Na rynku dostępna jest spora liczba turystycznych śpiworów syntetycznych różnych producentów. Jak więc wybrać odpowiedni śpiwór turystyczny? Dla osób planujących trekking najważniejsza powinna być wypadkowa trzech istotnych parametrów jakimi są: waga śpiwora, objętość śpiwora po spakowaniu do pokrowca i temperatura komfortu śpiwora. Najlepszy śpiwór to taki, który posiada każdy z tych parametrów na satysfakcjonującym dla użytkownika poziomie. Latem, gdy temperatura w nocy rzadko schodzi poniżej 10°C, najlepszym rozwiązaniem będą lekkie i cienkie śpiwory marki Lafuma Active. na podstawie naszych doświadczeń, podczas wiosenno-jesiennego nocowania w schronisku lub na biwaku świetny wybór stanowią śpiwory syntetyczne linii Millet Baikal. Na szczególną uwagę zasługują śpiwory Millet Syntek. Śpiwory turystyczne tej linii dedykowane są dla użytkowników, poszukujących komfortowego noclegu podczas chłodnych nocy. Wnętrze śpiworów Millet Syntek zostało wykonane z bardzo przyjemnego w dotyku materiału, który nie daje poczucia sztuczności i zimna. Śpiwory syntetyczne Millet Syntek nie wymagają więc dodatkowego stosowania wkładki wewnętrznej aby poczuć komfort podczas noclegu. Wspomniane turystyczne śpiwory syntetyczne charakteryzują się świetnym współczynnikiem wagi do objętości i komfortu termicznego. Podczas obozowania na campingu, gdy podobnie jak w wypadku namiotu biwakowego nie musimy przejmować się aby zapełnić małą objętością i niską wagą śpiwora idealnym rozwiązaniem są syntetyczne śpiwory Lafuma Nunavut. Te przyciągające oko designem śpiwory syntetyczne w kształcie kołderki występują w wersji jednoosobowej i dwuosobowej. Wśród rodziny śpiworów Nunavut dostępny jest także śpiwór campingowy dla dzieci.
Miano cztero-sezonowego śpiwora syntetycznego noszą śpiwory których parametr określający komfort termiczny został zdefiniowany w okolicy zera. Niewątpliwą przewagą zimowych śpiworów syntetycznych nad puchowymi jest beztroska użytkowania. Przy śpiworze syntetycznym nie musimy obawiać się o wilgoć, przemoczenie lub pranie w wypadku zabrudzenia. Zamoczony śpiwór syntetyczny możemy bez obaw o zbicie się materiału wysuszyć na słońcu. Śpiwór syntetyczny możemy także bez obaw o utratę właściwości wyprać w domu. Pranie śpiwora syntetycznego nie wymaga specjalistycznych technik i procesów. Wadą, jaką posiada syntetyczny śpiwór zimowy, jest większa w porównaniu do śpiwora puchowego waga i objętość. Komfort termiczny w śpiworze syntetycznym można zwiększyć poprzez zastosowanie wkładki do śpiwora Sea To Summit Reactor Thermolite. Dla osób poszukujących cztero-sezonowego śpiwora, charakteryzującego się niską wagą i objętością polecamy serię śpiworów Millet Syntek oraz śpiwór Millet Baikal 1500.
Jeśli nie mamy do końca sprecyzowanych potrzeb, ale wiemy, że potrzebujemy uniwersalnego śpiwora syntetycznego, który zapewnia nam komfort termiczny w warunkach nieznacznie powyżej zera warto spojrzeć na śpiwór trekkingowy Millet Baikal 1100 lub Lafuma Active 0. Są to typowe trzy-sezonowe konstrukcje. Oba modele zapewniają komfort termiczny w okolicy zera. Wartość ekstremalna modelu Millet Baikal 1100 oraz Lafuma Active 0 została określona w okolicę -15stopni. Przy wykorzystaniu wkładki docieplającej śpiwór oraz maty termicznej o wysokim współczynniku ochrony przed zimnem oba modele można także wykorzystać w cieplejszą zimową noc. Nie mniej jednak są to typowe jesienno-wiosenne śpiwory. Oczywiście wspomniany przed chwilą śpiwór Millet i śpiwór Lafuma można wykorzystać latem.
