Filtry:
Cena
od: 311 PLN do: 2789 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta
filtry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Friendy

 

Sprzęt do wspinania na własnej asekuracji jest przeznaczony dla zaawansowanych i odpowiednio przeszkolonych wspinaczy chcących uciec poza ramy wspinaczki sportowej. Jednym z najpopularniejszych elementów sprzętu do wspinania na własnej asekuracji są kości mechaniczne potocznie nazywane friendami, camami lub mechanikami. Kość mechaniczna jest skomplikowanym przyrządem, który zapewnia nam szybkie i bezpieczne założenie punktu asekuracyjnego. Friendy produkowane są w różnych rozmiarach mających na celu dobór odpowiedniego zakresu krzywek do wielkości rysy. Ze względu na zróżnicowanie skał w różnych rejonach wspinaczkowych, nie znajdziemy idealnego modelu kości mechanicznej. Każdy z modeli ma swoje wady jak i zalety. Obecnie na rynku dominują dwie marki produkujące kości mechaniczne, są to DMM oraz Black Diamond. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę fakt, że  friendy DMM Dragon oraz Black Diamond Camalot C4 to prawdopodobnie dwa najlepsze modele kości mechanicznych na rynku. Obie marki w swojej ofercie posiadają mikro mechaniki noszące nazwy DMM Dragonfly oraz Black Diamond Camalot Z4. Wyjątkowym producentem friendów jest hiszpańska firma TotemCam produkująca unikalne mechaniki. Zachęcamy do zapoznania się artykułem na naszym blogu o dźwięcznym tytule: Co ty wiesz o mechanikach?, który z pewnością odpowie na wiele pytań poczatkującego tradmastera. Zapraszamy też do cyklu artykułów na temat wspinaczki na własnej asekuracji "Akademia Tradu jak wspinać się na własnej asekuracji".

 

więcej

Kości mechaniczne DMM Dragon

DMM  swoją filozofię oferowanych mechaników opiera na prostocie, wytrzymałości i ergonomii. Od wielu lat Wielka Brytania jest jednym z największych poligonów doświadczalnych dla najlepszych wspinaczy tradowych świata. Nic więc dziwnego, że DMM korzysta z tych doświadczeń. Dziwić może natomiast fakt, że stosuje powściągliwość w szerokim informowaniu świata o swoich współpracownikach. DMM nie posiada w swojej ofercie szerokiej gamy modeli, są to jednak przemyślane produkty spełniające wymagania każdego wspinającego się na własnej asekuracji. Z oferowanych mechaników, na chwilę obecną, DMM proponuje modele mikromechaników DMM Dragonfly oraz klasyczne friendy DMM Dragon. Pełny zestaw kości mechanicznych DMM Dragon składa się z 10ciu elementów, które umożliwiają wspinaczkę w każdej rysie. Podstawowym zestawem kości mechanicznych DMM jest zestaw DMM Dragon 0-5. Uzupełnieniem klasycznego zestawu mechaników, są mikromechaniki DMM Dragonfly, które dedykowane są do mniejszych i zarazem bardziej wymagających pod względem trudności rys. Friendy DMM Dragonfly, produkowane są także w wersji offset, dedykowanej do nierównych rys. Kości DMM Dragonfly Offset posiadają krzywki dwóch sąsiadujących ze sobą rozmiarów

Kości wspinaczkowe Black Diamond Camalot

Zarówno DMM jak i Black Diamond mają duże doświadczenie w konstruowaniu mechaników. To jednak marka ze Stanów Zjednoczonych w swojej historii stworzyła znacznie więcej produktów tego typu. Black Diamond od lat współpracuje z czołowymi amerykańskimi wspinaczami, szumnie informując o tym przy pomocy social mediów. Ofertę marki rozpoczynają klasyczne kości mechaniczne Black Diamond Camalot C4. Ciekawą opcją dla maniaków jak najniższej wagi, jest lżejsza wersja tych popularnych friendów czyli BD Camalot Ultralight. W swojej ofercie Black Diamond posiada także mikrocamy Black Diamond Camalot Z4 w wersji klasycznej i offsetowej.

Mikrocamy DMM Dragonfly i Black Diamond Camalot Z4

Mikrocamy to specyficzne kości mechaniczne. Ich rozmiary nie wzbudzają wśród użytkowników zaufania do bezpiecznego lotu. Wytrzymałość mikromechaników na udar jest niewielka.  Stosowanie najmniejszych rozmiarów zaleca się do wspinaczki techniką hakową. Niezwykłym jest więc, że najmniejszy rozmiar DMM Dragonfly uzyskał wyśmienity wynik testów wytrzymałości i spełnił surowe normy UIAA wynoszące 5kN. Mikrofriendy to przyrządy do asekuracji w formacjach o szerokości maksymalnej dla klinowania dłoni. Ogromne doświadczenie w produkcji tego typu kości mechanicznych posiada marka Black Diamond. Przez lata jednym z najlepszych modeli tego typu był Black Diamond X4, który został zastąpiony przez mikrofriendy Black Diamond Z4. Mikro mechaniki i małe camy Black Diamond Camalot Z4 są produkowane zarówno z głowicą standardową (wszystkie krzywki mają ten sam rozmiar), jak i w wersjach z głowicą asymetryczną. Kości mechaniczne z głowicą asymetryczną, nazywaną offsetową lub hybrydową, posiadają rozmiary krzywek dwóch sąsiadujących ze sobą rozmiarów swoich odpowiedników z głowicą symetryczną.

Friendy Wild Country

Podobnie jak DMM, marka Wild Country wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Co ciekawe to właśnie w głowach projektantów Wild Country zrodził się pomysł na stworzenie innowacyjnej kości mechanicznej. Mechaniczna kość wspinaczkowa stworzona przez markę Wild Country dziś znana jest jako friend. Mimo, że słowo to powinno być utożsamiane z produktami marki Wild Country, przylgnęło do całej kategorii produktów. Podobnie jak wspomniane wcześniej marki Wild Country posiada w swojej ofercie dwa modele friendów. Klasyczny zestaw Friend Wild Country składa się z siedmiu kości mechaniczny. W ofercie marki dostępne są także mikrofriendy Wild Country Zero, stanowiące świetne uzupełnienie klasycznego zestawu Friend Wild Country.

Kości mechaniczne TotemCam

Friendy TotemCam to unikalny produkt oferujący możliwość specyficznego osadzania, szczególnie w nietypowych rysach. Unikalna konstrukcja tego modelu pozwala na pewne osadzanie kości w poziomych formacjach, bez ryzyka powstania poważnych uszkodzeń mechanicznych podczas odpadnięcia. Niezwykle miękkie cięgno chroni całość przed odkształceniami, umożliwia głębokie oraz pewne osadzanie. Konstrukcja cięgien umożliwia zamocowanie ekspresu  na cztery sposoby - do mocnych uch wykonanych z tworzywa, do jednego ucha i na dwa sposoby w pętli. Nadzwyczajną cechą friendów Totem jest niezależna praca krzywek, która jest szczególnie cenna w nieregularnych strukturach. Kości wspinaczkowe Totem Cam zyskują coraz większą liczbę wiernych użytkowników. Zdaniem wielu wspinaczy friendy TotemCam są najlepsze do wspinaczki na własnej asekuracji na Jurze.

 

Zobacz również: haki i śruby wspinaczkowe   karabinki wspinaczkowe   ekspresy  wspianaczkowe    kaski wspinaczkowe   

 

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: