Filtry:
Cena
od: 29 PLN do: 29 PLN
Sortuj według
 
Uwzględnij producenta

filtry zaawansowane
filtruj
Przeglądasz

produkty z wyprzedaży

w kategorii:

Sprzęt wspinaczkowy: Via ferrata

 

Wycieczki na via ferraty są coraz bardziej popularne i dla wielu stanowią pierwszy krok do przygody z Alpami. Nic w tym dziwnego, ponieważ via ferraty oferują niesamowitą przygodę w fenomenalnej górskiej scenerii. Aby w pełni bezpiecznie korzystać z via ferrat, należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt do tej aktywności. Jadąc na via ferraty konieczne jest posiadanie uprzęży wspinaczkowej (najlepiej czteroklamrowej), kasku wspinaczkowegokarabinka typu HMS oraz lonży do via ferraty. W ofercie sklepu górskiego weld.pl dostępne są lonże na via ferraty marki Camp i Ocun, charakteryzujące się najlepszym stosunkiem jakości do ceny. Ponadto w naszej ofercie znajdują się także lonże na Via Ferraty marki Black Diamond oraz Edelrid.

 

więcej

Lonża Via Ferrata - jak używać?

Zadaniem lonży jest zapewnienie bezpieczeństwa na wymagających odcinkach trasy. W wypadku odpadnięcia lonża ma za zadanie zadziałać jak hamulec, który łagodnie wyłapuje odpadniecie od ściany. Lonża do via ferraty zbudowana jest zazwyczaj z automatycznych karabinków, taśmy łączącej lonżę do via ferraty, z uprzężą wspinaczkową oraz elastyczną taśmą z elementem rozrywowym, absorbującym energię podczas odpadnięcia. Lonżę za pomocą taśmy łączymy z uprzężą wspinaczkową, następnie, wraz ze zdobywaniem wysokości, przepinamy karabinki na punktach asekuracyjnych. Pierwsze kroki na via ferratach, najlepiej wykonać z doświadczoną osobą, która pokaże jak bezpiecznie poruszać się w górach.  Rynek oferuje wiele modeli certyfikowanych bezpiecznych lonż typu na via ferrata. Różnią się one designem, rodzajem karabinków oraz wagą. Na szczególną uwagę, ze względu na wysoki stosunek jakości do ceny, zasługują modele Camp Kinetic Rewind oraz Rock Empire Dynamax.

Lonża Via Ferrata - czy da się i jak ją zrobić samemu?

Lonże na Via Ferraty można zrobić samodzielnie. Należy jednak pamiętać, że samodzielnie wykonana lonża nie spełnia obecnie obowiązujących norm bezpieczeństwa. Aby stworzyć własną lonżę na via ferraty trzeba posiadać elementy takie jak: płytka na via ferraty Camp, lina o średnicy 11mm oraz dwa karabinki automatyczne. Płytka podczas odpadnięcia tworzy tarcie, które niczym hamulec absorbuje energię podczas odpadnięcia.  Brak odpowiedniej amortyzacji podczas odpadnięcia w wypadku sztywnej lonży prowadzi do gwałtownego szarpnięcia grożącego ciężkimi obrażeniami. Biorąc więc pod uwagę nasze bezpieczeństwo, najlepszym wyborem jest zakup certyfikowanej i w pełni bezpiecznej lonży rozrywowej jednego z czołowych producentów.

 

Zobacz również: kaski wspinaczkowe   uprzęże wspinaczkowe   karabinki wspinaczkowe   buty podejściowe

social media
Zapisz się do newsletter'a weld.pl
i bądź na bieżąco z promocjami i nowościami: