Filtry:
Cena
od: 352 PLN do: 521 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta

filtry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Via ferrata

 

Wycieczki na via ferraty są coraz bardziej popularne i dla wielu stanowią pierwszy krok do przygody z Alpami. Nic w tym dziwnego, ponieważ via ferraty oferują niesamowitą przygodę w fenomenalnej górskiej scenerii. Aby w pełni bezpiecznie korzystać z via ferrat, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do tej aktywności. Jadąc na via ferraty konieczne jest posiadanie uprzęży wspinaczkowej (najlepiej czteroklamrowej), kasku wspinaczkowegokarabinka typu HMS oraz lonży do via ferraty. W ofercie sklepu górskiego weld.pl dostępne są lonże na via ferraty marki Camp i Rock Empire, charakteryzujące się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Ponadto w naszej ofercie znajdują się także lonże na Via Ferraty marki Salewa, Black Diamond oraz Edelrid.

 

więcej

Zestaw na via ferraty

Via ferraty cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wzrost popularności tej aktywności górskiej wynika z faktu, że pozornie niedostępne dla turysty urwiska skalne, stają się osiągalne bez zaawansowanych umiejętności wspinaczkowych. Bezpieczne poruszanie się po via ferratach wymaga od nas zaopatrzenia się w specjalistyczny sprzęt, zwiększający bezpieczeństwo i chroniący nas przed przykrymi skutkami wszelkich wypadków. Na zestaw na Via ferraty skałada się z lonża na via ferraty, uprząż wspinaczkowa (najlepiej uniwersalna uprząż czteroklamrowa) oraz kask wspinaczkowy. Aby w pełni cieszyć się Via ferratami warto także zaopatrzyć się w karabinek wspinaczkowy HMS, plecak wspinaczkowy oraz buty podejściowe.

Lonża Via Ferrata - jak używać?

Zadaniem lonży jest zapewnienie bezpieczeństwa na wymagających odcinkach trasy. W wypadku odpadnięcia lonża ma za zadanie zadziałać jak hamulec, który łagodnie wyłapuje odpadniecie od ściany. Lonża do via ferraty zbudowana jest zazwyczaj z automatycznych karabinków, taśmy łączącej lonżę do via ferraty, z uprzężą wspinaczkową oraz elastyczną taśmą z elementem rozrywowym, absorbującym energię podczas odpadnięcia. Lonżę za pomocą taśmy łączymy z uprzężą wspinaczkową, następnie, wraz ze zdobywaniem wysokości, przepinamy karabinki na punktach asekuracyjnych. Pierwsze kroki na via ferratach, najlepiej wykonać z doświadczoną osobą, która pokaże jak bezpiecznie poruszać się w górach.  Rynek oferuje wiele modeli certyfikowanych bezpiecznych lonż typu na via ferrata. Różnią się one designem, rodzajem karabinków oraz wagą. Na szczególną uwagę, ze względu na wysoki stosunek jakości do ceny, zasługują modele Camp Kinetic Rewind oraz Rock Empire Dynago. Ze względu na małą wagę i wyjątkowo małą objętość absorbera warto zastanowić się nad lonżami na via ferraty marki Edelrid.

Bezpieczna lonża na Via Ferraty

Szlaki turystyczne wyposażone w asekurację typu via ferrata tworzonę są zgodnie z europejską normą EN 1686. Największe niebezpieczeństwo grozi nam podczas poruszania się via ferratą w pionie. Zgodnie z tą normą, w wypadku odpadnięcia podczas poruszania się w pionie, maksymalna długość lotu nie może przekraczać pięciu metrów. Każda oryginalna dostępna na rynku lonża do via ferraty spełnia europejską normę EN 958, która została opracowana na podstawie badań bezpieczeństwa oraz oraz norm dotyczących tworzenia szlaków typu via ferrata. Wszystkie lonże na via ferraty dostępne w ofercie sklepu górskiego weld.pl spełniają aktualne normy bezpieczeństwa. Nie ważne więc czy wybierzesz lonże na via ferraty Edelrid Cable Kit, lonże ferratową Camp Kinetic Rewind czy lonże Black Diamond Easy Rider. Więcej na temat zestawu na via ferraty można przeczytać na naszym blogu: Zestaw na via ferraty - podstawowe informacje.

 

Zobacz również: kaski wspinaczkowe   uprzęże wspinaczkowe   karabinki wspinaczkowe   buty podejściowe

social media