Filtry:
Cena
od: 68 PLN do: 543 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta
filtry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Przyrządy zjazdowe

 

Przyrząd zjazdowy, jak sama nazwa wskazuje, to przyrząd wspinaczkowy, który dedykowany jest do zjazdu na linie. Najpopularniejszymi przyrządami zjazdowymi są rolka Petzl Stop , rolka Petzl Simple lub klasyczna ósemka. Należy pamiętać o tym, że celem zapewnienia pełni bezpieczeństwa przyrząd zjazdowy powinien być używany w komplecie z przyrządem zaciskowym umożliwiającym zatrzymanie się podczas zjazdu. Rolę przyrządów zjazdowych mogą także pełnić standardowe przyrządy asekuracyjne takie jak Black Diamond ATC Guide i DMM Pivot.

 

więcej

Rolka do zjazdu

Przyrząd zjazdowy, jak sama nazwa wskazuje, to przyrząd wspinaczkowy, który dedykowany jest do zjazdu na linie. Przyrządy zjazdowe wykorzystywane są podczas prac na wysokości, speleologii oraz canyoningu. Najpopularniejszymi przyrządami zjazdowymi są rolka Petzl Stop , rolka Petzl Simple. Petzl Stop to klasyczna rolka zjazdowa wyposażona w hamulec zapewniający lepszą kontrolę zjazdu i ułatwiający operacje linowe. Natomiast Petzl Simple to klasyczna i prosta w obsłudze rolka bez hamulca. Szybkość zjazdu reguluje się siłą uchwytu na wolnym końcu liny. Blokowanie rolki Petzl Simple odbywa się poprzez oplecenie przyrządu liną. Oba przyrządy działają na linach pojedynczych o standardowej średnicy liny dynamicznej lub statycznej. Należy pamiętać o tym, że aby wykonać bezpieczny zjazd na linie należy zastosować nie tylko przyrząd zjazdowy ale także przyrząd zaciskowy umożliwiającym zatrzymanie się podczas zjazdu.

Ósemka - klasyczny przyrząd zjazdowy

Klasyczna ósemka, to jeden z najstarszych i najpopularniejszych przyrządów zjazdowych. Kilkanaście lat temu, ósemka była też jednym z najpopularniejszych przyrządów asekuracyjnych. Jednak ze względu na m.in nadmierne skręcanie liny używanie ósemki do asekuracji nie jest już polecane. Obecnie ósemka wykorzystywana jest głównie do zjazdów, dzięki prostej konstrukcji oraz łatwej obsłudze ósemka nadal posiada szerokie grono użytkowników.

 

Zobacz również: kaski wspinaczkowe   liny statyczne   karabinki wspinaczkowe   

social media