CLIMBING TEAM - Maciek Smolnik

Z górami i skałami miałem kontakt od najmłodszych lat. Jako dziecko często odwiedzałem góry w celu jazdy na nartach, następnie po kilku latach pojawiły się wakacyjne wyjazdy w skały. Treningi zacząłem w roku 2005, gdy po wyjeździe do Chamonix złapałem bakcyla na wspinanie sportowe. Na początku września rozpocząłem treningi na niewielkiej, prywatnej ścianie wspinaczkowej w Dąbrowie Górniczej.

Od tego czasu staram się systematycznie trenować na ścianie, a latem możliwie często odwiedzać skały. Ze względu na bliskość jestem częstym bywalcem Jury Krakowsko - Częstochowskiej, gdzie udało mi się pokonać wiele ciekawych dróg. Kilkakrotnie odwiedziłem także zagraniczne rejony wspinaczkowe m.in. Frankenjurę, Arco, Zillertal, wyspę Hvar oraz Gorges du Tarn. Moim ulubionym rejonem wspinaczkowym jest zdecydowanie Frankenjura. Każdy pobyt na Franken związany jest z odwiedzeniem fantastycznych skał oraz mile spędzonym czasem przy wyśmienitym piwku ze znajomymi . Charakter wspinania tego rejonu już od pierwszego pobytu niezwykle przypadł mi do gustu, każdy wyjazd związany jest z pokonaniem nowych szczebli cyferkowej tabelki. Jeżeli chodzi o naszą Jurę to zazwyczaj nie wybrzydzam co do wyboru rejonu. Moim zdaniem jednak najlepsze skały Jury znajdują się na Jurze Północnej.
Będąc stude

Moja aktywność wspinaczkowa nie ogranicza się jedynie do wspinania z liną. Od kilku lat jestem ogromnym entuzjastą bulderingu. Podczas swojej kariery wspinaczkowej udało mi się odwiedzić wiele rejonów m.in. Chironico, Zillertal oraz Ostas. Do moich ulubionych sektorów bulderowych Polski należą: Sadek, Borzęta, Diabelskie Schronisko, Kamienna Góra oraz Niegowonice, do których wszystkich gorąco zapraszam. W Niegowonicach jestem autorem lub współautorem kilku przystawek w granicach 6A do 7B m.in. Halucynogenchapeltywizm 6A, Memento Mori 6C, Showtime 7A+ oraz Rzeźnik Drzew 7B/B+.


Moimi topowymi przejściami z liną są:
- Siedem Nieszczęść Albatrosa VI.5+/6 (Słoneczne skały - 2011)
- Die zwei Muskeltiere 8a, Laurin 8a, Osho 8a , Leftfield 8a (Frankenjura - 2011,2014)

Jeśli chodzi o wyniki na niskich formach to na czoło wysuwają się bouldery o wycenie 8A:

- Souvenir (Chironico - 2012)

- Niviuk (Silvretta – 2013)

- Zwiederwurzn (Silvretta – 2013)

- Pretty Belinda (Silvretta – 2013)

- Moc Demonów ( Rzędkowice -2013)

- Konfrontacje (Zimny Dół – 2013)

 

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: