Filtry:
Cena
od: 71 PLN do: 519 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta








filtry zaawansowane
filtruj

Sprzęt wspinaczkowy: Przyrządy asekuracyjne

 

Przyrząd asekuracyjny to jeden z podstawowych elementów wyposażenia wspinacza. Przyrząd asekuracyjny zapewnia nam nie tylko możliwość asekuracji partnera podczas wspinaczki w górach, skałach lub na sztucznej ścianie, ale także daje nam możliwość zjazdów na linie. Podstawowym przyrządem asekuracyjnym jest kubek. Dla użytkowników pragnących się wspinać w górach dedykowane są przyrządy asekuracyjne pozwalające na asekurację z górnego stanowiska takie jak DMM Pivot lub Black Diamond ATC Guide. Ciekawą alternatywą do klasycznych przyrządów asekuracyjnych są przyrządy samoblokujące linę takie jak Petzl Gri-Gri. Dla partnerów charakteryzujących się dużą różnicą wagi dedykowany jest natomiast przyrząd Edelrid Ohm. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu górskiego weld.pl i wybrania przyrządu asekuracyjnego spełniającego wszystkie wymagania. 

 

więcej

Kubek do asekuracji

Historia przyrządów asekuracyjnych we wspinaczce jest długa i dość skomplikowana. Przyrząd asekuracyjny, jak sama nazwa wskazuje, zapewnia możliwość asekuracji partnera podczas wspinaczki. Przyrządy asekuracyjne, mimo, że głównie stosowane są do asekuracji, dają też możliwość zjazdu na linie. Stąd też wiele z nich można nazywać - przyrząd asekuracyjno-zjazdowy. Obecnie większość przyrządów asekuracyjnych używanych podczas wspinaczki ląduje pod wspólną nazwą: "kubek do asekuracji". W praktyce jednak tylko część z nich powinna być tak nazywana. Wiele z nich to rozbudowane wersje kubka do asekuracji. Klasyczny kubek do asekuracji daje nam możliwość asekuracji partnera podczas sportowej lub tradowej wspinaczki w skałach lub na sztucznej ścianie. Wśród tego typu modeli warto zwrócić uwagę na przyrządy DMM Mantis, Black Diamond ATC XP oraz Mammut Crag. Dla użytkowników pragnących się wspinać w górach dedykowane są przyrządy asekuracyjne pozwalające na asekurację z górnego stanowiska takie jak DMM Pivot, Petzl Reverso lub Black Diamond ATC Guide.

DMM Pivot - innowacyjny przyrząd asekuracyjny do wspinaczki wielowyciągowej

DMM Pivot to najbardziej zaawansowanych przyrząd do asekuracji umożliwiający asekurację z górnego stanowiska. Jest to pierwszy przyrząd asekuracyjny, który posiada zmienną geometrię ucha mocującego przyrząd w stanowisku. Zastosowanie takiego rozwiązania sprawia, że odblokowanie DMM Pivot podczas opuszczania partnera jest łatwe i szybkie. Rozwiązania stosowane w innych tego typu przyrządach często wymagają użycia znacznej siły. Dzięki swojej unikalnej konstrukcji DMM Pivot jest często i chętnie wybierany przez przewodników górskich i instruktorów wspinania.

Black Diamond ATC - najpopularniejsza linia przyrządów asekuracyjnych

Black Diamond ATC to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalna linia przyrządów do asekuracji na świecie. Przyrząd asekuracyjny Black Diamond od lat charakteryzuje się prostą i niezwykle trwała konstrukcją. Aluminium wysokiej jakości oraz świetnie obliczony kąty pracy liny wspinaczkowej sprawiają, że przyrząd asekuracyjny Black Diamond cechuje się długą żywotnością. W tej linii produktów wyróżnić można trzy modele. Black Diamond ATC to klasyczny kubek przeznaczony do wspinaczki sportowej. Black Diamond ATC XP to bardziej zaawansowany kubek asekuracyjny posiadający V kształtny profil otworów które zapewniają łatwiejszą asekurację i panowanie nad liną. Najbardziej rozbudowanym przyrządem jest Black Diamond ATC Guide. Model ten posiada ucho umożliwiające wpięcie przyrządu do górnego stanowiska. Takie rozwiązanie sprawia, że przyrząd Black Diamond ATC Guide dedykowany jest do wspinaczki wielowyciągowej. W serii przyrządów asekuracyjnych Black Diamond ATC, wyróżnić także należy samoblokujący się przyrząd asekuracyjny Black Diamond ATC Pilot.

Przyrząd asekuracyjny samoblokujący

W ostatnich latach powstaje coraz więcej samoblokujących się przyrządów asekuracyjnych. Obecnie na wielu ścianach wspinaczkowych asekuracja dozwolona jest jedynie na przyrządach wspomagających hamowanie. Pierwszym obiektem w Polsce, który wprowadził taki obowiązek była Arena wspinaczkowa Makak w Warszawie. Przyrządy tego typu mają zróżnicowaną budowę ich zadaniem jest wspomaganie hamowania, co za tym idzie zwiększenie bezpieczeństwa wspinaczy. Większość przyrządów tego typu działa na pojedynczej linie wspinaczkowej. Jednym z pierwszych i najpopularniejszych tego typu produktów na rynku jest Petzl GriGri. Obecnie dostępne są dwie wersje przyrządu Petzl GriGri, klasyczna oraz wersja Petzl GriGri+ posiadająca system antypaniczny. Petzl GriGri plus nie był jednak pierwszym tego typu przyrządem na rynku z systemem antypantic, wcześniej na rynku pojawił się przyrząd Edelrid Ohm. Oba modele mają podobną budowę. Blokowanie liny odbywa się wewnątrz przyrządu. Wspinaczka na wędkę z tym przyrządem jest niezwykle proste i bezpieczne. Przy szybkim wydawaniu liny przyrząd może się sam przyblokować w związku z czym wspinanie z dolną asekuracją wymaga więc umiejętności i trochę więcej doświadczenia. To wszystko sprawia, że Petzl GriGri to najczęściej spotykany przyrząd na ścianach wspinaczkowych.

Przyrząd asekuracyjny ze wspomaganiem hamowania

Troszkę inną budowę mają przyrządy blokujące linę wspinaczkową takie jak Black Diamond ATC Pilot, Mammut Smart lub Climbing Technology Click Up. W tych przyrządach po odpadnięciu, przyrząd układa się w określonej pozycji, a linę blokuje karabinek. Wspinaczka z dolna asekuracja jest łatwiejsza, jednak aby lina się prawidłowo zablokowała należy zachować znacznie większą uwagę niż w wypadku Petzl GriGri. Modele te dedykowane są do wspinaczki sportowej na pojedynczej linie. Marka Edelrid w swojej ofercie posiada całą serię przyrządów Edelrid Jul wspomagających asekuranta. Co wyróżnia te modele to fakt, że przyrząd asekuracyjny Edelrid Giga Jul oraz Edelrid Mega Jul może działać na dwóch żyłach, dzięki czemu z powodzeniem można go nazwać przyrządem asekuracyjno-zjazdowym. Konstrukcja modelu Edelrid Giga Jul sprawia, że model ten wykorzystać można także podczas wielowyciągowej wspinaczki górskiej.

Przyrząd do redukcji różnicy wagi między wspinaczami - Edelrid Ohm

Znaczna różnica wagi między wspinaczem, a asekurantem dotychczas była utrapieniem dla wielu osób. Współpraca firmy Edelrid i Uniwersytetu w Stutgarcie rozwiązała ten problem. Edelrid Ohm to innowacyjny, pierwszy na rynku przyrząd pozwalający minimalizować wpływ różnicy wagi na komfort i bezpieczeństwo asekuracji podczas wspinaczki. Edelrid Ohm jest bardzo prosty w obsłudze. Przyrząd do redukcji wagi Edelrid Ohm należy wpiąć z liną do pierwszego przelotu. Przyrząd nie zaciska się na linie, nie powoduje dodatkowego tarcia ani załamania liny. Nie wpływa więc niekorzystnie na zużycie liny. Przyrząd spowolnia pracę liny, dzięki czemu ewentualne odpadnięcie partnera nie wiąże się z "wyrwaniem ze stanowiska".

 

Zobacz również: karabinki wspinaczkowe   przyrządy zaciskowe  przyrządy zjazdowe   bloczki wspinaczkowe

social media