Asortyment producenta Scarpa:
Scarpa od wielu lat znajduje się wąskim gronie czołowych producentów butów wysokogórskich. Biorąc pod uwagę zaawansowanie techniczne i popularność jedynie buty wysokogórskie LaSportiva stanowią konkurencję w tym segmencie obuwia. Najwyższym modelem w kolekcji Scarpa jest model Scarpa Phantom 8000. Jest to but z botkiem, dedykowany do wspinaczki na szczyty których wysokość wynosi ok 8000 m. n.p.m. Nims Purja używał tego modelu podczas projektu zdobycia 14 ośmiotysięczników w ciągu roku. Drugim butem z botkiem w kolekcji marki jest Scarpa Phantom 6000. Model ten dedykowany jest dla wspinaczy wysokogórskich pragnących połączyć niską wagę z doskonałymi parametrami. Ze względu na wysoką precyzyjność oraz niską wagę, model Scarpa Phantom 6000 może być z powodzeniem używany podczas zimowej wspinaczki wielowyciągowej w Tatrach.
Oba wspomniane powyżej modele posiadają dwuczęściową konstrukcję jaka jest niezbędna aby utrzymać komfort termiczny oraz zwiększyć komfort użytkowania na szczytach powyżej 6000 metrów takich jak Pik Lenina, Aconcagua lub Denali. Buty tego typu mają konstrukcję zbliżoną do butów narciarskich. Zewnętrzna warstwa stanowi "skorupa" chroniąca stopy przed czynnikami zewnętrznymi. Powszechnym w tego typu butach jest zintegrowany stuptut (gaiter) chroniący użytkownika przed dostawaniem się śniegu do wnętrza buta, oraz ograniczający ucieczkę ciepła przez górną część cholewki. Warstwę wewnętrzną w butach dwuczęściowych stanowi wyciągany botek, mający za zadanie utrzymać komfort termiczny i uchronić użytkownika przed odmrożeniami. Warto zauważyć, że buty górskie z botkiem są nie tylko cieplejsze od butów jednoczęściowych, ale także zwiększają komfort użytkowania w warunkach wysokogórskich. W wypadku zapocenia lub przemoczenia, buty z botkiem znacznie łatwiej wysuszyć. Ponadto botek pozwala nam bez całkowitego zdejmowania butów wejść do śpiwora podczas zimowego biwaku.
Buty wyprawowe z botkiem przeznaczone są do używania w warunkach zimowych z rakami. Posiadają one miękką podeszwę Vibram, która stosunkowo szybko ulega zużyciu podczas dłuższego narażenia na kontakt ze skałami. Jest to szczególnie istotne na takim szczycie jak Aconcagua, gdzie do dużej wysokości głównie poruszamy się po kamieniach. Przy zakupie butów ekspedycyjnych i wyprawowych warto zastanowić się nad tematem wkładek zimowych. Ze względu na specyfikę i wysoką specjalizację tych modeli, buty ekspedycyjne należy zmierzyć w sklepie stacjonarnym z doświadczonym sprzedawcą. Prawidłowy dobór buta i rozmiaru pozwala uniknąć niebezpiecznych sytuacji na dużej wysokości.
Obuwie takie charakteryzuje się sztywniejszą niż w wypadku butów trekkingowych podeszwą oraz specjalnymi rantami, z przodu i z tyłu buta, umożliwiającymi montaż raków automatycznych. Oczywiście do butów posiadających ranty do mocowania raków automatycznych bez problemu można założyć także raki półautomatyczne bądź klasyczne raki koszykowe. Modele tego typu dedykowane są do użytkowania w warunkach zimowych, które napotkamy podczas wakacyjnych wyjazdów w Alpy czy wyjazdów na góry takie jak Elbrus lub Kazbek. Buty pod raki automatyczne Scarpa świetnie sprawdzą się także na zimowych szlakach w Tatrach.
Najbardziej zaawansowanym butem pod raki automatyczne w kolekcji jest Scarpa Phantom Tech. W odróżnieniu od swoich starszych braci z kolekcji wysokogórskiej, Phantom Tech posiada jednoczęściową konstrukcję. Połączenie bardzo niskiej wagi ze świetnymi parametrami termicznymi powoduje, że model ten jest niemalże idealnym wyborem do zimowej wspinaczki w terenie mixtowym oraz terenie stricte lodowym (tj. na lodospadach). Drugim z modeli butów pod raki automatyczne w kolekcji Scarpa jest kultowy model Scarpa Mont Blanc. Jest to klasyczny model buta tej kategorii, który świetnie sprawdzi się na alpejskich czterotysięcznikach oraz zimą w Tatrach.