Śpiwór syntetyczny w góry powinien posiadać jak najmniejszą wagę i objętość, przy zapewnieniu jak najniższej temperatury komfortu. W wypadku śpiwora, który ma być używany podczas trekkingu najważniejsza jest niewielka objętość po spakowaniu. Jednym z najlepszych letnich śpiworów syntetycznych na rynku jest lekki śpiwór Millet Baikal 750. Certyfikowana wartość komfortu termicznego określona na poziomie 6°C sprawia, że model ten sprawdzi się podczas cieplejszych nocy wiosną oraz jesienią, a zimą może posłużyć jako śpiwór do schroniska. Lekki śpiwór syntetyczny można zabrać nie tylko w góry, ale także na biwak lub wyjazd rowerowy. Podobne parametry termiczne posiada także śpiwór Lafuma Active 5.
Marka Millet i Lafuma w swojej ofercie posiada kilka modeli śpiworów. Oferta obu marek świetnie się uzupełnia zapewniając śpiwór na każdą okazję. Linia śpiworów Millet Syntek przeznaczona jest dla wymagających użytkowników, poszukujących komfortowego noclegu podczas chłodnych nocy. Wnętrze śpiworów Millet Syntek zostało wykonane z bardzo przyjemnego w dotyku materiału, który nie daje poczucia sztuczności i zimna. Linia Millet Baikal to trzy uniwersalne modele, których komfort termiczny został określony między 6°C a -4°C. Każdy z modeli Millet Baikal produkowany jest w wersji Long, skierowanej do wysokich użytkowników. Linia śpiworów Lafuma Active to lekkie śpiwory dedykowane do użytku latem, wiosną i jesienią, charakteryzujące się świetnym stosunkiem jakość/cena. Każdy, ze śpiworów Millet i Lafuma został wykonany z myślą, o jak najmniejszym wpływie na środowisko. Etykieta Low Impact, którą posiadają te modele, oznacza, że produkt został wykonany w co najmniej 40% z materiałów ekologicznych lub w 80% z materiałów z certyfikatem Bluedesign. Warto też zauważyć, że Lafuma jako członek organizacji 1% for a Planet zobowiązała się do przekazania 1% sprzedaży śpiworów na rzecz działań organizacji mających na celu ochronę środowiska naturalnego. Więcej na temat kolekcji śpiworów obu marek można przeczytać w naszym artykule: Przegląd śpiworów turystycznych Millet i Lafuma.
Śpiwór ma za zadanie zapewnić nam nie tylko komfort termiczny, ale także odpowiedni wypoczynek. Jeśli posiadamy zbyt wąski lub za krótki śpiwór nie mamy co liczyć na odpowiednią regenerację. Dla osób o wzroście większym niż 180-185cm dedykowane są przedłużane śpiwory turystyczne. W swojej ofercie marka Millet posiada trzy uniwersalne modele, których komfort termiczny został określony między 6°C a -4°C. Każdy z modeli Millet Baikal produkowany jest w wersji Long. Wersje śpiworów Millet Baikal Long różnią się od swoich odpowiedników długością.
Dla osób poszukujących wygodnego i funkcjonalnego śpiwora campingowego został stworzony model Lafuma Nunavut. Aby zwiększyć komfort użytkownika śpiwór posiada prostokątny kształt, potocznie nazywany jest kołderką. Śpiwór syntetyczny Lafuma Nunavut został zaprojektowany tak aby spełniać wszystkie wymagania wobec tego typu produktu. Co ciekawe śpiwór Lafuma Nunavut dostępny jest także w wersji dwuosobowej. Przy wyborze tego modelu nie musimy się dłużej męczyć z łączeniem śpiworów, wystarczy nam jeden dwuosobowy! W kolekcji śpiworów Lafuma dostępny jest także dziecięcy śpiwór campingowy Lafuma Nunavut Kid.
Zobacz również: maty turystyczne namioty wyprawowe żywność turystyczna plecaki trekkingowe