DOBÓR ROZMIARU

Kwestią kluczową podczas zakupów internetowych jest wybór odpowiadającego nam produktu, tak aby był on zgodny z naszymi oczekiwaniami, jeżeli chodzi o kolorystykę, design, rozmiar, a przede wszystkim walory użytkowe i cenę.

Największych problemów podczas kupna w sklepie internetowym przysparza właściwy dobór rozmiaru odzieży, obuwia, a także uprzęży i kasków.

Oczywiście w naszym sklepie zawsze w terminie 14 dni od momentu wydania rzeczy, można wymienić zakupiony produkt albo całkowicie go zwrócić, jeżeli nie odpowiada on naszym oczekiwaniom. Aby jednak nie narażać się na niepotrzebne kłopoty i koszty związane z wymianą, warto podczas doboru produktu kierować się kilkoma cennymi wskazówkami:

– Starannie analizujemy zamieszczone przy produktach tabele rozmiarów, porównując parametry produktu, który zamierzamy zakupić z analogicznymi rzeczami, które już posiadamy. Dobrym rozwiązaniem jest zmierzenie długości wkładki i podstawowych wymiarów używanych już przez nas butów i odzieży.

– W wypadku kiedy produkt nie posiada tabeli rozmiarów w opisie, prosimy posiłkować się zakładką „Tabela Rozmiarów”. Prosimy pamiętać, że jest to tabela zgodna z polską normą i niekoniecznie dokładnie pokrywa się z rozmiarówkami poszczególnych producentów.

– Zawsze w wypadku jakichkolwiek wątpliwości warto do nas zadzwonić lub napisać, w miarę potrzeb udzielimy informacji na temat naszej oferty, zmierzymy konkretny produkt i podamy rzeczywiste wymiary.

– Z naszego doświadczenia wynika, że często zakupione u nas obuwie jest za małe. Pamiętajmy, buty trekkingowe powinny być o jeden rozmiar większe od butów, które nosimy na co dzień, w modelach przygotowanych pod raki są to nawet dwa numery różnicy. Buty wyprawowe najczęściej powinny być większe o dwa a nawet trzy numery. Te różnice wynikają z konstrukcji buta, ale również z tego, że stosowane będą w nich grube skarpety, a noga użytkownika będzie opuchnięta ze zmęczenia lub niekorzystnego wpływu dużej wysokości.

– W kwestii dopasowania odzieży normą jest różnica pomiędzy poszczególnymi producentami. Różnice występują również w ramach kolekcji jednego producenta. Produkty z linii technicznych będą bardziej dopasowane niż podobne produkty z segmentu lekkiej turystyki i fashion.

– Uprzęże wspinaczkowe posiadają podane minimalne i maksymalne wymiary obwodu pasa i ud. W prosty sposób, za pomocą metra krawieckiego, możemy sprawdzić, jaki rozmiar będzie dla nas najlepszy. Podobnie jest w kaskach wspinaczkowych, które mają podany zakres min. i max. obwodu głowy.

– Planując zakup śpiwora, w szczególności zimowego, warto mieć na uwadze, że nie będzie on komfortowy, jeżeli będzie zbyt duży. Puste przestrzenie wewnątrz będziemy musieli ogrzać, co będzie skutkować nadmierną utratą ciepła.

– Dobór długości czekana alpejskiego jest uwarunkowany wzrostem użytkownika. Istnieje reguła, która sugeruje, że prawidłowo dobrany czekan, trzymany w opuszczonej swobodnie ręce, sięga okolicy kostek. W praktyce warto też pamiętać, że im trudniejsze i bardziej strome podejście tym czekan powinien być krótszy i bardziej zagięty. Uniwersalnym rozmiarem jest długość styliska od 60 do 65cm, taki czekan nadaje się na prosty, niezbyt stromy teren, a jednocześnie jest w miarę poręczny w bardziej stromych podejściach i zejściach.

Jak korzystać z zamieszczonych tabel rozmiarów?
Tabele rozmiarów ułatwiają zakupy tylko w sytuacji, kiedy potrafimy prawidłowo je odczytać i przeanalizować znajdującą się w nich treść.

Odzież
Podane rozmiary są rzeczywistymi rozmiarami prezentowanych produktów. Należy pamiętać, że obecnie wiele firm w znakomitej większości używa materiałów typu Stretch, które rozciągają się w dwóch lub w czterech kierunkach. Skutkuje to kilkuprocentowymi różnicami w stanie spoczynkowym i w stanie po rozciągnięciu. Produkty z wysokim odsetkiem procentowym stretchu będą miały również tendencję do relatywnego zwiększania rozmiaru podczas użytkowania.

Obuwie
W tabelach rozmiarów podajemy długości wkładek mierzonych od czubka palców po piętę. Ten parametr w tabelach znajduje się w kolumnie „Długość wkładki” Jako, że większość wkładek jest profilowana i jest na swym obwodzie wygięta ku górze, to należy je mierzyć tylko od krawędzi do krawędzi rozciągniętym przymiarem, tak aby uniknąć zwiększania się rozmiaru wkładki poprzez dodanie profilowania, które de facto zachodzi już na cholewkę. Tej zasady przestrzegamy też w naszych tabelach. Obok kolumny „Długość wkładki” znajduje się kolumna „Długość stopy”, w tym miejscu podajemy rzeczywistą długość stopy przypadającą na konkretny rozmiar.

social media