Zimowe obuwie górskie zaopatrzone jest dodatkowo w membranę H-Dry lub Gore-Tex chroniącą przed śniegiem i wodą. Membrana ponadto zapewnia oddychalność przy intensywnym wysiłku. Należy jednak pamiętać, że wraz z maleniem różnicy między temperaturą wewnątrz i na zewnątrz buta słabnie oddychalność butów z membraną. W związku z powyższym zimowe buty górskie dają poczucie znacznie lepszego "oddychania" w niskich temperaturach.
Niskie buty górskie w ostatnich latach bija rekordy popularności. Nic w tym dziwnego, skoro latem w lekkim niskim bucie podejściowym stopa się mniej męczy i jest znacznie lepiej wentylowana niż w wysokim bucie trekkingowym. Buty podejściowe z powodzeniem można także wykorzystać na spacer z psem lub w warunkach jesienno-zimowych jako but miejski. Podobnie jak w wypadku butów potocznie nazywanych trekkingowymi, wśród butów podejściowych można wyróżnić kilka rodzajów obuwia. Na czoło wysuwają się sztywne i twarde buty podejściowe takie jak Scarpa Zodiac. Są to klasyczne podejściówki dedykowane do wspinaczki w łatwym terenie górskim i na via ferraty. Model ten ze względu na sztywną i twardą konstrukcję znacznie gorzej sprawuje się podczas klasycznego trekkingu. Najbardziej uniwersalnym butem podejściowym w kolekcji marki jest Scarpa Mescalito. Model ten można wykorzystać zarówno podczas jednodniowego trekkingu jak i wspinaczki w łatwym terenie górskim. Podobne jak Scarpa Mescalito, na Via-ferraty i podejścia pod skały dedykowany jest model Scarpa Crux.
Niskie buty Scarpa Mojito to prawdopodobnie najbardziej rozpoznawalny model w kolekcji. Mojito produkowany jest w zróżnicowanej kolorystyce i w kilku podobnych designem wersjach. Warto pamiętać, że wbrew panującej opinii Scarpa Mojito nie jest butem podejściowym, jest to but lifestylowy o górskim podejściowym designie. Mojito świetnie nadaje się na co dzień oraz spacerów w niewymagającym terenie. Do letniej turystyki idealnym wyborem jest leciutka i świetnie oddychająca wersja z siateczki- Scarpa Mojito Planet Fabric.
Od kilku sezonów buty wspinaczkowe Scarpa zyskują uznanie wspinaczy na całym świecie. Obecnie Scarpa to najszybciej i najlepiej rozwijająca się marka butów wspinaczkowych na świecie. Obserwując zawody Pucharu Świata lub czołowych wspinaczy w skałach zauważyć można stały wzrost popularności butów wspinaczkowych Scarpa. Co najważniejsze wzrost tej popularności nie wynika jedynie z dobrego marketingu, lecz rzeczywistej jakości i możliwości jakie dają te buty. W swojej ofercie marka posiada kilkanaście modeli zróżnicowanych pod względem kształtu, miękkości i przeznaczenia. Scarpa Drago i Scarpa Furia to miękkie asymetryczne buty do boulderingu w skałach i na ścianie wspinaczkowej. Są one najczęściej używane wśród zawodników Pucharu Świata. Wiecej o tym modelu przeczytasz w naszym artykule: Test butów wspinaczkowych Scarpa Drago. Scarpa Instinct to natomiast kilka zróżnicowanych pod względem systemu zapinania i rodzaju gumy uniwersalnych butów wspinaczkowych. Scarpa Instinct to godna odpowiedź marki na popularność modelu LaSportiva Solution. O zaletach jak i wadach tych modeli przeczytasz w artykule: porównanie butów wspinaczkowych LaSportiva i Scarpa Instinct. Scarpa Vapor to natomiast but na potrzeby zaawansowanych i średnio-zaawansowanych wspinaczy. Niewielka asymetria powoduje, że Vapor jest bardzo wygodn, a jednocześnie świetnie zachowuje się podczas wspinaczki w skałach.
Scarpa jest też producentem doskonałych butów skitourowych. W tej kategorii prym wiedzie uniwersalny i bardzo popularny model Scarpa F1. Buty skitourowe Scarpa F1 spełniają oczekiwania zarówno zaawansowanych jak i początkujących skitourowców. Buty skitourowe Scarpa F1 są lekkie, a jednocześnie stosunkowo sztywne jak na tak ruchomą i lekką konstrukcję. Scarpa F1 występują także w wersji damskiej oraz carbonowej - Scarpa F1 LT. Więcej o tym modelu przeczytasz w naszym artykule: test butów skitourowych Scarpa F1 LT. Wśród modeli butów skitourowych marki dostępny jest także klasyczny but skitourowy Scarpa Maestrale. Jest to model dedykowany dla skitourowców stawiających komfort podczas zjazdu ponad niską wagę i wysoką ruchomość. Jego damski odpowiednik to Scarpa Gea.