Wiązania skitourowe to szczególny rodzaj wiązań montowanych na nartach. Wiązania skiturowe charakteryzują się wolną piętą umożliwiającą podchodzenie na specjalnych fokach skitourowych w stromym terenie. Na rynku od kilku lat dostępne są dwa rodzaje wiązań skiturowych. Wiązania kłowe (pinowe), które za pomocą specjalnych kłów (pinów) mocują przednią część buta oraz cięższych i masywniejszych wiązań szynowych zbliżonych budową do tradycyjnych wiązań alpejskich. Wiązania pinowe dedykowane są dla narciarzy ceniących sobie niską wagę oraz szybkość w trakcie podejścia. Wiązania szynowe dedykowane są natomiast dla osób stawiających na bezpieczeństwo i agresywną jazdę w trudnym terenie. Zakupowi wiązań towarzyszy również zakup dedykowanych harszli, które po zamontowaniu, niczym raki wbijają się głęboko w śnieg i pomagają nam podczas podejścia. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się najlepsze wiązania skitourowe uznanych producentów: Fritschi, Dynafit, Atomic, ATK lub Marker. W naszym asortymencie znajdują się nie tylko lekkie wiązania kłowe, ale także cięższe wiązania kłowe dające maksymalny komfort podczas jazdy oraz wiązania szynowe.
Pierwsze wiązania skiturowe były zbliżone do klasycznych wiązań zjazdowych. Od wiązań znanych z nart zjazdowych różniła je ruchoma pięta ułatwiająca podchodzenie. Wiązania tego typu, czyli wiązania szynowe dedykowane są dla narciarzy stawiających na bezpieczeństwo oraz sztywność w zjeździe. Wiązania szynowe świetnie nadają się pod freeride. Niestety ich ogromną wadą jest waga, utrudniająca szybkie poruszanie się w terenie górskim. Skitouring ogromną rewolucję przeszedł w momencie wprowadzenia na rynek wiązań (kłowych) pinowych Dynafit. Wiązania pinowe (kłowe), które za pomocą specjalnych kłów (pinów) łapią przednią część buta, dedykowane są dla narciarzy ceniących sobie wagę oraz przyjemność w trakcie podejścia. Na rynku znaleźć można zarówno lekkie wiązania skiturowe jak i cięższe i sztywniejsze. W ostatnim czasie na rynku pojawiło się także kilka modeli skitourowych wiązań hybrydowych. Wiązania hybrydowe posiadają z przodu piny, z tyłu natomiast klasyczną piętę znaną z wiązań szynowych.
Dobór wiązania skitourowego zależny jest od naszych oczekiwań co do poruszania się na nartach. Jeżeli skitouring ma być dla nas formą aktywnego spędzenia wolnego czasu i turystyki, najlepszym rozwiązaniem będzie lekki zestaw skitourowy oparty na lekkim wiązaniu Dynafit TLT Speed, ATK Crest lub Fritschi Xenic. Osoby poszukujący kompromisu między sztywnością i trzymaniem a wagą zwrócić powinni uwagę na wiązania pinowe Fritschi Vipec , ATK R12 lub Dynafit TLT Radical. Dla posiadaczy sztywnego buta skitourowego i szerokiej narty polecane są hybrydowe wiązania pinowe takie jak Fritschi Tecton. Osoby stawiające na bezpieczeństwo i jazdę freeride, powinny wybrać wiązanie szynowe Diamir Freeride. Wiązania szynowe Diamir świetnie sprawdzają się także podczas jazdy po stoku.
Wiązanie skitourowe Atomic Backland zyskało wielu zwolenników dzięki niskiej wadze, łatwemu i szybkiemu mocowaniu skistoppera oraz designowi umożliwiającemu łatwe i szybkie wpięcie buta. Wiązanie skiturowe Atomic dostępne jest w dwóch wersjach. Jedną z wersji jest wiązanie bez skistoppera Atomic Backland Pure. Drugą popularniejszą w Polsce wersją jest opcja zawierająca w zestawie skistopper - Atomic Backland Tour.
Dynafit był prekursorem pinowych wiązań skitourowych. Od samego początku, to właśnie z wiązaniami Dynafit utożsamiane były wiązania kłowe. Obecnie Dynafit to kilkanaście modeli wiązań dedykowanych do każdej aktywności skitourowej: począwszy od mocnej jazdy, poprzez turystykę aż do zawodów skialpinistycznych. Z pewnością najpopularniejszym wiązaniem marki jest Dynafit TLT Speed. Jest to bardzo lekki i prosty model, który sprawdzi się w turystyce narciarskiej. Poszukiwacze mocniejszych wrażeń poza stokiem powinni zerknąć na wiązania kłowe Dynafit Radical i wiązania pinowe Dynafit Rotation.
Marka ATK to ekspert w dziedzinie pinowych wiązań skitourowych. W swojej ofercie ATK posiada lekkie wiązania dla zawodników startujących w zawodach, biegających verticale a także dla narciarzy uwielbiających freetouring. Modele wiązań skitourowych marki ATK stanowią kompromis między wytrzymałością a wagą. Popularny model ATK Crest powstał z myślą o turystyce skitourowej, natomiast model ATK R12 dedykowany jest dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Niska waga oraz sprawdzone i niezawodne rozwiązania techniczne sprawiają, że produkty włoskiej marki ATK stale zyskują popularność wśród skitourowców. Marka ATK produkuje wiązania skitourowe dla polskiego producenta nart Majesty. Na rynku spotkać można więc wiązania skitourowe ATK R12 i ATK Crest sygnowane logiem Majesty. Poza designem i kolorem, wiązania te nie różnią się niczym od wiązań z logiem ATK.
Fritshi / Diamir przez lata był czołowym producentem szynowych wiązań skitourowych. Wraz z zaprojektowaniem swojego pierwszego modelu wiązania pinowego - Fritshi Vipec 12 nastała nowa era dla marki. Niedługo po sukcesie wiązania Fritshi Vipec, klientom zaprezentowane zostało hybrydowe wiązanie pinowe Fritschi Tecton. Obecnie po wprowadzeniu na rynek lekkiego wiązania Fritschi Xenic, oferta jest dostosowana dla każdego użytkownika. Poszukiwacze lekkiego wiązania ze skistopperem mają do wyboru wiązanie Fritschi Xenic w wersji ze skistopperem lub bez skistoppera. Poszukiwacze uniwersalnego, trwałego i mocnego wiązania skiturowego powinni wybrać wiązanie Fritshi Vipec 12. Natomiast osoby szukający bezpieczeństwa w trudnych i wymagających zjazdach powinni postawić na model Fritschi Tecton.
O tym jak wybrać nie tylko wiązanie skitourowe, ale także narty skiturowe, buty skitourowe oraz foki przeczytasz w naszym artykule: "Zatem ruszamy na skitury, ale jak założyć swój zestaw skitourowy". Artykuł zawiera sporo wiedzy teoretycznej na temat optymalnego wyboru sprzętu skitourowego. Warto zwrócić uwagę na to, że sprzęt skitourowy to nie tylko narty, buty i wiązania. W skład sprzętu skiturowego wchodzi też wiele innych istotnych elementów o których przeczytasz w drugim artykule: "Sprzęt skitourowy- czego nam potrzeba poza nartami i butami?"
Wiązania skitourowe od wiązań zjazdowych odróżnia nie tylko budowa i kształt, ale także sposób montażu. Wiązania skitourowe montowane są pod określony rozmiar buta, w związku z tym montaż wymaga dużej precyzji oraz doświadczenia. Nieprofesjonalny montaż wiązania skitourowego prowadzić może do wyrwania wiązania z narty, co może się źle skończyć dla zdrowia jej użytkownika. Niewątpliwą zaletą sklepu górskiego weld.pl jest posiadanie własnego serwisu skitourowego zaopatrzonego w profesjonalne szablony do montażu wiązań skitourowych. U nas zmontujesz większość dostępnych na rynku wiązań skitourowych. Szukasz serwisu który zamontuje Ci wiązania ATK, Atomic czy też Dynafit? Zajrzyj do nas. Oferujemy montaż wiązań skitourowych na Śląsku.
Zobacz również: plecaki skitourowe kaski i kije skitourowe foki i harszle detektory, sondy i łopaty lawinowe