczkowe   raki wspinaczkowe

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: