Filtry:
Cena
od: 525 PLN do: 615 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta

Typ



Rodzaj ochrony


Długość




filtry zaawansowane
filtruj
Przeglądasz

produkty z wyprzedaży

w kategorii:

Sprzęt wspinaczkowy: Liny wspinaczkowe dynamiczne

 

Lina wspinaczkowa dynamiczna to podstawowy atrybut wspinacza. Do wspinaczki górskiej używa się podwójnych lin dynamicznych, natomiast podczas wspinaczki sportowej w skałach lub na sztucznych ścianach używa się liny dynamicznej pojedynczej. W asortymencie sklepu górskiego weld.pl dostępne są liny wspinaczkowe dynamiczne topowych producentów tego typu sprzętu wspinaczkowego m.in. marki Mammut, Edelrid lub Beal. Liny wspinaczkowe dostępne są w różnych długościach. Standardową średnicą liny dynamicznej jest lina wspinaczkowa o średnicy ok 9,8mm. Przy takiej średnicy otrzymujemy linę o optymalnych parametrach dla przeciętnego użytkownika. Liny wspinaczkowe o mniejszej średnicy przeznaczone są dla zaawansowanych wspinaczy oczekujących mniejszej wagi oraz szybszego i łatwiejszego prowadzenia liny w ekspresach. Należy jednak pamiętać, że takie liny szybciej chodzą w przyrządzie asekuracyjnym oraz charakteryzują się krótszą żywotnością. W ofercie naszego sklepu weld.pl znajdują się ponadto liny służące do przemieszczania się po lodowcu na lotnej asekuracji. Czy zakup impregnowanej liny pojedynczej ma sens? Nieczęsto zdarza się, aby w skałach wspinać się w deszczu, jednak impregnacja wpływa także na trwałość liny. Podwójne liny impregnowane są koniecznością, w wypadku lin pojedynczych jest to element istotny aczkolwiek niekonieczny.

 

więcej

 

Lina dla początkującego

Wiele osób na początku swojego wspinania zastanawia się, jaką linę wybrać na rozpoczęcie swojej kariery wspinaczkowej. Najlepszym wyborem na początek jest lina  o średnicy 9,8mm i długości 60 lub 70m. Przy wyborze liny wspinaczkowej o średnicy  9,8mm otrzymujemy linę o optymalnych parametrach dla przeciętnego użytkownika. Liny wspinaczkowe o mniejszej średnicy przeznaczone są dla zaawansowanych wspinaczy szukających niższej wagi oraz przyśpieszenia operacji sprzętowych. Średnica liny wspinaczkowej ma głównie wpływ na szybkość i płynność asekuracji. Teoretycznie więc liną o mniejszej średnicy łatwiej się asekuruje. W rzeczywistości jednak połączenie cienkiej liny, z zużytym przyrządem asekuracyjnym i niedoświadczonym asekurantem może doprowadzić do wypadku. Kilka lat temu standardem przy wyborze lin była długość 60m. Jednak wraz ze zwiększoną popularnością zagranicznych wyjazdów wspinaczkowych coraz więcej osób decyduje się na wybór liny o długości 70m.

Długość liny wspinaczkowej

Długość liny wspinaczkowej ma istotne znaczenie przy wyborze drogi wspinaczkowej. W wypadku dróg wspinaczkowych w Polsce, w większości wypadków wystarcza lina o długości 60m. Powoli standardem stają się jednak zagraniczne wyjazdy wspinaczkowe. W większości rejonów poza granicami Polski koniecznym jest posiadanie liny o długości  70m. Z tego też powodu liny pojedyncze o długości 70m stają się coraz popularniejsze wśród polskich wspinaczy. Wiele rejonów wspinaczkowych w Hiszpanii oferuje jednak drogi wymagające lin o długości 80m. Wybierając linę o długości 80m warto zwrócić uwagę na jej średnicę. Liny o mniejszej średnicy charakteryzują się niższą wagą, co znacząco przekłada się na komfort użytkowania.

Lina połówkowa

Lina połówkowa, w rzeczywistości składa się z dwóch różnokolorowych, łatwo rozpoznawalnych żył. Lina połówkowa daje możliwość wpinania obu żył na przemian do punktów asekuracyjnych.  Taki sposób asekuracji stosowany jest w górach, podczas wspinaczki wielowyciągowej lub podczas wspinaczki tradowej. Średnice lin połówkowych mieszczą się w granicach od 7,5mm do 8,5mm. Dotychczas najpopularniejszą średnicą lin połówkowych była średnica 8,5mm. Jednak wraz z trendami odchudzania sprzętu wspinaczkowego, na rynku pojawia się coraz więcej lin połówkowych o mniejszej średnicy. Praktycznie każda marka produkująca liny wspinaczkowe w swojej ofercie posiada co najmniej jeden model liny połówkowej. Na co więc zwrócić uwagę przy wyborze liny połówkowej? Uniwersalna lina połówkowa powinna być impregnowaną liną dynamiczną o długości 60m. Parametrami różnicującymi liny pojedyncze są więc waga i średnica. Oczywiście waga liny maleje wraz ze zmniejszaniem się średnicy. Należy jednak pamiętać, że liny o mniejszej średnicy szybciej pracują w przyrządzie i szybciej ulegają zużyciu. W ofercie sklepu górskiego weld.pl znajdują się liny połówkowe Edelrid, Mammut, Fixe oraz Beal.

Lina wspinaczkowa Edelrid

Mało popularna w Polsce marka Edelrid posiada wieloletnie doświadczenie w produkcji sprzętu wspinaczkowego. Marka Edelrid jest jedną z najbardziej innowacyjnych firm wspinaczkowych na świecie. Edelrid skupia się głównie na produkcji lin wspinaczkowych, kasków wspinaczkowych oraz innowacyjnych przyrządów asekuracyjnych. Warto wspomnieć, że Edelrid był pierwszym twórcą liny dynamicznej. Od kilku sezonów liny Edelrid uchodzą za jedne z najlepszych na rynku. Technologia Thermo Shield stosowana w linach Edelrid powoduje, że lina nie ulega zmechaceniu, nadmiernemu przesztywnieniu i skręcaniu. W swojej ofercie Edelrid posiada modele o klasycznej średnicy 9,8mm takie jak Edelrid Boa oraz Edelrid Ceuze, a także liny wspinaczkowe o mniejszej średnicy 9,5mm Edelrid Eagle Lite. Lina wspinaczkowa Edelrid Boa produkowana w dwóch kolorach, jest jedną z najlepszych lin wspinaczkowych w swojej kategorii. Wielu użytkowników potwierdza dużą wytrzymałość i komfort użytkowania liny Edelrid Boa. Jednym z najpopularniejszych modeli w kategorii lin sportowych jest impregnowana lina dynamiczna Edelrid Humingbird Eco Pro o średnicy 9.2mm. Model Edelrid Humingbird Eco Pro dedykowany jest dla zaawansowanych wspinaczy szukający niskiej wagi i wytrzymałości. Portfolio marki Edelrid uzupełniają liny połówkowe. Najpopularniejszym modelem lin połówkowych w ofercie marki jest lina Edelrid Starling. Model ten produkowany jest zarówno w wersji z mocniejszym oplotem Edelrid Starling Protect, oraz klasycznej wersji impregnowanej Edelrid Starling Pro Dry.

Lina do wspinania Mammut

Liny wspinaczkowe Mammut od lat noszą miano jednych z najlepszych na rynku. Lina połówkowa Mammut Alpine Dry o średnicy 8,0mm od kilku lat jest najbardziej popularną liną w Tatrach.  Niewielka średnica liny połowkowej Mammut Alpine Dry 8.0 wpływa nie tylko na niską wagę zestawu, ale także na szybkość operacji sprzętowych. Świetną opinię lin Mammut potwierdza także impregnowana lina połówkowa Mammut Alpine Sender Dry o średnicy 8,7mm. Dzięki większej średnicy lina połówkowa Mammut Alpine Sender Dry posłuży nam dłużej niż "sznurówka" o średnicy ok 8mm. Model ten posiada certyfikat na linę połówkową, bliźniaczą oraz pojedynczą. Model ten można więc wykorzystać też do wspinania sportowego. Mammut jest też jednym z najlepszych producentów lin sportowych na rynku. Liny do wspinaczki sportowej Mammut należą do lini Crag. Mammut Crag to kilka modeli lin wspinaczkowych o różnej średnicy. Najpopularniejszymi modelami w ofercie jest lina Mammut Crag o średnicy 9,8mm i 9,5mm. Oba modele występują także w wersji impregnowanej, wtedy do nazwy produktu dochodzi słowo Dry - Mammut Crag Dry 9,5.

Lina do wspinaczki Fixe Climbing

W bogatej ofercie marki Fixe znajdziemy bardzo dobre liny wspinaczkowe. Najlepszym modelem w ofercie jest uniwersalna lina o średnicy 9.4mm dedykowana dla początkujących i zaawansowanych wspinaczy skalnych. Impregnowana lina wspinaczkowa Fixe Rodellar 9.4 z powodzeniem może więc być wykorzystywana do wspinaczki skalnej, lodowej lub mikstowej. Fixe Montserrat zaś to idealna lina dla tych, którzy uprawiają wspinaczkę sportową ale chcą zacząć próbować mniejszych średnic i rozwijać się jako wspinacze.

Lina wspinaczkowa Beal

Beal to z pewnością jeden z najbardziej znanych producentów lin wspinaczkowych na świecie. Najpopularniejszym modelem marki  jest lina dynamiczna Beal Karma 9.8. Lina Beal Karma cechuje się świetnym współczynnikiem ceny do jakości. Podobne cechy posiada także inny z modeli - Beal Zenith 9,5. Beal jako jeden z pierwszych producentów do swoich lin wprowadził technologię Unicore. Unicore to technologia polegająca na połączeniu rdzenia z oplotem. Impregnowana lina Beal Joker lub Beal Stinger dzięki technologii Unicore zapewnia wyższą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne niż podobne produkty konkurencji. W ofercie marki znajduje się także impregnowana lina połówkowa Beal Cobra II oraz Beal Opera z technologią Unicore.

 

Zobacz również: buty wspinaczkowe   uprzęże wspinaczkowe   ekspresy wspinaczkowe   plecaki wspinaczkowe

social media